metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

„Vozidla poslední záchrany“ zvyšují průměrné stáří aut

  16:13
Statistika jako přesný součet nepřesných čísel. Dobře se hodí na český vozový park.
Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Před rokem 1989 si lidé pořizovali jeden či dva vozy za celý život. Třicetileté auto nebylo na silnici raritou. Na začátku 90. let minulého století byl průměrný věk auta kolem patnácti let. Oficiálně se ale tento údaj od té doby moc nezměnil.

Jezdící jsou mladší

  • V roce 2019 se v Česku prodalo přes 177 tisíc ojetých aut.
  • Průměrné stáří auta registrovaného v Česku bylo v roce 2019 lehce nad patnácti lety. Průměrný věk skutečně jezdících vozů je ale přibližně poloviční.

Jsme snad stále vrakoviště Evropy, kam se svážejí dožívající „popelnice“ z vyspělých automobilových trhů? „Klíčem k záhadě je takzvané dynamické měření,“ vysvětluje Petr Přikryl z Asociace autobazarů APPAA. Co ono dynamické měření vlastně je? Nesčítá jen papírově registrovaná auta, ale počítá i vozy opravdu jezdící v provozu. Vládní registr vozidel totiž nereflektuje, zda všechny automobily, které mají platnou registraci, také doopravdy jezdí. Dynamické měření sčítá na vybraných komunikacích auta i jejich espézetky. Z tohoto měření vychází, že průměrný věk českého provozovaného auta je 8,5 roku. Což je stejně jako v Německu, Švýcarsku nebo Rakousku.

Starší auta, která zvedají celkový průměr na uvedených patnáct roků, najezdí ročně kolem dvou tisíc kilometrů. „Jsou to převážně auta, která se dají nazvat vozidly poslední záchrany. Majitelé s nimi jezdí třeba jen k nádraží na vlak či do sousední vsi,“ komentuje Přikryl. Pro porovnání: pražský taxikář ujede denně přibližně tři sta kilometrů.

V ojetinách vede Škoda

  • V posledních dvou letech stoupá v Česku poptávka po ojetinách do pěti let stáří, splňujících přísné emisní limity.
  • Nejžádanější značkou mezi autobazarovými vozy je Škoda Octavia, následuje Škoda Fabia a Volkswagen Passat.
  • V dubnu 2020 nabízeli prodejci v bazarech a na internetu necelých 80 tisíc ojetých automobilů.

Po koronavirové epidemii se v Česku opět rozbíhá prodej ojetých automobilů. Momentálně je v nabídce autobazarů asi 110 tisíc vozů, jejichž průměrné stáří se pohybuje kolem deseti let. Průměrná ojetina v Česku má na tachometru necelých 152 tisíc kilometrů. V květnové nabídce inzertních autoserverů dominují nejčastěji vozidla roku výroby 2008 s cenou mírně nad sto tisíc a se 180 tisíci ujetými kilometry. „Na druhém místě co do nabídky jsou ale už vozy staré zhruba čtyři roky za cenu kolem 330 tisíc korun,“ konstatuje Martin Houška, mluvčí AAA Auto.

Větším problémem než stáří ojetin je v Česku údaj o skutečně ujetých kilometrech. Stočený tachometr může nekalému obchodníkovi zvýšit zisk až o dvacet procent. Výjimečně se podvodníci snaží v dokladech snižovat skutečné stáří auta. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Víte, kudy a jak jezdívaly železniční vagony ze Smíchova na Florenc? Neuvěříte

vydáno 23. června 2024  11:43

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek