metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Nebezpečné místo na dálničním přivaděči se promění v kruhový objezd

  10:12
Za pár dní začne úprava jednoho z nejvytíženějších úseků dopravních tahů na Vysočině. Ředitelství silnic a dálnic zahájí přestavbu křižovatky dálničního přivaděče se sjezdy na exitu 112 u Pávova. Nebezpečné místo se promění v kruhový objezd. Práce a s nimi související omezení začnou 10. května.
Dopad omezení bude v těchto místech obrovský. Jedná se o jedno z dopravně...

Dopad omezení bude v těchto místech obrovský. Jedná se o jedno z dopravně nejvíce frekventovaných míst na celé Vysočině mimo zastavěná území. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Ten den firma přebírá staveniště a začne navážet materiál a techniku. Zatím to není úplně jisté, ale pravděpodobné je, že to hned z počátku určité omezení provozu způsobí,“ uvedl regionální mluvčí Ředitelství silnic a dálnic na Vysočině Jiří Veselý.

Dopad omezení bude v těchto místech obrovský. Jedná se o jedno z dopravně nejvíce frekventovaných míst na celé Vysočině mimo zastavěná území. Kříží se zde vytížená silnice 38 spojující Havlíčkův Brod s Jihlavou a dálnice D1.

„Křižovatka se navíc nachází v průmyslové oblasti, ve velké míře je tak využívána kamiony i jinými těžkými vozidly. Podle posledního sčítání dopravy projede tímto místem denně více než 12 500 vozidel, z toho přibližně třetinu tvoří nákladní vozidla a kamiony,“ dodal Veselý.

Dopravní omezení, jež budou přestavbu křižovatky přivaděče s dálničními sjezdy a nájezdy provázet, se dotknou i provozu na dálnici. Po většinu doby přestavby bude zcela uzavřen sjezd na Jihlavu na 112. kilometru ze směru na Prahu.

Kdo tedy pojede od Brna a bude chtít do Jihlavy, musí sjet už na exitu 119 Velký Beranov. Při cestě z Brna na Havlíčkův Brod ŘSD doporučuje dojet až na exit 104 Větrný Jeníkov. Do Brodu půjde jet buď odtud po silnicích nižších tříd, případně se otočit a po D1 dojet zpět na exit 112. Od Prahy sjet a odbočit na Brod možné bude.

Podobně složitě se bude jezdit i ve směru od Havlíčkova Brodu na Prahu. Najet na D1 u Pávova v tomto směru nebude možné. „Řidiči budou moci využít exit 112 směr Brno a závlekem přes exit 119 budou z dálnice sjíždět a hned najíždět na svou trasu,“ radí Jiří Veselý.

Řídit provoz budou semafory

Provoz bude omezen i při samotném průjezdu po silnici 38. Zde musí řidiči počítat nárazově i s delším zdržením. Plán přestavby křižovatky dokonce slibuje dvakrát po dobu čtrnácti dní zavedení kyvadlové dopravy řízené semafory.

Tento režim se výrazně dotkne nedaleké křižovatky u Tří Věžiček. Během kyvadlového provozu budou vypnuty semafory řídící provoz na této křižovatce. Problémem se tak může stát zejména odbočení z průmyslové zóny Střítež vlevo na Jihlavu.

„Žádáme motoristickou veřejnost o trpělivost a respektování dočasné úpravy provozu,“ poprosil Veselý.

Křižovatka dálničních sjezdů a nájezdů se silnicí 38 patří z hlediska nehodovosti k jedněm z nejvíce nebezpečných míst na Vysočině. Často tu dochází k rizikovým momentům, občas situace skončí vážnou nehodou. Za poslední dva roky se zde událo 26 nehod, při kterých dva lidé zemřeli, jedenáct se jich zranilo.

Všechny při tom vypadají podobně. „Někdo letí od Jihlavy, další auto sjíždí z dálnice a dojde ke střetu. Když odbočuje z dálnice na Jihlavu vozidlo s přívěsem, tak je téměř nemožné odbočovací manévr zvládnout,“ už dříve popisovala mluvčí policie na Vysočině Dana Čírtková. Řidičům dělá problémy i fakt, že přímo v křižovatce se silnice 38 mění ze čtyřproudé na dvouproudou.

Na vnitřní okraj přijde dvoumetrový prstenec

V posledních letech ŘSD nechalo křižovatku několikrát drobně pozměnit. Takzvané nízkonákladové úpravy spočívaly ve snížení rychlosti, zvýraznění značení, přemalování jízdních pruhů nebo jejich osázení plastovými sloupky.

Nynější úpravy budou zásadnější. Křižovatka na sjezdu z dálnice se změní v kruhový objezd. Měl by mít průměr 44 metrů, okružní pás má být široký 6,5 metru. Na jeho vnitřním okraji bude ještě dvoumetrový prstenec, který mohou ojediněle přejíždět rozměrná vozidla.

„Všechny vjezdy a výjezdy této křižovatky budou jednopruhové, oddělené dlážděným ostrůvkem. Pro dominantní směry vzniknou samostatné větve. Jedná se o směry Jihlava – Praha, Brno – Havlíčkův Brod a Havlíčkův Brod – Jihlava/Brno,“ popsal Veselý. Kdo pojede od Havlíčkova Brodu na Jihlavu či Brno, na kruhový objezd ani nebude najíždět, objede ho po pravé straně zvnějšku.

Přestavba křižovatky a s ní spojená omezení mají trvat do října. Zhotovitelem je stavební společnost Strabag. Vybudovat kruhový objezd se zavázala za 58 milionů bez DPH, což je o devět milionů méně, než projektant předpokládal. Tendru se zúčastnilo celkem sedm firem.

Opravovat se bude za provozu

Na silnici 38 v těsné blízkosti Jihlavy nebude úprava křižovatky pod dálnicí jediným letošním omezením. Ředitelství silnic a dálnic rovněž připravuje opravu téměř pětikilometrového obchvatu krajského města, od Jiráskovy ulice až po kruhový objezd u zahrádkářské osady Ráj.

„Rekonstrukce silnice bude provedena v souladu s diagnostikou vozovky, která prokázala četné vady,“ prozradil regionální mluvčí ŘSD Jiří Veselý.

V celé délce bude vyměněn asfaltový povrch, včetně tunelu i přidružených větví mimoúrovňového křížení. Vyměňovat se budou také mostní závěry a ložiska na dvou mostech. Projekt zahrnuje rovněž výměnu protihlukové stěny a svodidel.

ŘSD chce rekonstrukci provést za provozu s tím, že bude průjezdný vždy pruh, v němž se nebude pracovat. „Toto bude ovšem teprve věcí jednání uzavírkové komise, která povede s Krajem Vysočina, městem Jihlava a Policií ČR,“ podotkl Veselý.

Na zhotovitele vyhlásilo nyní ŘSD soutěž. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky činí téměř 162 milionů korun bez DPH. Maximální doba od zahájení do zprovoznění má činit 126 dnů. Práce by měly začít se začátkem letních prázdnin.

  • Nejčtenější

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus....

Velká sláva na kraji Prahy. Petrovice mají trolejbusovou linku. Jezdí v úterý a v dubnu

18. června 2024  13:50

V klidné a úzké Ampérově ulici v pražských Petrovicích narazíte na několik sloupků s jízdním řádem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

19. června 2024

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat...

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

19. června 2024

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech....

Inscenace ve vile Stiassni dává nahlédnout do myšlenek i soukromí Benešových

22. června 2024  17:35

Do myšlenek i soukromí československého prezidenta Edvarda Beneše a jeho manželky Hany dává...

OBRAZEM: Po zámeckém rybníce v Holešově se proháněla raketa i Maxipes Fík

22. června 2024  19:02

Oblíbený rodinný hudební festival Holešovská Regata v pátek a sobotu zaplnil areál zámeckého parku....

Na Prostějovsku se srazila dvě osobní auta, zemřel osmnáctiletý řidič

22. června 2024  18:52

Osmnáctiletý řidič nepřežil v sobotu v dopoledních hodinách nehodu dvou osobních aut. Zemřel při...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...