metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Zajímavý úkaz bude k vidění dnes v sedlecké katedrále v Kutné Hoře

  5:24
Už devátým rokem bude možné sledovat putování posledních slunečních paprsků dne napříč hlavní lodí katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory.
Takto slunce ozářilo oltář chrámu v Sedlci minulý rok. | foto: Michal Hoskovec

Nejstarší katedrální chrám střední Evropy, roku 1709 přestavěný Janem Blažejem Santinim ve slohu barokní gotiky, je orientován vstupem na západ a presbytářem s hlavním oltářem na východ. Stavitelé tohoto chrámu se však nespokojili s prostou orientací od západu k východu. Dokonale určili osu západu slunce v místě stavby a uzpůsobili vystavění sedleckého chrámu tak, aby ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti dopadal paprsek zapadajícího slunce největším oknem v západním průčelí chrámu přímo na symbolické srdce sakrální stavby – hlavní oltář. A právě to je hlavním tahákem oblíbené akce Rovnodennost v sedlecké katedrále.

Na to, že v první jarní den bude krásné počasí a slunce návštěvníkům ukáže nápaditost stavitelů sedleckého chrámu, nelze úplně spoléhat. Akce, která začíná v 17 hodin, je proto každoročně spojena s hudebním nebo kulturním zážitkem. Dnes ho obstará komorní barokní soubor Musica Poetica, který připravil tematický program s názvem Barokní ženy. 

Jarní rovnodennost

  • Letos začíná astronomické jaro opět 20. března – a to ve večerních hodinách, přesně ve 22.58. 
  • Rovnodennost je popsána jako astronomický termín pro okamžik, kdy střed obrazu Slunce na nebeské sféře prochází jarním nebo podzimním bodem.
  • Rovnodennost často nastávala 21. března, naposledy se tak stalo v roce 2011. Znovu bude toto datum aktuální až od roku 2102.
  • Dobu oběhu Země kolem Slunce nelze vyjádřit celým počtem dnů. Období mezi dvěma po sobě následujícími průchody Slunce tzv. jarním bodem trvá 365 dnů, pět hodin,48 minut a 45,7 sekundy, tedy 365,2421956 dne.
  • Současný kalendář používá ke korekci tohoto problému přestupné roky – jenže ani to není úplně ideální.
Autor: Šimon Merta Metro.cz

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek