metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Infocentrum, restaurace i hostel. Chátrající areál bývalé továrny se probouzí

  8:52
Po dvou letech od představení ambiciózního projektu Továrna Vír ožívá bronwfield, který roky chátral. Dubnem počínaje funguje v areálu bývalé fabriky Rotter naproti ledové stěně ve Víru na Žďársku informační centrum, prodejna s regionálními produkty a půjčovna sportovních potřeb. To hlavní má ale teprve přijít.
Bývalý průmyslový areál, který se snaží oživit turistický projekt Továrna Vír,...

Bývalý průmyslový areál, který se snaží oživit turistický projekt Továrna Vír, leží hned naproti známé horolezecké lokalitě. Snímek je ze srpna 2023. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„Provoz infocentra, půjčovny i prodejny byl zahájen 30. března, od té doby je otevřeno každý víkend,“ uvedl David Matuška ze společnosti Údolí Svratky, která celý projekt zastřešuje.

V červnu má navíc otevřít restaurace a hostel a poté i potravinářská výroba. „Všechno připravujeme tak trochu živelně, takže nechceme uvádět přesné termíny. Jakmile u některého z provozů zjistíme, že už je funkční, obratem informaci zveřejníme,“ doplnil Matuška.

Tento místní rodák a podnikatel otevřel v obci pod Vírskou přehradou před šesti lety Adrex Base Camp s půjčovnou a informačním centrem. Tyto provozy pak přestěhoval právě do Továrny Vír. Na svazích v okolí Víru vznikly také adrenalinové stezky pro horská kola neboli traily.

David Matuška je podepsaný také pod přestavbou zchátralé prvorepublikové vily na moderní Forest Resort a vybudováním vyhlídkové plošiny na Rossiho skále. Pak zaměřil pozornost na brownfield na levém břehu Svratky, který stojí naproti známé ledové stěně, kde horolezci přes léto využívají via ferraty.

Chtějí nalézt využití pro starou techniku

Při revitalizaci areálu, v němž byla v minulosti strojní a textilní výroba, se snaží zachovat maximum prvků. Ať už jde o zařízení vyrábějící elektřinu prostřednictvím vody z řeky, nebo i původní klenby, výtah, vrata či odhalené cihlové a kamenné stěny.

„V továrně se zachovaly technické unikáty a naším cílem je areál opravit a zprovoznit staré věci, aby sloužily, ne všechno zbourat nebo vyměnit za nové,“ nastínil Matuška.

„Původní technika je prakticky nezničitelná, stačí ji rozchodit, najít pro ni smysluplné využití a v provozu ji pak ukázat lidem. Chtěli bychom se například pokusit obnovit a zprovoznit prvorepubliková čerpadla, to je úžasná mechanika, kterou už dnes nikdo nevyrobí. Kupodivu se nám zatím daří sehnat i lidi, kteří tyto věci dovedou opravit. Nejlepší je dívat se kolem sebe, co kdo umí, a pak s tím pracovat,“ dodal podnikatel.

Novou šanci však dostanou i věci přivezené odjinud - například vyřazená sedadla z kina nebo regály ze zrušené prodejny Jednota.

Původní plány na obnovu doznávají změn

Původní plány však oproti vizualizacím představeným před dvěma roky přece jen doznaly změn. „Zatím jsme nemuseli něco vyloženě vzdát nebo zrušit, ale řadu věcí samozřejmě upravujeme a aktualizujeme podle norem, možností a velkou roli v plánech samozřejmě hrají i finance. Například vyhlídku na sýpce nakonec nahradí ochoz na komíně ve výšce 27 metrů, i pro muzeum jsme našli vhodnější místo v areálu,“ zmiňuje Matuška.

„Proměnou prochází i dřívější představa o celkové vnější podobě, kdy postupně objevujeme a v maximální možné míře zachováváme některé původní architektonické prvky,“ dodává.

Původně textilní továrnu u řeky Svratky založil brněnský podnikatel Josef Rotter, který však doplatil na svůj židovský původ. V únoru 1942 jej nacisté zavraždili v koncentračním táboře. Válku nepřežila ani velká část jeho rodiny.

V devadesátých letech se v areálu rozjela strojírenská výroba doplněná produkcí bytového textilu. Po krachu firmy v roce 2013 přišlo o práci přes sto lidí. V posledních letech před revitalizací patřil areál pražské firmě zabývající se výrobou elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Po vykácení náletů se nečekaně objevil sad

Proměna areálu je postupná, nyní tam vzniká i restaurace se zahrádkou, Továrna Vír bude mít vlastní značku piva chlazeného vodou ze Svratky, hostel, výrobnu marmelád a dalších regionálních jedlých suvenýrů. Do budoucna počítá majitel s kongresovými prostory či hydroponickou farmou.

Podle tiskové zprávy destinační agentury Koruna Vysočiny se výrazné změny dějí i ve venkovním areálu továrny, který má být průchozí a přístupný veřejnosti. Vznikne tam nejenom parkoviště, ale už nyní je v horní části sedm míst pro karavany a obytná auta včetně přívodu vody a elektřiny i výlevky na obsah toalet.

Jedna z nově zřízených cest vede na vyhlídku Klubačice, druhá na přehradní hráz. Povede tudy i turistická trasa. Komín staré kotelny po úpravách poslouží k adrenalinovému lezení a pod ním se opět zazelená sad.

„Když jsme pod kotelnou vykáceli nálety, nečekaně se objevil starý sad. Zdravé ovocné stromy jsme zachovali a nové dosadili,“ doplnil David Matuška.

Autor: Jiří Bárta
  • Nejčtenější

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně...

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf...

Nesympatický Sympatizant? Čtyřnásobná porce opotřebovaného Downeyho baví i překvapuje

24. května 2024

STRÁŽCE STREAMU Špionážní minisérie Sympatizant přinášela divákům na obrazovkách platformy max, dřívějšího HBO Max,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

22. května 2024

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice...

Ve dvou bytech na sídlišti ve Zlíně dnes hořelo, lidé museli opustit své domovy

25. května 2024  21:16

Ve dvou bytech na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy dnes hořelo. Lidé z dotčených domů museli...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:42,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

Brňané si užijí hokejové finále na velkoplošné obrazovce

25. května 2024  20:52

Brňané si užijí hokejové finále na velkoplošné obrazovce, a to na Zelném trhu. Brno se tak přidalo...

Vandal z Varů skončil ve vazbě. Dlažebními kostkami poškodil čtrnáct aut

25. května 2024  22:02

Až deset let vězení hrozí čtyřicetiletému výtržníkovi, který v noci na čtvrtek poškodil v Karlových...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...