metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Kamiony z centra Brodu mizí, křižovatky na průtahu by měly ještě zrychlit

  8:52
Před šesti měsíci to bylo utrpení, dnes rychlá a plynulá jízda. Za poslední půlrok se Havlíčkův Brod z hlediska dopravy výrazně posunul. Projet dnes městem bývá, až na vzácné výjimky, naprosto bezproblémové. Pomohl obchvat. I tak odborníci připravují další úpravy, jak provoz ještě více zrychlit.
Nový jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu je v provozu je od 12. prosince...

Nový jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu je v provozu je od 12. prosince 2023. Ani po měsíci od otevření ho však nevyužívá veškerá tranzitní doprava. Radnice chce na obchvat dostat úplně všechny kamiony, i třeba za pomoci kamer a represí. | foto: Luboš Vácha

Každý den hodně přes tři tisíce kamionů projelo po Masarykově ulici. Povětšinou čtyřproudá tepna, která byla v 60. a 70. letech minulého století postavena, aby odklonila dopravu ze samotného historického jádra, dnes vede takřka centrem města. Skrze sídliště, nákupní zóny, místa, kudy denně chodí tisíce lidí. Brod dělí na dvě poloviny.

V této stěžejní ulici, jež slouží pro silnici 38 od Jihlavy na Kolín, nyní platí pro vozidla nad 12 tun zákaz vjezdu. Ať chtějí nebo nechtějí, musejí jejich řidiči na nový obchvat. Ne všichni to dodržují. Hříšníků jsou ale denně maximálně desítky. Neprojíždí jich tisíce jako v minulosti.

Křižovatka bude mít chytré semafory. Brodský obchvat zpomalí, obávají se řidiči

„Po otevření obchvatu se průjezdnost Brodu velmi výrazně zlepšila. Z města zmizela naprostá většina kolon, nečeká se dlouho na křižovatkách, doprava se uklidnila v celém městě. A postupně se průjezdnost zlepšuje i nadále,“ zhodnotil místostarosta Libor Honzárek.

Počet kamionů, které i přes zákaz projedou Masarykovou ulicí, se neustále snižuje. „Řidiči už si dávají větší pozor. Přestupky zcela nevymizely, denně jich v ulici v průměru tři až pět řešíme. Ale je to daleko méně než třeba na začátku roku,“ řekl vedoucí havlíčkobrodské městské policie Stanislav Čeloud.

Porušení zákazu přijde řidiče na tisícovku

Státní policie si dokonce dělá statistiku pokutovaných řidičů přímo v Masarykově ulici. Z té ovšem zlepšující se trend prozatím jednoznačně neplyne. „Od počátku roku do poloviny května policisté z dopravního inspektorátu odhalili 1 016 přestupků, kolegové z obvodního oddělení dalších 418,“ konstatovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Pro srovnání, za první týden po spuštění provozu po jihovýchodním obchvatu a zároveň zákazu vjezdu těžkým nákladním vozům do Masarykovy ulice pokutovali státní policisté pětapadesát řidičů kamionů. A za první dva týdny letošního roku jich bylo přesně 163.

Faktem však je, že v posledních měsících snad není den, kdy by policisté, státní či městští, v Masarykově ulici nebyli. Snahou je kamiony vymýtit zcela. „Prakticky ve všech případech se jedná o tranzit, Čechy i cizince. Místní o tom vědí a neriskují,“ sdělil Čeloud.

Městská policie za porušení zákazu automaticky uděluje pokutu ve výši tisíc korun.

ŘSD chystá projekt na úpravu značení

K odklonu kamionů na obchvat by mělo přispět i lepší dopravní značení. To zejména ve směru od Jihlavy nebylo ideální, radnice i městská policie to opakovaně připomínkovaly.

„Nikde nebylo uvedeno, že pro tranzit ve směru na Kolín znamená vjet do města jako vjet do slepé ulice. Pár šoférů se u řeky zkoušelo otočit, několik jich odbočilo na Světlou nad Sázavou a otáčeli se na kruhovém objezdu v Ledečské ulici. Velká většina jich to ale riskla a projela Masarykovou ulicí,“ vysvětloval na posledním jednání zastupitelům Honzárek.

11. prosince 2023

Dnes by už značení mělo být o něco lepší, trasu aktualizovaly i navigace. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) navíc připravuje velký projekt na kompletní výměnu a doplnění ukazatelů.

„Nazývá se ‚nasávací oblast Havlíčkův Brod‘ a vztahuje se k systému dopravy u Brodu a směřování vozidel na obchvat i z větších vzdáleností a z více směrů. Týkat se bude výměny množství cedulí a portálů,“ prozradil ředitel jihlavské správy ŘSD Aleš Kratina.

Jak dodal, projekt bude hotov do konce června. Teprve pak dojde ke kompletní instalaci. Zásadní při výměně bude, aby řidiči dlouho dopředu věděli, co je čeká, a nepřekvapila je zákazová značka v místech, kde už nemohou reagovat.

Semafory se zřejmě budou večer vypínat

Samotné město pak s odborníky na telematiku ze společnosti AŽD pracuje na vylepšení průjezdu Masarykovou ulicí i napojení se z navazujících vedlejších ulic. Přenastavují se semafory a hledá se ideální varianta, jak co nejlépe vyhovět všem jízdním směrům. Často se jedná o posun intervalů o pár vteřin. A to celého systému zelené vlny od Penny marketu po křižovatku s Humpoleckou ulicí.

„Některé úpravy by odborníci měli navrhnout do konce května. Jde o nastavení intervalů tak, abychom umožnili rychlý průjezd po hlavní, ale zároveň aby řidiči na vedlejších nečekali dlouho. Dokonce uvažujeme, že bychom po 18. hodině v Masarykově ulici, kdy už bývá menší provoz, některé semafory vypínali,“ poodhalil Libor Honzárek.

  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Motorkáři vstupují do kin. Hardy s Butlerem se obléknou do kůže a zvou do minulosti

12. června 2024  9:23

Retro gangsterka chce příští čtvrtek nalákat diváky na známé tváře na originální zápletku. Užijete...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými...

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele...

Tradice s chutí pohanky. Nikdy se nepřejí, říká frenštátský mlynář Šmajstrla

16. června 2024  17:12

Romantika starých dob sice nechybí, ale na rozjímání nebo dojímání nemá Pavel Šmajstrla čas. Stará...

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:22

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Požár kamionu na D11 způsobil škodu milion Kč, doprava na Prahu v levém pruhu

16. června 2024  14:36

Škodu asi milion korun způsobil dnes ráno požár návěsu kamionu na 59. kilometru dálnice D11 u...

Jeseníky mapuje nový ilustrovaný průvodce, určen je hlavně rodičům a dětem

16. června 2024  13:51

Oblast Jeseníků a Rychlebských hor mapuje nový ilustrovaný průvodce, určen je především rodičům a...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...