metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Pondělí 17. června 2024. Svátek má Adolf

Evropské volby s varováním. Při krajských na podzim může přijít velký třesk

  13:22
Jihočeští politici vnímají výsledky eurovoleb i jako vzkaz před těmi krajskými na podzim. SOCDEM a Piráti musejí zabrat. „Je to facka. Ale myslím, že na jihu Čech jsme zvolili správnou cestu s obměnou vedení, novými nezávislými kandidáty a odborníky. Musíme doufat, že to na podzim bude stačit,“ řekl jihočeský lídr SOCDEM Tomáš Polanský.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Sociální demokracie má v krajském zastupitelstvu šest z 55 křesel, Piráti devět. Stačí letmý pohled na čerstvé výsledky eurovoleb a je zřejmé, že po těch podzimních to může na jihu Čech vypadat úplně jinak. Některé strany dost možná z politické mapy hejtmanství úplně vypadnou.

Jistě, účast bude jiná a mnozí voliči budou mít jiné preference. Aktuální čísla ale napovídají, jaká je ve společnosti nálada, a dobře si to uvědomují i regionální politici, které MF DNES oslovila. Všichni jsou ve střehu a vědí, že je čeká v kampani hodně práce.

„Čekal jsem horší výsledek, i tak je to pro mě zčásti překvapení. Už při kampani před eurovolbami jsem se nelibě vyjadřoval k tématům, která zvedáme. Ukázalo se, že nemají takový dopad, voliče tolik nezajímaly. Ten trend už od sněmovních voleb se nevyvíjí dobře,“ reagoval Josef Soumar, jednička Pirátů v kraji.

Problém podle něj je i v tom, že strana nedokázala některá témata vysvětlit jednoduše. A také vnímá, že už jsou někteří, především uvolnění politici na té nejvyšší úrovni, určitým způsobem odtržení od toho, co obyvatele skutečně pálí.

„Líbil se mi komentář, který si dovolím použít. Nemůžeme mluvit jako Lisa Simpsonová k celému Springfieldu, protože nám pak lidé nerozumí. Jistě, musíme se dál opírat o data a fakta, ale také to musíme umět zjednodušit,“ konstatoval. Podle něj se určitě nelze v případě krajských voleb spoléhat na „Prahu“. „Tam nám výsledek nezařídí,“ dodal.

V tomto ohledu se podobně vyjádřil i současný hejtman Martin Kuba. Ten na jihu Čech nechtěl kopírovat vládní koalici Spolu a ODS má pro podzim vlastní kandidátku.

„Je namístě zdůraznit, že aktuální výsledky zásadně ovlivnilo ve prospěch vládnoucí koalice hlasování v hlavním městě. Je to velmi výrazný signál, že se směrem do regionů vládě komunikace nedaří, a opakovaně na to upozorňuji. Pro vládnoucí koalici jsou výsledky celkově velmi špatnou zprávou,“ uvedl Kuba. I při přepočtu na mandáty totiž zvítězila protivládní uskupení.

Výhra hnutí ANO hejtmana nepřekvapila. „To spíš třetí místo Přísahy a Motoristů. Zjevně zvolili dobrý marketing a posbírali například hlasy SPD,“ konstatoval.

„Nemám rád počítání procent a s kým je výhodné kandidovat v koalici. Volby mají být soubojem ideí. My se na podzim zeptáme, jestli s námi chtějí naši spoluobčané na jihu Čech pokračovat,“ podotkl.

ANO vyhrálo se ziskem 26,67 procenta

Kuba vnímá velký propad u STAN, Pirátů, ale i SOCDEM. „Tuto pozici jsem u sociální demokracie očekával. V českém politickém systému je nyní velmi slabá. Otázkou je, zda je opravitelná. Na jihu Čech se před čtyřmi lety udržela i díky tomu, že je vedla bývalá hejtmanka,“ vzpomněl Kuba.

Aktuální jihočeský lídr SOCDEM Tomáš Polanský v pondělí s kolegy neúspěch v eurovolbách rovněž rozebíral. „Je to facka. Ale myslím, že na jihu Čech jsme zvolili správnou cestu s obměnou vedení, novými nezávislými kandidáty a odborníky. Musíme doufat, že to na podzim bude stačit. Víru v to mám, jinak bych to nedělal,“ uvedl Polanský. Se stranou se chce soustředit na zásadní témata, jako jsou dostupnost zdravotní péče či sociálních služeb a bydlení.

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

Spokojení jsou naopak u hnutí ANO. „Potěšil mě i zvýšený zájem a ochota lidí jít k urnám. Pomohl tomu i tisk, který zdůraznil důležitost voleb. Ve vztahu k blížícím se krajským věřím, že udržíme nastoupený trend,“ sdělil Roman Kubíček, jihočeský lídr ANO.

Ten už nyní předeslal, že je na podzim s kolegy připravený jednat se všemi subjekty, které podpoří rozvoj kraje. U eurovoleb tipoval propad u Pirátů, ale domníval se, že získají dvě křesla, Přísaha a Motoristé jeden mandát. Nakonec to bylo naopak.

V Jihočeském kraji nyní získalo hnutí ANO 26,67 procenta hlasů, koalice Spolu 22,7 procenta, Přísaha a Motoristé skončily třetí se ziskem 10,84 procenta, hned v závěsu byla koalice Stačilo! s 10,12 %. Následovalo hnutí STAN se 7,65 % a přes pět procent se ještě dostalo SPD s Trikolorou a těsně také Piráti.

Autor: Lukáš Marek
  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Motorkáři vstupují do kin. Hardy s Butlerem se obléknou do kůže a zvou do minulosti

12. června 2024  9:23

Retro gangsterka chce příští čtvrtek nalákat diváky na známé tváře na originální zápletku. Užijete...

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

Jaroměřický hrob básníka Březiny má novou repliku ukradené plastiky

17. června 2024  13:56

Hrob básníka Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou zdobí nová kopie plastiky otevřené knihy....

Hradecký kraj investuje přes 80 mil. do modernizace domova seniorů v Borohrádku

17. června 2024  13:48

Královéhradecký kraj bude pokračovat v modernizaci domova pro seniory v Borohrádku na Rychnovsku....

Podmínka pro soudce za sexuální nátlak neplatí, je třeba doplnit důkazy

17. června 2024  15:22

Krajský soud v Ostravě zrušil osmnáctiměsíční podmíněný trest, který Okresní soud ve Frýdku-Místku...

Plzeň rozšíří zóny s placeným parkováním, změny čekají i rezidenční karty

17. června 2024  15:22

Ještě letos se v Plzni rozšíří zóny placeného parkování, navíc zástupci města chystají zvýšení cen...