metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Hledání lásky na síti se často pekelně prodraží

  8:13
VIP seznámení v akci za 149 korun měsíčně! Výhodná nabídka se nenápadně zvýší až dvacetinásobně.
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Důvěřivosti tuzemských uživatelů internetu nevyužívají jen podvodné zahraniční e-shopy. Poměrně slušný zisk přináší zahraničním internetovým seznamovacím portálům automatické prodlužování „členství“ a s tím spojené strhávání peněz. Cílem neseriózních seznamek je získat údaje o platební kartě klienta, aby pak z jeho účtu vysávaly vysoké částky.

„Od roku 2015 jsme zaznamenali téměř sedm a půl tisíce stížností na nejrůznější klamavé praktiky seznamek,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. 

Téměř pět tisíc reklamací přitom přibylo v loňské roce. Podle Zeleného je na prvním místě nepozornost a důvěřivost zájemců – především proto, že si pořádně nepřečtou obchodní podmínky. Na druhé straně vykazují internetové seznamovací portály výrazné a záměrné nedostatky, jež méně ostražité klienty snadno lapí do sítě.

„Například upozornění, že po uplynutí prvního období se částka za další období zvyšuje třeba až na dvacetinásobek, je psané šedým písmem na šedém podkladě,“ upozorňuje Lukáš Zelený. Málokdo si toho všimne a je překvapen částkami, které mu automaticky odtékají z konta. Do možností, jak smluvní vztah ukončit, dávají seznamky často podmínku, že vypovězení musí zákazník poslat faxem. Přístrojem, který už řada lidí ani nezná. Smlouvu přitom lze podle zákona vypovědět e-mailem. Použití faxu má zájemce co nejvíc odradit, jedná se přitom o nepřiměřenou podmínku.

I v případě, že klient smlouvu řádně e-mailem vypoví, najímají si seznamky inkasní agentury, které se snaží „dlužné“ částky a penále z lidí vymámit. Inkasisté se například vyptávají v zaměstnání a v místě bydliště. Přitom zdůrazňují, že hledají dlužníka. Zelený doporučuje po vypovězení smlouvy zablokovat platební kartu.

Problematické internetové seznamky působí napříč celou Evropou. Jejich zřizovatelé sídlí nejčastěji v Lucembursku, Velké Británii, Polsku nebo na Maltě. 

Milostné miliony fuč

14,5

O tolik milionů korun pravděpodobně přišli Češi v internetových seznamkách za posledních pět let kvůli automatickému prodlužování členství. Údaj zahrnuje zákazníky, kteří se obrátili o pomoc ke spotřebitelské poradně dTest. Dá se předpokládat, že o pomoc žádala jen část postižených.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek