metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Plán na byty místo oblíbeného parku v Brně dráždí, stavět se má i u amfiteátru

  5:52
V brněnských Řečkovicích hrozí, že zelené plochy vystřídá výstavba bytů. Mnoha místním lidem se tyto plány nelíbí. V jednom případě by totiž zanikla podstatná část oblíbeného parku, ve druhém by obytné domy stály v těsné blízkosti dějiště hlasitých akcí.

Necelý rok funguje takzvaný Řečkovický HRáj na okraji Brna. Pro místní byl vytouženým parkem, který si vysnili na neutěšeném městském pozemku s divokými nálety zeleně. Stal se proto hojně vyhledávaným místem, kde si hrají nejmenší, sdružují se jejich rodiče, scházejí puberťáci, odpočívají důchodci.

Už při vzniku HRáje bylo jasné, že vydrží pouze na přechodnou dobu, protože magistrát tam již řadu let počítá s výstavbou dostupného bydlení pro seniory, jež ve druhé fázi naváže na chystané startovací byty na sousedním pozemku. Obětovat se tomu však má nejméně polovina parku, což lidé vnímají velice nelibě.

„Prostor čistila spousta dobrovolníků, uklízeli odpadky, museli to dělat svépomocí, neměli tam kontejnery. I proto bych se přimlouvala za zachování parku,“ prohlásila jedna z místních na nedávném veřejném představení záměru, kam dorazilo několik desítek lidí, většinou odpůrci výstavby.

Někteří jsou smířlivější a vyzývají alespoň k úpravám záměru, který se v obou etapách skládá vždy ze dvou budov, mezi nimiž vznikne silnice a více než tři desítky parkovacích stání. „Rozumným kompromisem by bylo intenzivněji zastavět sousední první část vedle HRáje a zachovat dost prostoru právě pro park, z něhož má jinak zbýt jen asi třetina,“ navrhla efektivnější řešení Eva Matoušková, autorka projektu HRáje.

Že mohl být návrh výstavby bytů daleko šetrnější k zeleni, si myslí také místní opoziční zastupitel Ondřej Štaud (Spolek Za zdravé Řečkovice). „Už dobře fungující plocha parku se takto zbytečně roztříští, vznikne mnoho nelogických zbytkových ploch a z parku v dnešní podobě zbude akorát jedna cesta lemovaná zelení,“ vysvětlil.

Město je silné v zeleni, ale slabé v bydlení, říká starosta

Místními navrhovanou větší kompaktnost zástavby v jedné části, aby se v jiné uvolnilo větší místo pro zeleň, náměstek primátorky a zároveň řečkovický radní René Černý (ANO) odmítá. „Stavby chceme rozptýlit do zeleně, ne zahušťovat. Narvat sobecky lidi do jedné části jen proto, že bydlím vzadu za druhou, to není plán, kterým bychom se jako město měli ubírat,“ zdůraznil.

Obyvatelé považují HRáj za důležitý i z toho pohledu, že v blízkém okolí podobnou zelenou plochu nemají. To uznává i řečkovický starosta Marek Viskot (SOCDEM), který rušenou část HRáje přirovnává velikostí ke dvěma zahradám rodinných domů. „Město je silné v budování zeleně a slabé v bydlení,“ prohlásil Viskot s tím, že ho konkrétní představený záměr města neurazil.

Nebezpečný precedens, bojí se v zeleném vnitrobloku chystaného „domu v parku“

Magistrát lokalitu vybral pro bytovou výstavbu už před dvaceti lety. V první etapě vybuduje 23 startovacích bytů pro mladé rodiny, které v Řečkovicích chybí. Druhá fáze – přímo na území HRáje – naváže 28 jednotkami pro seniorské a bezbariérové bydlení. Podle Viskota je právě tento typ potřebný, protože Řečkovice jsou z pohledu věkového složení obyvatel druhou nejstarší čtvrtí ve městě.

Úvodní část záměru má být hotová v roce 2027, následná o dva roky později. Aktuálně je sice teprve ve fázi objemové studie, významná redukce je však prakticky vyloučena. „Co se týče bydlení, patří Brno stejně jako Praha mezi nejhorší města v Evropě z hlediska naplňování těchto potřeb. Pozemků, na kterých lze stavět dostupné bydlení, je žalostně málo,“ upozornil vedoucí oddělení bytové výstavby magistrátu Jan Sponar.

Pětipatrové domy pár metrů od amfiteátru

Výhledově stavět v místě zeleně by se do budoucna mohlo i v jiné řečkovické lokalitě. Konkrétně nad amfiteátrem, který se předloni nákladně opravil a kde se konají desítky kulturních akcí ročně.

K nelibosti místních navrhuje nový územní plán změnit zelenou plochu tvořenou z většiny zahradami rodinných domů na bydlení. Rozvojová lokalita Prumperk by umožnila vybudování až pětipatrových domů, a to v bezprostřední blízkosti areálu, z něhož se pravidelně například při hodech line hluk.

Nové byty? Nejdřív silnice, tlačí developery Bystrc. Lidé se bojí zahlcení

„Při akcích nám tady drnčí okna. Zeleň slouží jako izolace, která hluk alespoň trochu tlumila. Teď chtějí jen pár metrů od amfiteátru vybudovat obytný areál? Střet mezi provozem areálu a bydlením je přece natolik velký, že takový návrh nikdo nemohl myslet vážně,“ zlobí se tamní obyvatel Pavel Jura s tím, že místo je i dopravně nedostupné.

Místní lidé na rozdíl od vedení radnice podali proti změně připomínky na magistrát, kvůli hlukové zátěži se obrátili i na krajskou hygienu. Podle Viskota je rozsah změny přestřelený, s městem ji hodlá řešit neformální cestou.

Pochybnosti vzbuzuje i vymezení areálu amfiteátru s přilehlou zelení jako smíšené obytné plochy. Nový územní plán ji takto změnil z původní veřejné vybavenosti.

  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Bubeneč a Dejvice. To jsou siamská dvojčata pražského severozápadu. Vznikla o nich kniha

7. června 2024  4:17

Podívejte se s deníkem Metro na historické fotky, které neznáte. Vybrali jsme je z této publikace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

V „zemi bez potratů“ točit umějí. Barvy zla je solidní krimi, která si zbytečně nese nálepku

7. června 2024

STRÁŽCE STREAMU Na předních příčkách žebříčků sledovanosti streamovacího giganta Netflix v posledních dnech...

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Pohled branou Černé věže. Miluju Prahu a Metro vybírají nejkrásnější veduty

6. června 2024

Podívejte se na obrázek. Tento výhled na Prahu je vám pravděpodobně povědomý. Pánové Lorenz Jansha...

Dvůr Králové prodá ŘSD za 41,5 mil. Kč 17 ha pozemků pro stavbu dálnice D11

12. června 2024  18:07

Město Dvůr Králové nad Labem prodá státnímu podniku Ředitelství silnic a dálnic 17 hektarů pozemků...

První představení a výstava indonéských loutek zahájily 35. ročník Skupovy Plzně

12. června 2024  18:03

Prvními představeními a slavnostním zahájením výstavy souboru 30 trojrozměrných indonéských loutek...

Valašské Klobouky odhadují škody po pondělní bleskové povodni na několik milionů

12. června 2024  17:42

Valašské Klobouky na Zlínsku odhadují, že škody na majetku města po pondělní bleskové povodni...

Poslední premiérou sezony mladoboleslavského divadla bude horor Drákula

12. června 2024  17:25

Poslední premiérou sezony mladoboleslavského divadla bude inscenace Drákula podle předlohy románu...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...