metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Žďárské zastávky budou mít kabát z hvězdiček, uchrání tak životy ptáků

  8:42
Velké prosklené plochy jsou nebezpečné ptákům. Ti sklo nevidí a narazí do něho. Zabránit by tomu měly speciální polepy. Mezi města, jež si polepení takových ploch dalo za úkol, se nově zařadil Žďár nad Sázavou. Jako první dostanou novinku autobusové zastávky, jež budou opatřovány speciálním rastrem.

Do finálního vzorku, který zvolil Žďár, se promítlo i nové logo města - hvězdička, která hned po svém zavedení vzbudila mezi obyvateli silné emoce. A fanoušci i odpůrci loga si již přístřešek s tímto originálním, tak trochu vánočním designem mohou prohlédnout v Sázavské ulici na sídlišti Klafar.

„Jedná se o vzorovou zastávku, kde jsme si zkusili, jak bude vzor v reálu vypadat a fungovat. Nyní vše vyhodnocujeme a řešíme, jak budeme postupovat s polepy dál,“ upřesnil žďárský místostarosta Jaroslav Hedvičák.

Opatření proti úmrtím opeřenců už nějakou dobu praktikují i další sídla v kraji - třeba Havlíčkův Brod, Jihlava či Pelhřimov. Liší se však vizuální provedení těchto „bariér“.

Žďárský přístřešek opatřila hvězdičkami a nápisem Žn/S místní firma Reklama Tomek. Zda však bude tato společnost dodavatelem polepů i pro další prosklené zastávky ve městě, zatím jasné není. Radnice nyní mapuje trh a zjišťuje, jaké jsou v tomto odvětví další možnosti.

Do budoucna chce město spíš gravírování

Zastávky, které nejsou pro opeřence rizikem, by ale měly v ulicích postupně přibývat. „Určitě nechci tvrdit, že se letos stihnou zabezpečit všechny, rádi bychom jich však udělali co nejvíc. Záleží ale samozřejmě také na ceně,“ upozornil žďárský starosta Martin Mrkos.

Z novějších zastávek se skleněnými stěnami se dle jeho slov k úpravě nabízí například přístřešky ve Studentské ulici nebo na sídlišti Vodojem. Právě tam na ptactvo, které často hyne po vražení do skla, místní opakovaně upozorňují. Na sociálních sítích se letos, stejně jako tomu bylo i v minulém roce, objevil snímek mrtvých ptáků třeba od zastávky Pod Vodojemem.

V případě úprav stávajících prosklených stanovišť chce žďárská radnice volit polepy, pokud se však budou budovat přístřešky zcela nové, má se už s bezpečnostním rastrem počítat rovnou. „Chtěli bychom, aby byla v tomto případě opatření proti nárazu již integrální, mechanicky vyznačenou součástí zastávky - například formou gravírování. Nechceme se spoléhat na nějakou fólii, která má vzhledem k působení větru a slunce pouze omezenou životnost,“ vyjádřil se Mrkos.

Skleněné plochy s již zakomponovaným městským logem se tak nejspíš výhledově objeví třeba v Květné ulici ve čtvrti Vysočany, kde radnice pro letošek plánuje rekonstrukci současných zastávek MHD. Tyto opravy zahrnou nejen výškovou úpravu nástupních ploch a doplnění veškerých bezbariérových prvků, ale právě i zcela nové přístřešky. „S realizací počítáme od května do srpna,“ informovala mluvčí města Blanka Sobolová s tím, že cena za celou rekonstrukci činí bezmála 1,2 milionu korun.

Ptáci vidí siluety, ne dravce...

Podobu ochrany proti nárazům ptactva zvolili Žďárští na základě odborných doporučení ornitologů. „Dnes už se ví, že pár siluet dravců na velké ploše opravdu nemá smysl. Jsou tam určité doporučené rozměry, rozestupy, hustota rastru - tím vším se snažíme řídit,“ uvedl k podobě výsledného vzoru starosta.

Jeho slova potvrzuje ornitolog Václav Hlaváč, který je i ředitelem Regionálního pracoviště Vysočina spadajícího pod Agenturu ochrany přírody a krajiny. „Ptáci sice tyto siluety registrují, ale nevnímají je jako letícího dravce. Je to pro ně prostě nějaká překážka. A pokud je na ploše jen jedna na obrovském skle, efekt to v podstatě nemá. Pták klidně prolétne deset centimetrů od siluety a stejně se zabije,“ popsal Hlaváč.

Aby byly polepy funkční, je podle něj nutné, aby byly umístěny „na husto“ u sebe. „Používají se například vypískované pruhy ve skle nebo existuje fólie s černými terčíky - je to i docela estetická záležitost. Například krajská knihovna v Havlíčkově Brodě je polepena těmito fóliemi a problém tam je již vyřešený,“ podotkl Hlaváč.

Sám je rovněž členem zastupitelstva v Havlíčkově Brodě a tato problematika je jedním z témat, jimž se věnoval i v minulosti. V roce 2019 prosadil návrh, aby se tématu nárazů ptáků do ploch městských objektů, a tedy i opatřením zamezujícím těmto situacím zabývali radní.

Jihlava letos polepy plošně doplňuje

Téma je stále aktuální také v Jihlavě. „Několik jednotek opatření bylo uskutečněno již v minulých letech. V tomto roce se však všechno plošně doplňuje, a to jak na stávajících zastávkách, kam se dávají jednoduché polepy siluet ptáků, tak na nově budovaných, kde využíváme složitější čtverečkované polepy,“ popsala za jihlavský magistrát Aneta Hrdličková.

K zabezpečení prosklených zastávek přistoupil už v roce 2018 rovněž Pelhřimov. Ptačími siluetami bylo opatřeno nejrizikovějších čtrnáct stanovišť.

„Město zaplatilo nákup samolepek a polep zajistilo Občanské sdružení Zelené srdce, které se mimo jiné zabývá ochranou krajiny a přírody. Dle občanského sdružení má opatření pozitivní efekt,“ sdělila mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová. Doplnila, že polepy jsou umístěny i na prosklené části městského úřadu.

  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Motorkáři vstupují do kin. Hardy s Butlerem se obléknou do kůže a zvou do minulosti

12. června 2024  9:23

Retro gangsterka chce příští čtvrtek nalákat diváky na známé tváře na originální zápletku. Užijete...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými...

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele...

Jeseníky mapuje nový ilustrovaný průvodce, určen je hlavně rodičům a dětem

16. června 2024  13:51

Oblast Jeseníků a Rychlebských hor mapuje nový ilustrovaný průvodce, určen je především rodičům a...

Klimatické závazky jsou příležitost, domnívá se ředitel Komerční banky

16. června 2024  15:22

Klimatické závazky přinášejí Česku jednu z největších obchodních příležitostí za poslední dekády....

V Adršpachu se z patnácti metrů zřítil horolezec, pomáhal vrtulník

16. června 2024  14:02

V Adršpašských skalách na Náchodsku před polednem spadl lezec. Ze Studentské věže spadl z výšky asi...

Návštěvnost Ostravské muzejní noci odhadují organizátoři na 20.000 lidí

16. června 2024  12:23

Na 20.000 lidí odhadují organizátoři návštěvnost sobotní Ostravské muzejní noci. Volné vstupy,...