metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Zkuste třeba sporýše, hledíky či sluncovky. Sousedé vám budou závidět

  12:41
Pokud máte chuť si vylepšit domov o květiny či bylinky, ale máte jen omezené prostorové možnosti, jako je parapet, balkon nebo terasa, máme pro vás řešení. Tipy přináší odborná kurátorka z Botanické zahrady hlavního města Prahy Jarmila Skružná.
Jarmila Skružná | foto: BOTANICKA.CZ

Jaké květiny se nejčastěji sází na začátku dubna?
Na začátku jara připravujeme zahradu i balkonové truhlíky na další sezonu. Odstraníme odumřelé části rostlin, provzdušníme půdu. Pokud jsme na podzim zasadili cibuloviny, tak se z nich už nyní můžeme radovat – můžeme vidět květy sněženek a krokusů, vylézají ale i narcisky a tulipány. Nyní jsou plné obchody sazenic cibulovin a jiných jarních bylin – můžete tedy pracovat i s nimi. Vybírejte většinou takové, které ještě nejsou moc rozkvetlé, aby vám déle dělaly radost. Tyto rostliny potřebují teplotu okolo 10–15 stupňů Celsia. Můžeme je tedy umístit do chladné chodby, mezi okna nebo na krytou terasu či balkon. Máte-li možnost, sazenice přesaďte do větších nádob s kvalitní zeminou, případně namíchanou s pískem. Také nastává čas pro výsev letniček, který si připravíte doma. Sadbu pak umístíme ven, když už nečekáme mrazy – tedy asi v polovině května.

Kdy se člověk může těšit na viditelné výsledky?
Každá letnička má svůj čas. Některé pokvetou třeba v květnu, například tařicovky. Nejčastěji se květů dočkáte od června až do října. Mezi nejvíce pěstované letničky patří měsíček lékařský, hledík, letní plamenka, šrucha, lupina, begonie, sporýš, petúnie. Mezi tím se samozřejmě objeví už i květy trvalek.

Jsem laik – čím mám začít?
Jednou z nejméně náročných letniček vhodných pro začátečníky je měsíček. K dostání je mnoho různobarevných odrůd, můžete jej mít jak v záhonu, tak v prostornějším truhlíku nebo květináči a radost vám začne dělat už v červnu. Další letničky, které jsou vhodné pro začátečníky, jsou například sporýše, hledíky či sluncovky. Asi nejjednodušší je výsev letniček napřímo – tedy do záhonu nebo truhlíku, kde je třeba mít kvalitní zeminu. A pak už stačí jen pravidelně zalévat.

Kde si nejlépe obstarat kvalitní zeminu a jaké na co použít květináče?
Vhodnou zeminu pořídíte i v hobby marketech, doporučujeme ale spíše zahradnictví, kde vám poradí – kromě zeminy a substrátů vhodných pro konkrétní druh rostlin i s nejvhodnějším druhem nádob. Zrovna cibuloviny se například v supermarketech prodávají v nádobách, které nejsou příliš vhodné – malé barevné květináče, nejrůznější košíky s kusem igelitu. Pokud si takovou rostlinu pořídíte, doporučujeme spíše přesadit do prostornější nádoby, která má otvory pro odtok přebytečné vody, a míchat zeminu s pískem, což zajistí lepší drenáž.

Například pelargonie už bych měl mít zasazené, lze to i se zpožděním?
Pokud pelargonie už doma máte, v předjaří je ostříháme a přesadíme. Ven je potom umísťujeme opět až v době, když už není riziko mrazů. Pokud pelargonie nepřezimujete a na jaře pořizujete nové rostliny, doporučujeme sazenice kupovat spíše v zahradnictví. I v tomto případě nádoby s pelargoniemi umístíme ven zhruba v polovině května. Množí se nejčastěji řízky v létě. Botanická zahrada hlavního města Prahy vydala a uvedla do prodeje knihu Pelargonie (autorky: Alena Nováková, Jarmila Skružná a Eva Smržová, pozn. redakce), kde se dočtete spoustu zajímavostí o těchto oblíbených trvalkách, jejich druzích a dozvíte se, jak pelargonie pěstovat, pečovat o ně nebo jak je množit.

Kdybych si chtěl obohatit i kuchyni, jaké bylinky je vhodné pěstovat doma?
Vše záleží na prostoru – tedy zda chcete pěstovat v bytě, na balkoně či terase, nebo na zahradě. Doma si můžete naklíčit řeřichu, v květináči se v bytě daří bazalce nebo pažitce. Do bytu si můžete pořídit i speciální „chytré“ květináče nebo miniskleníky na bylinky, které jsou již opatřené i světlem pro pěstování rostlin. Pokud máte možnost mít byliny na balkoně či terase, doporučujeme dostatečně velký truhlík, aby se rostlinám dařilo. Na slunné terase či balkoně se bude dařit bazalce, šalvěji, majoránce, saturejce, oreganu, tymiánu, rozmarýnu, levanduli, ale i některým miniodrůdám zeleniny a ovoce. Můžete zde pěstovat keříková rajčata, papričky i jahody. Mnohá zahradnictví prodávají přímo odrůdy vhodné pro balkony.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek