metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Trasa v okolí Velkého Dářka představí lesní hospodaření

  10:00
Program plný zábavy i vzdělávání budou mít návštěvníci Dne otevřených lesů na Žďársku. Tři vycházky startují z parkoviště u hráze rybníka Velké Dářko, a to v sobotu 18. května od 9 hodin. Zastavení na trase směrem k hájovně u Nového rybníka přiblíží třeba téma obnovy lesa, myslivosti i těžby dříví – včetně přibližování dřeva koňmi. Na konci stezky čeká občerstvení, country hudba, hry a možnost návratu bryčkou.
| foto: Jiří Bárta

Třebíč

Pivní slavnosti se letos vrátily do centra města
Z Podzámecké nivy se třebíčské pivní slavnosti letos přestěhovaly do centra. Na opraveném Karlově náměstí akce po pátečním startu pokračuje i v sobotu od 16 hodin. Milovníci tradičního nápoje se mohou těšit na stánky s pivní klasikou i speciály. Užít si bude možné stylovou plzeňskou pivnici, soutěže a občerstvení. Zahrají kapely Street 69, Reflexy, Traktor a Civilní obrana, na druhém pódiu pak Kalybr.

Jinšov

Lidé vyrazí na procházku za prameny a studánkami
Až do roku 1979 sahá historie akce Jinošovské studánky, kdy přátelé přírody vyrážejí z Jinošova na Třebíčsku za prameny v okolí. I letos stezka zavede poutníky k jedenácti studánkám. U každé budou vítáni chlebem a solí, připraven je i kvíz pro děti. Prezence je v sobotu mezi 8. a 10. hodinou na návsi, odpoledne program pokračuje u rybníka Bělizna, kde si zájemci užijí muziku, táborák či lesní pedagogiku.

Pelhřimov

Děti i dospělí poběží v Pelhřimově pro úsměv
Pelhřimovský půlmaraton aneb Běh pro úsměv si užijí milovníci sportu, již dorazí v sobotu ráno na pelhřimovské Masarykovo náměstí. Registrace jsou otevřeny od půl deváté. 10. ročník akce pro celou rodinu nabídne tratě pro závodníky každého věku – nejkratší má 200 metrů, nejdelší je právě půlmaraton. Děti si mohou také nechat pomalovat obličej, užít si skákací hrad nebo prohnat koloběžky.

Jihlava

Park bude patřit muzice, změní se v Hudební hřiště
Pro příznivce muziky všech věkových kategorií je určeno Hudební hřiště, v nějž se změní Park Gustava Mahlera v Jihlavě v sobotu 18. května. Na akci, která je součástí doprovodného programu 23. ročníku hudebního festivalu Mahler Jihlava – Hudba tisíců, si zájemci mohou hrát, vyrobit hudební nástroj a experimentovat se zvukem – to vše s hostujícími i domácími umělci. Program začíná ve 13 hodin.

Březské

Vsí projdou „královničky“, předvedou zpěvy i tance
Jednou z mála vesnic na Vysočině, kde se drží tradice „královniček“, je Březské u Velké Bíteše na Žďársku. Jedná se o průvod mladých dívek, jejichž obchůzka obcí je oslavou jara i nevinnosti mládí. Děvčata budou vycházet v neděli dvě hodiny po poledni od kulturního domu, obřadní zpěvy a tance se uskuteční u kaple a v parku. Po obchůzce, asi v půl čtvrté, pak zavede dospělá mládež nejstarší dívky do tanečního kola v parku pod lipami. Na Bítešsku byly královničky formou kolední obchůzky po vsi obnoveny roku 2003. Prvních sedm let ji dívky prováděly v osadě Jestřabí, od roku 2011 míří do obce Březské.

Velké Meziříčí

Noční prohlídky přenesou návštěvníky do minulosti
Majitelé meziříčského zámku Jan Meziříčský z Lomnice, Marie Eleonora z Quastally či její neteř Marie Eleonora z Liechtensteinu by se za jednoho večera společně potkat nemohli, neboť je dělí několik století. Ale sobota 18. května je výjimkou. V areálu zámku se objeví i s dalšími zajímavými osobnostmi na nočních prohlídkách. První návštěvníci se na cestu časem vydají v 19 hodin, poslední úderem jedenácté. Kapacita je omezená, na prohlídky je proto třeba se objednat na čísle 566 522 206, případně v pokladně muzea.

Havlíčkův Brod

Majáles nabídne program nejen pro studenty
V sobotu pokračuje dvoudenní majáles, jemuž patří centrum Havlíčkova Brodu. Program na náměstí začne v půl druhé odpoledne představením krále a královny majálesu, na nějž naváže vystoupení kapel Bez šance, Švindl, Safe exit a Dejmy. Část akce se koná v Klubu OKO, kde jsou od půl druhé připraveny přednášky na různá témata – od vědy přes zdravý životní styl až po problematiku Ruska. Následovat bude afterparty až do rána. Dějištěm majálesu je i park Budoucnost – ten dopoledne ovládne klání Havlíčkobrodský strongman. Na odpoledne pak budou připravena stanoviště i pro veřejnost.

Autor:
  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Motorkáři vstupují do kin. Hardy s Butlerem se obléknou do kůže a zvou do minulosti

12. června 2024  9:23

Retro gangsterka chce příští čtvrtek nalákat diváky na známé tváře na originální zápletku. Užijete...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Bubeneč a Dejvice. To jsou siamská dvojčata pražského severozápadu. Vznikla o nich kniha

7. června 2024  4:17

Podívejte se s deníkem Metro na historické fotky, které neznáte. Vybrali jsme je z této publikace...

V „zemi bez potratů“ točit umějí. Barvy zla je solidní krimi, která si zbytečně nese nálepku

7. června 2024

STRÁŽCE STREAMU Na předních příčkách žebříčků sledovanosti streamovacího giganta Netflix v posledních dnech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

V pražských Vršovicích srazilo seniora na přechodu auto, na místě zemřel

14. června 2024  10:52

Ráno došlo ve Vršovické ulici v Praze 10 ke střetu osobního vozu s chodcem. Přibližně 70letý muž...

Pod vrchol Ještědu se začnou šplhat autobusy, na úzké silnici bude těsno

14. června 2024  10:22

Autobus místo lanovky. Na Ještěd se začnou od soboty šplhat turistické autobusy. Jejich řidiči si...