metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Vranovská přehrada slaví 90 let, po výstavbě byla největší ve střední Evropě

  15:22
Patří k nejteplejším a nejčistším vodním nádržím v Česku, proto je „Moravský Jadran“ u rekreantů tak oblíbený. Zásadnější však je, že Vranovská přehrada zásobuje lidi vodou, slouží k výrobě elektrické energie, působí jako klíčový nárazník proti povodním a pomáhá při suchu. Teď v dubnu uplynulo 90 let od zprovoznění veledíla na Znojemsku, tehdy největšího ve střední Evropě.
Vranovská přehrada na Dyji se 12. července 1987 stala dějištěm nejznámějšího...

Vranovská přehrada na Dyji se 12. července 1987 stala dějištěm nejznámějšího pozorování neidentifikovaného létajícího objektu nad českým územím. Proto se mu zkráceně říká UFO nad Vranovem. Armáda tehdy dokonce vydala příkaz objekt pronásledovat. „Objekt přeletěl celé Slovensko, pak přelétl do Maďarska a zmizel z našeho dosahu,“ připomíná záhadnou událost Vladimír Šiška. | foto: MAFRA

Nádrž na 763 hektarech zadržuje až 132 tisíc kubíků vody. S výstavbou přehrady se začalo v roce 1930, některé zdroje uvádějí, že byla dokončena o tři roky později. Ve skutečnosti tehdy šlo jen o betonáž hráze.

„Následovaly ještě úkony na tabulových uzávěrech spodních výpustí a na koruně. Osazení technologiemi a další dokončovací montážní a instalační práce trvaly až do konce prvního čtvrtletí 1934,“ odůvodňuje správný termín dokončení Petr Chmelař, mluvčí Povodí Moravy, které je správcem přehrady.

Zdejší vodní elektrárna tak byla připojena do sítě 11. dubna 1934. Mimochodem teprve o rok později dosáhla nádrž na plný stav vody, tedy hladinu 349 metrů nad mořem.

Dokument o zahájení stavby přehrady z roku 2023:

19. srpna 2023

Datum zprovoznění přitom není jedinou zkreslenou informací v historii této nádrže. Po povodni v roce 2006 se rozšířila fáma o chybách při manipulacích s vodou a o nezvládnuté situaci na přehradě, jež „přetékala“. Povodí Moravy selhání striktně vyvrací.

„Voda byla odváděna čelním přelivem. Šlo o nesprávnou interpretaci fungování nádrže a jejích bezpečnostních prvků. Naopak přehrada jako protipovodňové opatření zafungovala naprosto perfektně. Uchránila území pod sebou a poskytla čas na evakuaci a opatření k ochraně zdraví a majetku lidí,“ říká Chmelař s tím, že vše potvrdily i odborné posudky.

Povodně v roce 2006 na Dyji podtrhly křeslo šéfovi Povodí Moravy

Množství srážek tehdy výrazně překonalo předpovědi a vodohospodáři neměli potřebné informace s dostatečným předstihem. Na jaře 2006 se k Vranovu řítila povodeň s kulminací 482 kubíků za sekundu, takže více než pětisetletá.

Přehrada ji transformovala tak, že ve Znojmě byla zaplavena jen desítka zahradních domků a podmáčeno pár sklepů. „Stejně tak byly zásadním způsobem ochráněny před škodami i další obce a města u Dyje, včetně Břeclavi,“ hlásí Chmelař.

Historicky největší povodní pak byla ta v červnu téhož roku, kdy přítok dosáhl až 577 kubíků, což je více než tisíciletá voda. Tentokrát ale bylo na regulaci víc času, a ke zmíněnému odtoku přelivem jako na jaře tak nebylo třeba přistoupit.

Jedna nebo dvě přehrady? Před 100 lety začala stavba Vranova

Vranovská přehrada patří k hlavním vodním dílům ve správě Povodí. Zajišťuje pitnou vodu pro část Vysočiny a je zdrojem i pro níže ležící znojemskou nádrž. Stále většího významu v posledních letech nabývá nadlepšování průtoků pod vodním dílem, zejména s ohledem na Národní park Podyjí.

„Bez zásob z Vranova by nebylo možné zásobovat obyvatelstvo pitnou vodou a zajistit příznivé podmínky v povodí pod nádrží. Vranov zásobí úpravnu ve Štítarech, vodárenské odběry ve Znojmě i pro závlahy. Význam stavby je také přeshraniční, vodou zásobuje i sousední Rakousko,“ líčí Chmelař.

Historii celé stavby shrnuje jeden z dílů seriálu Tajemství přehrad:

21. listopadu 2021

Jako prvek kritické infrastruktury státu musí být Vranovská přehrada v perfektní kondici. Podléhá proto přísnému technicko-bezpečnostnímu dohledu, který permanentně monitoruje její stav, musí procházet zkouškami, opravami a modernizací. Posledních výrazných zásahů se dočkala v letech 2016 až 2019, konkrétně kompletní rekonstrukce koruny hráze. V následujících letech Povodí Moravy přichystá opravu spodních uzávěrů.

Při letošním 90. výročí od uvedení do provozu se bude na Vranovské přehradě a blízkém okolí slavit. „Vedle prohlídek čekají návštěvníky gastronomické, kulturní i sportovní zážitky,“ avizuje za Centrálu cestovního ruchu – Jižní Morava její šéfka Martina Grůzová.

Chystanou nabídku zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která ji má brzy odprezentovat na speciálním webu vranovskaprehrada90.cz.

Zahajovací víkend je v plánu na 25. až 26. května, ale program potrvá po celou sezonu od května až do října. Zahrnuje hudbu, výstavy, přednášky, sportovní a adrenalinové akce, gastronomické i pivní zážitky, hledačky, výletní okruhy, ale i třeba soutěž o dovolenou a zážitky na přehradě.

  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Bubeneč a Dejvice. To jsou siamská dvojčata pražského severozápadu. Vznikla o nich kniha

7. června 2024  4:17

Podívejte se s deníkem Metro na historické fotky, které neznáte. Vybrali jsme je z této publikace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

V „zemi bez potratů“ točit umějí. Barvy zla je solidní krimi, která si zbytečně nese nálepku

7. června 2024

STRÁŽCE STREAMU Na předních příčkách žebříčků sledovanosti streamovacího giganta Netflix v posledních dnech...

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Pohled branou Černé věže. Miluju Prahu a Metro vybírají nejkrásnější veduty

6. června 2024

Podívejte se na obrázek. Tento výhled na Prahu je vám pravděpodobně povědomý. Pánové Lorenz Jansha...

Strakonice měly loni přebytek 90 milionů korun, původně plánovaly schodek

12. června 2024  19:14

Strakonice loni hospodařily s přebytkem zhruba 90 milionů korun, původně plánovaly schodek 82,4...

Při nehodě osobních aut na Rokycansku se odpoledne zranili tři lidé

12. června 2024  19:02

Tři lidé utrpěli dnes odpoledne zranění při dopravní nehodě dvou osobních aut na křižovatce mezi...

Dvůr Králové prodá ŘSD za 41,5 mil. Kč 17 ha pozemků pro stavbu dálnice D11

12. června 2024  18:07

Město Dvůr Králové nad Labem prodá státnímu podniku Ředitelství silnic a dálnic 17 hektarů pozemků...