metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Brzy bude hotový nový dům seniorů v Hrádku. Vyrobí víc energie, než spotřebuje

  16:32
Domov seniorů se čtyřiadvacetihodinovou službou a oddělením se zvláštním režimem pro lidi postižené demencí přibude už za několik málo měsíců v Hrádku nad Nisou. Stavbaři se aktuálně zabývají zejména terénními úpravami, dokončují chodníky, ploty, venkovní osvětlení nebo přístupové cesty.
V Hrádku nad Nisou staví moderní dům pro seniory.

V Hrádku nad Nisou staví moderní dům pro seniory. | foto: Město Hrádek nad Nisou

„Vzhledem k demografickému vývoji se dá předpokládat, že starých lidí vyžadujících péči bude přibývat. Myšlenkou na vlastní domov pro seniory, který by sloužil zejména obyvatelům města, jsme se začali zabývat už před více než osmi lety,“ vzpomíná starosta města Josef Horinka a dodává, že zastupitelé přijali návrh na výstavbu takového zařízení už právě v roce 2016.

Podle ředitele hrádeckého domova seniorů Iva Ivanova zatím centrum organizačně spadá pod Domov důchodců Český Dub. V tuto chvíli přijímá žádosti zájemců, na základě nichž následně proběhne sociální šetření a výběr pacientů. Současně se sestavuje také tým zaměstnanců a ladí ceník služeb.

Budova domova je postavená v takzvaném pasivním standardu plus, což zjednodušeně znamená, že stavba vyrobí více energie, než spotřebuje. Teplo zajistí tepelné čerpadlo s elektrickým dohříváním, na střeše domu je navržená fotovoltaika a počítá se i s využitím splaškové vody, která se po vyčištění využije ke splachování nebo zalévání.

„Baterie ze solárního systému bude sloužit také jako záložní zdroj například při vypuknutí požáru nebo výpadku proudu. Baterie obsluhují jak požární ventilátory, větrání únikových cest a výtah, který slouží jako evakuační, tak také vrata,“ upřesňuje stavbyvedoucí Luboš Šejn z EMH Stavební CZ.

V každém pokoji je polohovací postel

Stavbaři se aktuálně zabývají zejména terénními úpravami. Dokončují chodníky, ploty, venkovní osvětlení nebo přístupové cesty. Uvnitř budovy se zaměřují na drobné dodělávky, uklízí po stavbě a rozestavují poslední kusy nábytku.

„Pokoje pro klienty už jsou vybavené. Všechny mají víceméně stejný rozměr i nábytek. Vstoupíme do předsíně, kde je šatní stěna s lavičkou a skříní. Samozřejmostí je elektrická polohovací postel, stůl se židlemi a snížená kuchyňská linka, aby se k ní dostal i člověk, který je upoutaný na vozíčku,“ popisuje pokoje Šejn.

„Koupelna je vybavená toaletou, umyvadlem se zrcadlem a bezbariérovým sprchovacím koutem. Po celé koupelně jsou rozmístěná madla. Součástí vybavení jsou i dva zvonky pro případ, že by senior potřeboval asistenci personálu.“

Domov seniorů má tři patra a suterén. V přízemí se počítá s recepcí, prostorem pro posezení a ordinací, do níž bude lékař pravidelně dojíždět. Pacientům bude k dispozici také odlehčovací služba, která poskytne pobytové služby seniorům se sníženou soběstačností z důvodu věku nebo onemocnění Alzheimerovou chorobou. V budově je dále také kaple s knihovnou, klubovna, malá tělocvična nebo zázemí pro personál.

Celkem může veřejné zařízení za zhruba čtvrt miliardy korun ubytovat 36 klientů ve věkové skupině nad 65 let. Na jeho vybudování se městu podařilo získat dotace z Evropské unie v hodnotě 193 milionů korun. Více než 70 miliony přispěl také Liberecký kraj, který bude domov provozovat a po pěti letech jej převezme do svého vlastnictví.

  • Nejčtenější

Devětkrát týdně? V páru „souložíme“ podstatně častěji. Češi prozradili vše o sexu

14. května 2024

Většina lidí v české kotlině je se svým sexuálním životem spokojená. Dává přednost partnerským...

Polonahé komiksové retro playmate jsou znova v kurzu. Fandům se plní sny

15. května 2024  4:11

Zlatá šedesátá léta a Batman tak, jak ho neznáte? Česká nakladatelství se kromě aktuálních hitů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Mastné pokuty za koloběžky? Návrh z dílny TSK leží na stolech pražských radnic i magistrátu

13. května 2024  4:57

Městská společnost Technická správa komunikací hlavního města Prahy (TSK) má od začátku tohoto...

Fotr na tripu: Život na celém světě je v podstatě stejný. O Jižní Koreji nevíme vůbec nic

13. května 2024  15:56

Bývalý dabér, cestovatel, redaktor a jedna z hlavních tváří pořadů Autosalon i Fotr na tripu. Tím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Vystupte z auta a počítejte. Ať nemusejí zasahovat „opilci z Kobry“. O zácpách rozhodují i tři kostky

14. května 2024  5:29

Pravidlo „tří kostek“. Tak jsme spolu s jedním řidičem tramvají pojmenovali opatření, které může...