Byly to právě řádové sestry, které v roce 1874 přeměnily budovu bývalého hostince v tehdejší ulici Fleischgasse na školu.
„Kdysi tomu říkali Krásný dům ve Fleischgasse. Později se ulice přejmenovala na Gschiergasse, následně Gorkého. V současnosti sídlí dnešní 4. základní škola v ulici Hradební. A protože to bylo už v roce 1874, kdy zde řádové sestry otevřely soukromou školu a výchovný ústav, slavíme letos 150 let školy,“ uvedl učitel školy Otto Friedrich.
Škola se od svého založení až do roku 1913 neustále rozšiřovala, rekonstruovala, sestry přikupovaly nové domy a poté byl celý komplex budov propojen. Řádové sestry zde rovněž bydlely.
Další rozvoj školy pozastavila 1. světová válka. Budovy tehdy sloužily provizornímu ubytování vojáků, v přízemí byl zřízen lazaret. V poválečné době vznikl v Československé republice nový typ škol pro ženy, základ takzvaných rodinných škol, kde se vyučovalo vaření, šití a podobně.
Také v Chebu byla v roce 1920 otevřena dvouletá rodinná škola. S přibývajícím počtem žákyň bylo nutné prostory opět rozšiřovat, areál tedy vyrostl o dvě patra. I tak to nestačilo. Proto v letech 1930 až 1933 postavily sestry nový komplex kláštera v dnešní ulici 17. listopadu.
VIDEO: Klášter milosrdných sester zmizel z Chebu, padl i kostel |
Jen pět let po kolaudaci, v říjnu 1938, však byly Sudety připojeny k německé říši a k 1. září 1939 ztratily všechny soukromé školy právo veřejně učit. Sestrám byly v témže roce všechny budovy v Hradební ulici zabaveny. Už nemohly provozovat soukromé školství, musely tuto sféru své činnosti opustit. Do Hradební ulice se postupně sestěhovaly ostatní školy z okolí.
Studovali zde i učitelé
Po osvobození Chebu americkou armádou a s koncem 2. světové války došlo k odsunu německé části obyvatel, později i řádových sester, které po putování Bavorskem našly útočiště až v městečku Gemündenu.
Ve školním areálu v tehdejší Gorkého ulici se znovu začalo vyučovat ve školním roce 1948 až 1949. Až do roku 1961 zde sídlilo kromě základní školy také gymnázium, jedenáctiletá střední škola i škola pro pracující. Učitelé zde mohli dálkově vystudovat Pedagogickou fakultu Karlovy univerzity. V průběhu 80. a 90. let škola prošla rozsáhlou rekonstrukcí a začalo se učit i v přilehlé budově původního loutkového divadla, v takzvané Myšárně.
„V posledních letech se opět modernizuje. Škola má nový sportovní areál a knihovnu, z peněz Evropské unie se obnovují dílny, jazykové a počítačové učebny. Třídy a odborné učebny jsou vybaveny moderní technikou. Po vybudování výtahu se škola stala zcela bezbariérovou. V letošním roce má škola 491 žáků, 50 pedagogických pracovníků a 19 provozních zaměstnanců,“ dodal Otto Friedrich.
20. listopadu 2021 |