metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 32 °C

Sobota 27. července 2024. Svátek má Věroslav

Zkuste třeba sporýše, hledíky či sluncovky. Sousedé vám budou závidět

  12:41
Pokud máte chuť si vylepšit domov o květiny či bylinky, ale máte jen omezené prostorové možnosti, jako je parapet, balkon nebo terasa, máme pro vás řešení. Tipy přináší odborná kurátorka z Botanické zahrady hlavního města Prahy Jarmila Skružná.
Jarmila Skružná | foto: BOTANICKA.CZ

Jaké květiny se nejčastěji sází na začátku dubna?
Na začátku jara připravujeme zahradu i balkonové truhlíky na další sezonu. Odstraníme odumřelé části rostlin, provzdušníme půdu. Pokud jsme na podzim zasadili cibuloviny, tak se z nich už nyní můžeme radovat – můžeme vidět květy sněženek a krokusů, vylézají ale i narcisky a tulipány. Nyní jsou plné obchody sazenic cibulovin a jiných jarních bylin – můžete tedy pracovat i s nimi. Vybírejte většinou takové, které ještě nejsou moc rozkvetlé, aby vám déle dělaly radost. Tyto rostliny potřebují teplotu okolo 10–15 stupňů Celsia. Můžeme je tedy umístit do chladné chodby, mezi okna nebo na krytou terasu či balkon. Máte-li možnost, sazenice přesaďte do větších nádob s kvalitní zeminou, případně namíchanou s pískem. Také nastává čas pro výsev letniček, který si připravíte doma. Sadbu pak umístíme ven, když už nečekáme mrazy – tedy asi v polovině května.

Kdy se člověk může těšit na viditelné výsledky?
Každá letnička má svůj čas. Některé pokvetou třeba v květnu, například tařicovky. Nejčastěji se květů dočkáte od června až do října. Mezi nejvíce pěstované letničky patří měsíček lékařský, hledík, letní plamenka, šrucha, lupina, begonie, sporýš, petúnie. Mezi tím se samozřejmě objeví už i květy trvalek.

Jsem laik – čím mám začít?
Jednou z nejméně náročných letniček vhodných pro začátečníky je měsíček. K dostání je mnoho různobarevných odrůd, můžete jej mít jak v záhonu, tak v prostornějším truhlíku nebo květináči a radost vám začne dělat už v červnu. Další letničky, které jsou vhodné pro začátečníky, jsou například sporýše, hledíky či sluncovky. Asi nejjednodušší je výsev letniček napřímo – tedy do záhonu nebo truhlíku, kde je třeba mít kvalitní zeminu. A pak už stačí jen pravidelně zalévat.

Kde si nejlépe obstarat kvalitní zeminu a jaké na co použít květináče?
Vhodnou zeminu pořídíte i v hobby marketech, doporučujeme ale spíše zahradnictví, kde vám poradí – kromě zeminy a substrátů vhodných pro konkrétní druh rostlin i s nejvhodnějším druhem nádob. Zrovna cibuloviny se například v supermarketech prodávají v nádobách, které nejsou příliš vhodné – malé barevné květináče, nejrůznější košíky s kusem igelitu. Pokud si takovou rostlinu pořídíte, doporučujeme spíše přesadit do prostornější nádoby, která má otvory pro odtok přebytečné vody, a míchat zeminu s pískem, což zajistí lepší drenáž.

Například pelargonie už bych měl mít zasazené, lze to i se zpožděním?
Pokud pelargonie už doma máte, v předjaří je ostříháme a přesadíme. Ven je potom umísťujeme opět až v době, když už není riziko mrazů. Pokud pelargonie nepřezimujete a na jaře pořizujete nové rostliny, doporučujeme sazenice kupovat spíše v zahradnictví. I v tomto případě nádoby s pelargoniemi umístíme ven zhruba v polovině května. Množí se nejčastěji řízky v létě. Botanická zahrada hlavního města Prahy vydala a uvedla do prodeje knihu Pelargonie (autorky: Alena Nováková, Jarmila Skružná a Eva Smržová, pozn. redakce), kde se dočtete spoustu zajímavostí o těchto oblíbených trvalkách, jejich druzích a dozvíte se, jak pelargonie pěstovat, pečovat o ně nebo jak je množit.

Kdybych si chtěl obohatit i kuchyni, jaké bylinky je vhodné pěstovat doma?
Vše záleží na prostoru – tedy zda chcete pěstovat v bytě, na balkoně či terase, nebo na zahradě. Doma si můžete naklíčit řeřichu, v květináči se v bytě daří bazalce nebo pažitce. Do bytu si můžete pořídit i speciální „chytré“ květináče nebo miniskleníky na bylinky, které jsou již opatřené i světlem pro pěstování rostlin. Pokud máte možnost mít byliny na balkoně či terase, doporučujeme dostatečně velký truhlík, aby se rostlinám dařilo. Na slunné terase či balkoně se bude dařit bazalce, šalvěji, majoránce, saturejce, oreganu, tymiánu, rozmarýnu, levanduli, ale i některým miniodrůdám zeleniny a ovoce. Můžete zde pěstovat keříková rajčata, papričky i jahody. Mnohá zahradnictví prodávají přímo odrůdy vhodné pro balkony.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

První várka závěrečné řady Cobra Kai je na Netflixu. Přídavek dorazí až v listopadu

Strážce streamu
vydáno 26. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Trochu kalkul, trochu podraz a skoro určitě chytrá marketingová strategie. Tak by se dal označit aktuální krok streamovací platformy Netflix, která si...  celý článek

Rád bych navázal na generaci Bobka a Křesťana a vrátil do Česka country muziku, říká Marpo

vydáno 26. července 2024  5:00

Otakar Petřina ml., alias Marpo, je na české hudební scéně známý už léta. Se svou kapelou Troublegang udává směr rapové scéně. Teď se ale pustil do nových...  celý článek

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek