metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Čtvrtek 29. února 2024. Svátek má Horymír

Další 2 fotografie v galerii
Kromě fyzické aktivity však Kaleido pomáhá i s psychickým rozpoložením. | foto: Kaleido

Virtuální realita seniory obohatí i rozpohybuje, což teď potřebují

  17:09
Aktivizační pomůcka Kaleido přenese důchodce z lůžka na písečnou pláž. Brýle s virtuální realitou seniorům uleví psychicky i fyzicky.

Senioři žijící sami či v domovech jsou skupinou, která je současnou situací nejvíce zasažena. Jejich blízcí je značnou dobu nemohli navštěvovat, nyní to jde jen s velkými omezeními.

Venku mnozí z nich nebyli už minimálně několik týdnů, o nějaké dovolené si ti vitálnější mohou nechat jenom zdát. Nebo si ji užít díky virtuální realitě. Stačí nasadit brýle a mohou být třeba v přírodě. Za projektem Kaleido stojí bratři Marek a Filip Hášovi. Brýle s virtuální realitou jsou určené důchodcům a slouží jako aktivizační pomůcka.

Důchodci se mohou podívat například do Řecka či na Karlštejn.

Pilotní verze projektu byla spuštěna v září a koncem listopadu vydalo Kaleido studii, která shrnuje dopady virtuální reality (VR) na psychický i fyzický stav seniorů. „V rámci studie jsme VR sety zapůjčili celkem 40 institucím. Šlo hlavně o domovy důchodců, zapojilo se i pár nemocnic a LDN,“ říká Háša.

V číslech

  • 80 procent výletníků se díky projektu rozhýbalo. Včetně těch, kteří jsou připoutaní na lůžko.
  • 18 procent seniorů výlety nedokončilo, většinou kvůli zrakovým vadám. Vývojáři se hodlají na nedostatky v budoucnu zaměřit.

Podle výsledků studie 85 procent seniorů vnímá virtuální výlety jako zajímavé zpestření dne. Nadšení jsou i samotní asistenti, kteří pozorují zvýšenou fyzickou aktivitu i u jedinců připoutaných na lůžko. Důchodci se mohou podívat například do Řecka či na Karlštejn. Výlet trvá v průměru deset minut a provází jím vypravěč, který mnohdy vybízí seniory k aktivitě.

„Vidíte toho psa? Zkuste si ho pohladit,“ pronese vypravěč v momentě, kdy se výletník nachází na řecké pláži. Kromě fyzické aktivity však Kaleido pomáhá i s psychickým rozpoložením. „Setkáváme se s tím, že senioři potom s nadšením sdílí své zážitky s rodinnými příslušníky,“ uvádí Háša. Dodává, že vynález utužuje i vztahy mezi důchodci v domovech.

Pilotní program nabízel osm výletů, v budoucnu se nabídka míst rozšíří. „Plánujeme například Londýn. Rovněž jsme navázali spolupráci s Národním muzeem, v budoucnu tak přidáme virtuální prohlídku,“ popisuje autor.

Tvůrci pomůcky Kaleido hodlají v budoucnu expandovat také do zahraničí.

Studie také ukázala, že senioři více tíhnou k výletům v přírodě, kultura je tolik nebere. „Je to možná i proto, že pilotní verze nabízí pouze jeden violoncellový koncert,“ zmiňuje Háša. Kromě přírody důchodci upřednostňují tuzemsko. Populární je například Karlštejn, který v klientech vyvolává příjemné vzpomínky, díky kterým mají potřebu komunikovat.

Tvůrci pomůcky Kaleido hodlají v budoucnu expandovat také do zahraničí. Háša slibuje výlety ve třech světových jazycích: „Plánujeme angličtinu, němčinu a holandštinu. Výhoda projektu spočívá v tom, že průvodce bude stačit pouze předabovat.“ 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Orientační běžci se při Adamovském sprintu popasují s kopcovitým terénem

vydáno 29. února 2024

Čtyřapůltisícové město v úzkém údolí řeky Svitavy, odkud po obou stranách strmě stoupají stráně vzhůru – tak lze nejlépe popsat Adamov, který za svůj...  celý článek

Pokaždé se těším na emoce v sále, říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská

vydáno 28. února 2024  20:00

V sobotu 9. března budou v přímém přenosu České televize předány filmové ceny Český lev. Podle čeho se vybírají nejen moderátor a hudebníci a jak dlouho...  celý článek

Hluk a tma. Vlezli jsme do metra D. Pod Pankrácí se pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu

GALERIE
vydáno 28. února 2024  14:40

Nepříjemný pravidelný zvuk se rozléhá tunelem. Vydává ho couvající bagr. Kravál je to opravdu pronikavý. Musí být. V hlučném prostředí stavby metra to ani...  celý článek

V kostele na Malé Straně straší. Řádí tu vdova a mnich, co jej vozí bezhlaví kozlové v kočáře

vydáno 28. února 2024  11:00

Mezi ulicemi Říční, Všehrdova a Besední na samém okraji Malé Strany zůstal poněkud pozapomenutý Malostranský špitál. Spolu se středověkým kostelíkem,...  celý článek