metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Kruhový objezd v Novém Městě vyřeší hned několik rizikových míst najednou

  9:12
Doprava v Novém Městě na Moravě bude o něco plynulejší, přehlednější a bezpečnější. Radnice s Krajem Vysočina chystají proměnu trojramenné křižovatky v centru města. V místech, kde se Masarykova ulice stýká s Komenského náměstím a Brněnskou ulicí, vznikne kruhový objezd. Ten má vyřešit několik problémů.

Vybudování kruhového objezdu povede i k úpravám frekventované komunikace II/354, která je v této své části hodně široká, což vede i k rizikovým situacím. „Jedná se hlavně o místo před obchodním domem Kostka, kde se nachází velice dlouhý přechod pro chodce, navíc u zatáčky. Označil bych jej bez nadsázky jako nejnebezpečnější v celém městě,“ vyjádřil se novoměstský starosta Michal Šmarda.

Proměnou klasické křižovatky v okružní se podle něj zmíněný přechod výrazně zkrátí a rozčlení. Snazší a přehlednější potom bude rovněž výjezd z přilehlého sídliště ulicí Budovatelů.

„Navíc už pak nebude na silnici před touto křižovatkou potřeba současný odbočovací pruh, což nám zase umožní vznik úplně nového přechodu pro chodce v blízkosti supermarketu Billa – to je další velmi nebezpečná oblast. Zrovna tam přechod opravdu nutně potřebujeme, k Bille se dnes v podstatě nedá pořádně dojít,“ míní starosta.

Supermarket se totiž nachází přímo naproti autobusovému nádraží, odkud lidé často k Bille míří. Překonat však musejí právě širokou a rušnou silnici II/354, kde je dlouhý úsek Brněnské ulice bez přechodu pro chodce.

Z náměstí se špatně vyjíždí, uznal i hejtman

Že je křižovatka v těsném sousedství centrálního Vratislavova náměstí problematickým místem, uznává i vedení Kraje Vysočina. „Vytíženost krajské silnice II/354 se v posledních letech hodně zvýšila, tím pádem se z hlavního náměstí i špatně vyjíždí,“ potvrdil již před časem hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek.

Přestože hlavním investorem stavby bude Nové Město na Moravě, kraj se bude na budování nové okružní křižovatky podílet také. „Z naší strany půjde hlavně o financování nákladů na rekonstrukci obrusných vrstev komunikace. Budeme rovněž hradit vodorovné dopravní značení,“ vyjmenoval hejtman Schrek s tím, že veškeré práce by neměly přesáhnout jednu stavební sezonu.

Podle slov Michala Šmardy je nyní ke stavbě dokončována projektová dokumentace. „Zcela hotová by mohla být již letos, příští rok bychom se s krajem dohodli na realizaci. K té by mohlo ideálně dojít už na podzim roku 2025, případně pak v roce následujícím,“ nastínil časový harmonogram starosta.

Náklady odhaduje řádově na jednotky milionů korun, a to včetně úprav přilehlé zeleně, chodníků nebo nového osvětlení přechodů.

Velkorysá plocha umožní levnější řešení

Výhodou podle starosty je, že se dopravní stavba vejde do velkorysé plochy stávající křižovatky. „Bude to rozhodně výrazně levnější než naposledy budovaný kruhový objezd před hotelem Musil,“ podotkl Šmarda.

I tento uvedený kruháč, kde se potkávají komunikace směřující na Jimramov a na Sněžné, vznikl v rušné Masarykově ulici, a to na podzim roku 2021. Město a kraj tehdy vyšel na přibližně 16 milionů korun. A ačkoliv záměr zpočátku budil rozporuplné reakce, hlavně kvůli obavám z tvoření kolon, dopravu v dané lokalitě nakonec přece jen zklidnil.

Obě okružní křižovatky na Masarykově ulici jsou součástí městské koncepce, jejímž cílem je větší bezpečnost chodců i motoristů právě na tomto frekventovaném průtahu.

  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Motorkáři vstupují do kin. Hardy s Butlerem se obléknou do kůže a zvou do minulosti

12. června 2024  9:23

Retro gangsterka chce příští čtvrtek nalákat diváky na známé tváře na originální zápletku. Užijete...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Bubeneč a Dejvice. To jsou siamská dvojčata pražského severozápadu. Vznikla o nich kniha

7. června 2024  4:17

Podívejte se s deníkem Metro na historické fotky, které neznáte. Vybrali jsme je z této publikace...

V „zemi bez potratů“ točit umějí. Barvy zla je solidní krimi, která si zbytečně nese nálepku

7. června 2024

STRÁŽCE STREAMU Na předních příčkách žebříčků sledovanosti streamovacího giganta Netflix v posledních dnech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

Mošnov se dočkal obchvatu. Odvede z obce 11 tisíc aut, která tu denně projela

14. června 2024  9:52

Obchvat Mošnova na Novojičínsku, 3 333 metrů dlouhý silniční úsek, je hotový. Nová cesta odvádí...

Kvalita vody v Plumlovské přehradě u Prostějova se zhoršila, je na stupni tři

14. června 2024  7:41

Kvalita vody v Plumlovské přehradě u Prostějova se opět zhoršila, hygienici ji označili stupněm tři...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...