metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Michal David | foto: MAFRA

Michal David: Udržet se na špičce pětačtyřicet let je dar

  8:57
Zpěvák a skladatel Michal David letos oslavil šedesátiny. Velké narozeninové koncerty musel odložit, ale nyní připravil pro fanoušky desku s názvem Moje zapomenuté ploužáky. Pro Metro hovořil také o chystaném muzikálu.

Podle čeho jste vybíral skladby na album? 
Jedná se o písně, které nějak zapadly, a tak jsem se rozhodl udělat výběr šestnácti ploužáků, které se dlouho, nebo třeba vůbec, nehrály v rádiích. Jsou to písně z mých alb z let 1980 až 2002.

Jsou na něm také vánoční písně včetně dvou duetů, jak k nim došlo?
Vánoční jsou čtyři. Padá a sněží je z osmdesátých let. Duet s Magdou Malou Na křídlech Vánoc jsme nahrál kdysi na její vánoční album. Nevím ani, zda vyšla na nějakém jiném CD. Duet s Filipem Antoniem Bílé návraty byl natočen pro charitativní televizní pořad Srdce dětem. A tu poslední – Přišel čas Vánoc – mi letos napsal můj bratranec Mirek Kludský. Ta píseň se mi líbila, tak jsem ji na album zařadil.

Letos jste oslavil šedesátiny. Bilancoval jste?
Ano, jsem pětačtyřicet let v hudební branži, napsal jsem asi šest set písní, deset muzikálů a odjel víc jak šest tisíc koncertů a vystoupení. Prodal více jak čtyři miliony nosičů. Za největší úspěch považuji to, jak dlouho jsem vydržel. Udržet se tolik let na špičce je dar.

K narozeninám vám vyšla speciální edice tří CD a jednoho DVD. Připomeňte, co na nich můžou lidé najít?
Víceméně všechny mé největší hity, různé magamixy, které jsou vždy pro mé fanoušky zajímavé, a film Decibely lásky. Je to limitovaná edice.

Velké narozeninové koncerty v O2 areně jste nakonec musel přeložit na příští rok? Jak moc vás mrzelo, že to neklaplo právě k šedesátinám?
Tak samozřejmě mrzelo. Ale je tam i dost komplikací okolo. Museli jsem odložit příjezd skupiny Village People z USA. Doladit s nimi smlouvu, protože byla datována. Zrušit letenky a domluvit se s dopravci na jejich posunutí. Naštěstí jak Village People, tak i dopravce nám vyšli vstříc. Ale práce to bylo jak na kostele. Také jsem musel o všem informovat mé fanoušky a čekat, že nebudou vracet vstupenky. Je jich přece jen prodáno přes dvaatřicet tisíc, a to není legrace. Mnoho peněz jsme investovali do reklamy a příprav. To vše je teď pozastaveno. Věřím ale, že koncerty odehrajeme v červnu příštího roku. Během něj chci mít ještě pár větších koncertů po republice se stejným repertoárem jako v O2 areně. Jen tam už nebudou Village People.

Stihl jste několik koncertů na konci léta. Byla to malá útěcha, když jste se mohl setkat alespoň s některými fanoušky?
Ano. Jsem rád, že jsem v září mohl dokončit Open Air Tour po vlastech českých. Koncerty mohlo navštívit tisíc diváků, což v mém případě není standard. V uplynulých letech jsem měl na těchto vystoupeních nejméně tři tisíce diváků, ale byl jsem rád i za tu tisícovku. Moc chci poděkovat těm, kteří se nebáli přijít v době koronaviru. Ale bylo to venku, tak věřím, že se nikdo nenakazil.

Jak vůbec hodnotíte letošní zvláštní rok z pohledu umělce? Jak jste neplánovaně volný čas využil?
Dost času mi zabralo album Moje zapomenuté ploužáky. Také zkoušíme nový muzikál s písněmi Waldemara Matušky Láska nebeská. Ale premiéru bude mít nejspíš nejdřív na jaře. Musím připravit jeho hudební složku.  

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek