metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Čtvrtek 13. června 2024. Svátek má Antonín

Plán pro školství v hradeckém kraji: Investice do škol i zvyšování kvality výuky

  6:00
ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Větší investice do škol, zkvalitnění výuky či přizpůsobení nabídky středních škol trhu práce. To jsou některé priority pro střední školství pro příští volební období v Královéhradeckém kraji. V podstatných školských tématech se současné vedení kraje a opozice shodují, vyplynulo z ankety ČTK. Krajské volby budou letos na podzim.

Kraj vede koalice čtyř subjektů, koalice ODS, STAN a Východočeši, dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45členném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů. V opozici jsou hnutí ANO, koalice ČSSD a Zelených, SPD.

Současná krajská koalice chce nadále ve středním školství klást důraz na prohlubování spolupráce mezi školami, posilovat dovednosti studentů nad rámec získaných znalostí, více je zapojovat do reálných projektů a rozšiřovat možnosti pro zahraniční pobyty a stáže, a to jak pro studenty, tak pro pedagogy.

"Plánovaný objem výdajů na školství zůstane (v příštím volebním období) řádově stejný, nicméně chceme navýšit investice do školské infrastruktury v řádech stovek milionů korun," řekl ČTK mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Letos šlo do oprav škol z Fondu rozvoje a reprodukce Královéhradeckého kraje 95 milionů korun, stejně jako v roce 2023.

Míst na středních školách v kraji je celkově dostatek, vyplynulo z ankety ČTK. Dlouhodobě nejvyšší poptávka po studiu zejména na gymnáziích je v Hradci Králové. Zájem o gymnázia je v porovnání s ostatními typy středních škol všeobecně vyšší. "Nicméně v posledních letech je vysoká poptávka také po ekonomických a zdravotnických oborech a oboru informační technologie," řekl Lechmann.

Současné vedení kraje plánuje rozšiřování lycejních oborů, například technické lyceum na třech krajských školách. "Plánujeme také zřízení tří tříd sportovního gymnázia ve Vrchlabí, v Trutnově a v Hradci Králové. V příštím roce plánujeme otevření minimálně jedné třídy na gymnáziu k vykrytí vrcholu populační křivky, která nás v příštím roce čeká," řekl mluvčí.

Hejtman Martin Červíček (ODS) se stal pro podzimní krajské volby lídrem koalice složené z ODS, KDU-ČSL, Východočechů s podporou VPM. Dosavadní koaliční partner ODS a Východočechů, hnutí STAN, vytvořilo pro nadcházející volby koalici s TOP 09, HDK a stranou LES. Lidovci byli při minulých krajských volbách součástí jiného uskupení, a to Koalice pro Královéhradecký kraj, společně s VPM a Nestraníky.

Prioritou hnutí ANO v kraji v příštím volebním období ve školství bude přizpůsobení nabídky středních škol jak poptávce žáků, tak trhu práce. ČTK to řekl lídr kandidátky opozičního hnutí ANO pro podzimní krajské volby, krajský zastupitel a starosta Hronova Petr Koleta. "V našem kraji je míst na SŠ dost, jejich počet až o třetinu převyšuje počet uchazečů. Nebudeme bezhlavě navyšovat kapacity gymnázií, protože to by v konečném důsledku znamenalo snížení jejich kvality," řekl Koleta.

Dvacetiprocentní zastoupení gymnaziálních míst v celkovém spektru oborů středoškolského vzdělávání v kraji považuje hnutí ANO za dostatečné. "Jsme připraveni podporovat rozšíření lyceí, která nabízejí na SOŠ všeobecné vzdělání v kombinaci s odborným. Odborné vzdělání pro nás zůstane stěžejní," řekl Koleta.

Zdůraznil, že v posledních letech v kraji vzrůstá poptávka po oborech zdravotnických a technických, především elektrotechnických, ICT a strojírenských. "Tam jsme připraveni rozšiřovat kapacity škol. Pro nás bude důležité propagovat odborné i učňovské vzdělávání a budeme se snažit vrátit jim i společenskou prestiž, která jim právem patří a kterou v posledních letech ztratili pod celospolečenským tlakem na všeobecné vzdělání," dodal Koleta.

Podle zástupkyně ředitelky Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie arch. Jana Letzela v Náchodě Šárky Posnarové v poslední dvou letech u nich mírně roste zájem o učňovské obory, o ostatní obory je zájem standardní, kapacity všeobecně stačí. Škola má v letošním školním roce okolo 480 žáků. "Na stavebku a také na učňák - na malíře a zedníky jsme letos vyhlašovali ještě druhé kolo přijímaček," řekla ČTK. Škola podle ní bez větších problémů pokrývá poptávku uchazečů o studium. "Kapacitu výrazně zvyšovat neplánujeme," dodala Posnarová.

Horší je to s kapacitou středních škol v Hradci Králové. Třeba hradecké šestileté Gymnázium Boženy Němcové letos bere 90 žáků, přičemž uchazečů bylo 375, z nichž 315 mělo prioritu jedna. "Poptávka je dlouhodobě vysoká, loni bylo zájemců 417 a letos jsme měli druhý nejvyšší počet," řekl ředitel gymnázia Jan Štěrba. Kapacitu školy podle něj zvyšovat nelze s ohledem na možnosti budovy.

V Královéhradeckém kraji je krajských středních škol 54, soukromých 14 a čtyři církevní. V kraji vykonává činnost střední školy 75 organizací.

Před čtyřmi lety v krajských volbách v Královéhradeckém kraji vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši získala za 23,5 procenta hlasů a 12 mandátů. Hnutí ANO získalo 22 procent a také 12 mandátů. Piráti získali 14,41 procenta hlasů a sedm mandátů. Po čtyřech mandátech získaly koalice ČSSD a Zelených, lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj a koalice Spojenci pro Královéhradecký kraj. Dva mandáty má SPD.

Kapacity krajských středních škol v Královéhradeckém kraji:

Typ školy (zřizovatel: Kraj) Kapacita míst 2024(počet nabízených místa na SŠ v roce 2024) Počet přihlášek 2024 (Škola uvedena jako první volba) Převis počtu přihlášek Kapacita míst 2020 Počet přihlášek 2020(dtto)

Čtyřletá gymnázia 630 808 178 586 *

Šestiletá gymnázia 180 504 324 178 *

Osmiletá gymnázia 330 526 196 330 *

Lycea 180 296 116 180 *

Střední odborné školy= Ostatní obory vzdělání s maturitní zkouškou, včetně nástaveb 3297 2907 -390 3353 *

Střední odborná učiliště= Obory vzdělání s výučním listem 2665 1753 -912 3358 *

Praktické školy= Obory vzdělání bez výučního listu i maturitní zkoušky 97 34 -63 134 *

Zdroj: Krajský úřad Královéhradeckého kraje

Struktura vzdělanosti v Královéhradeckém kraji:

2011 2021

Počet obyvatel kraje nad 15 let 468.789 453.626

VŠ vzdělání 47.480 63.077

SŠ úplné vzdělání (s maturitou) 128.609 143.910

Základní vzdělání 82.703 57.514

bez vzdělání 2202 2711

Zdroj: ČSÚ

Autor: ČTK
  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Bubeneč a Dejvice. To jsou siamská dvojčata pražského severozápadu. Vznikla o nich kniha

7. června 2024  4:17

Podívejte se s deníkem Metro na historické fotky, které neznáte. Vybrali jsme je z této publikace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Motorkáři vstupují do kin. Hardy s Butlerem se obléknou do kůže a zvou do minulosti

12. června 2024  9:23

Retro gangsterka chce příští čtvrtek nalákat diváky na známé tváře na originální zápletku. Užijete...

V „zemi bez potratů“ točit umějí. Barvy zla je solidní krimi, která si zbytečně nese nálepku

7. června 2024

STRÁŽCE STREAMU Na předních příčkách žebříčků sledovanosti streamovacího giganta Netflix v posledních dnech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

Švýcarský architekt Boltshauser poprvé vystavuje na jihu Čech i v Česku

13. června 2024  19:35

Českobudějovický Dům umění dnes otevřel expozici s díly švýcarského architekta Rogera Boltshausera...

V Šumperku začaly Klášterní hudební slavnosti, otevřela jej Má vlast

13. června 2024  19:33

Cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast otevřel dnes v šumperském klášterním kostele...

Skoro 60 obrazů v Klášterech Český Krumlov ukazuje město napříč staletími

13. června 2024  19:20

Galerie Českých Krumlov dnes zahájila výstavu obrazů s názvem Český Krumlov ve staletích. Téměř 60...

Ve Frenštátě pod Radhoštěm začne revitalizace náměstí Míru a Kostelní ulice

13. června 2024  18:23

Město Frenštát pod Radhoštěm na Novojičínsku zahájí v pondělí postupnou revitalizaci náměstí Míru a...