metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Čtvrtek 13. června 2024. Svátek má Antonín

Ochranáři se radují, na Vysočině letos hnízdí rekordní počet orlů

  9:12
Rekordní počet hnízdících orlů mořských zaznamenali letos ochranáři na Vysočině. Nenastanou-li nějaké komplikace, mohla by mláďata těchto chráněných dravců vyletět z pětadvaceti hnízd napříč celým krajem.
Orli mořští mají nejčastěji jedno nebo dvě mláďata.

Orli mořští mají nejčastěji jedno nebo dvě mláďata. | foto: Václav Hlaváč

Vyvést potomka se podařilo dokonce i orlu mořskému, který byl zkraje letošního roku přiotráven nervovým jedem karbofuran. Zvíře bylo tehdy nalezeno u rybníka v blízkosti vesnice Benátky, místní části Ždírce nad Doubravou. Ptáka se tehdy povedlo zachránit a po léčbě v Záchranné stanici Lipec jej také následně vypustit zpátky do volné přírody.

Že je hnízdícím jedincem právě tento dravec, jemuž hrozila bez včasného zásahu po požití karbofuranu smrt, zjistili ochranáři během květnového kroužkování orlích mláďat.

„Podařilo se mi při něm odečíst ornitologické kroužky na nohách orla hnízdícího v národní přírodní rezervaci Ransko. K mému velkému překvapení se jednalo právě o ptáka, který byl nalezen přiotrávený v lednu u Benátek,“ vylíčil zoolog Petr Mückstein z vysočinské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Tento čtyřletý orel mořský byl podle jeho slov okroužkován v roce 2020 jako mládě na Rychnovsku. „Je mimořádně zajímavé, že takto mladé zvíře už hnízdí, a dokonce úspěšně vyvedlo jedno mládě. Obvykle totiž tito dravci dosahují pohlavní dospělosti později, v pěti až šesti letech,“ vysvětlil Petr Mückstein.

Hnízd je stále víc

Ačkoliv otravy nebo postřelení, stejně jako střety s dopravními prostředky nebo třeba úrazy elektrickým proudem, způsobují v populaci dravých ptáků nemalé ztráty, počty orlů mořských na Vysočině v posledních letech každoročně stoupají. Při ochraně hnízd se ale ornitologové a ochranáři neobjedou bez spolupráce s lesními hospodáři.

Případy travičů

  • Orel mořský jevící známky otravy karbofuranem byl v prvních dnech letošního roku nalezen u vsi Benátky na Havlíčkobrodsku. V době nálezu byl dravec ještě živý a i díky okamžitému zásahu a převozu do speciálního zařízení se ho nakonec povedlo zachránit.
  • Zvíře se zotavovalo v Záchranné stanici Lipec a po několika dnech léčby mohlo být vypuštěno zpět do přírody.
  • Okolí nálezu přiotráveného ptáka po události monitorovala i takzvaná psí jednotka České společnosti ornitologické – psovodka Klára Hlubocká se svými dvěma speciálně vycvičenými psy. U Benátek však tehdy další otrávené ptáky či přímo jedovaté návnady už nenašla.
  • Od roku 2017, kdy psí jednotka existuje, zdokumentovala a předala policii zhruba 160 případů, jejichž oběťmi se stalo přes pět stovek zvířat. Většinou jde o dravce, jako je káně lesní, orel mořský nebo luňák červený, krkavcovité ptáky a také šelmy – například lišky, kuny či vydry. Reálný počet otrav je však mnohem vyšší.
  • Karbofuran, jejž traviči nejčastěji používají, se dříve využíval v zemědělství. Jed hned po požití ochromí nervovou soustavu a zvířata umírají za plného vědomí, v bolestech a křečích. Pro přílišnou jedovatost je od roku 2008 v EU zakázán, nesmí se ani přechovávat. Přesto existují jeho zásoby a pašuje se i z ciziny. Za loňský rok bylo zaznamenáno 25 otrávených dravců.

Orli totiž začínají hnízdit velmi časně, obvykle již v únoru, kdy je pro jejich snůšku a malá mláďata největším nebezpečím lesní těžba. Samice při vyrušení hnízdo opustí a při nízkých zimních teplotách potom dochází rychle k zastuzení vajec nebo k úhynu malých ptáčat. Tým ornitologů – členů místní pobočky České společnosti ornitologické a ochránců přírody – se proto snaží všechna místa nalézt hned na začátku hnízdění.

„Velmi dobře funguje spolupráce s pracovníky státního podniku Lesy České republiky. Pokud jim oznámíme polohu orlího hnízda, přeruší v okolí těžbu dřeva,“ popsal za Agenturu ochrany přírody a krajiny Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště.

Složitější to však je, pokud orli zahnízdí na pozemcích soukromníků. „Pak většinou oslovíme kolegy z odboru životního prostředí krajského úřadu, kteří se ihned snaží příslušné vlastníky lesa kontaktovat a projednat s nimi přerušení lesních prací,“ přiblížil postup Václav Hlaváč. Tato snaha má podle něj ve většině případů pozitivní efekt a díky vstřícnosti majitelů lesních pozemků se daří zajistit ochranu hnízd před rušením a tím pádem i následné vyvedení mláďat.

Pomoc veřejnosti

Výrazně méně možností však mají ornitologové v boji s traviči ptactva. Ostatně ani pachatel, jenž položil otrávenou návnadu, kterou následně pozřel orel nalezený pak u Benátek, dopaden nebyl.

„Případ jsme odložili, neboť se do současné doby nepodařilo ustanovit osobu, která skutek spáchala,“ sdělila policejní mluvčí Michaela Lébrová. Doplnila také, že v letošním roce prověřují policisté na Vysočině celkem čtyři případy, které se týkají otrav volně žijících dravých ptáků.

„Aby se podařilo dopadnout traviče, je třeba i pomoc veřejnosti. V případě nálezu podezřelých uhynulých ptáků mohou lidé pomoci ohlášením. Pokud k trávení dojde v našem okolí a máme informace, které by mohly k usvědčení traviče pomoci, podejme svědectví,“ apeluje na veřejnost Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Bubeneč a Dejvice. To jsou siamská dvojčata pražského severozápadu. Vznikla o nich kniha

7. června 2024  4:17

Podívejte se s deníkem Metro na historické fotky, které neznáte. Vybrali jsme je z této publikace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

V „zemi bez potratů“ točit umějí. Barvy zla je solidní krimi, která si zbytečně nese nálepku

7. června 2024

STRÁŽCE STREAMU Na předních příčkách žebříčků sledovanosti streamovacího giganta Netflix v posledních dnech...

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Pohled branou Černé věže. Miluju Prahu a Metro vybírají nejkrásnější veduty

6. června 2024

Podívejte se na obrázek. Tento výhled na Prahu je vám pravděpodobně povědomý. Pánové Lorenz Jansha...

Moc bouráte, vytýkají v Brně řidičům MHD. I proto jim zakázali rádio

13. června 2024

Devět cestujících loni skončilo v nemocnici, když se poblíž brněnské zastávky Krematorium srazily...

ČT: Kauza vraždy Anežky Hrůzové před 125 lety se znovu otevírat nebude

12. června 2024  21:33

Kauzu vraždy Anežky Hrůzové starou 125 let jihlavské státní zastupitelství opět odmítlo otevřít....

Strakonice měly loni přebytek 90 milionů korun, původně plánovaly schodek

12. června 2024  19:14

Strakonice loni hospodařily s přebytkem zhruba 90 milionů korun, původně plánovaly schodek 82,4...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!