metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

O osudu Liberty bude brzy jasno, věřitelé schválili restrukturalizační plán

  11:12aktualizováno  15:32
O nejbližší budoucnosti huti Liberty Ostrava bude brzy jasno, její restrukturalizační plán schválila většina věřitelů. Výsledek ale ještě musí potvrdit soud a do hry může vstoupit i společnost Tameh Czech, kterou huť z okruhu dotčených stran vyřadila, i když je také jejím dlužníkem. Podle zástupců Liberty většina věřitelů hlasovala i pro vyškrtnutí Tamehu ze seznamu věřitelů. Ten mluví o manipulaci s hlasováním.
Vysoké pece a další část rozlehlého areálu ostravské huti Liberty

Vysoké pece a další část rozlehlého areálu ostravské huti Liberty | foto: Liberty Ostrava

Pro restrukturalizační plán hlasovalo více než devadesát procent věřitelů, a překonali tak požadovanou pětasedmdesátiprocentní hranici. Hlasování skončilo s pondělní půlnocí. Ve hře už mohou být jen hlasovací lístky poslané poštou, důležité je razítko s datem odeslání.

„Schválení plánu je pro náš podnik, který již znovu zprovoznil velkou část svých válcovacích tratí, dalším pozitivním impulsem. V práci je více než 1 700 zaměstnanců a roste počet zakázek. Liberty Ostrava pokračuje v plánech na opětovné spuštění vysoké pece a zvyšuje výrobu ve svých závodech,“ konstatovala mluvčí největší české huti Kateřina Zajíčková.

V rozjetí huti Liberty už se moc nevěří, jednání ministrů s Guptou zkrachovala

Hlasování věřitelů ale ještě není konečným výsledkem. V první řadě jej musí potvrdit Krajský soud v Ostravě. „Předpokládám, že soud s vysokou pravděpodobností tento týden o výsledku ještě nerozhodne,“ vysvětlil mluvčí krajského soudu Igor Krajdl. „Termín pro hlasování platí do pondělní půlnoci, následně vše bude muset schválit notář. Předpokládáme, že výsledky se ke schválení soudu nedostanou dříve než příští týden.“

Svou roli ještě může sehrát i postoj společnosti Tameh, která byla z hlasování vyloučena, ač je největším věřitelem ostravské huti. Zřejmě se bude postupu Liberty bránit soudní cestou.

„Společnost Tameh jsme se rozhodli vyloučit ze zúženého okruhu dotčených stran z toho důvodu, že by byla v konfliktu zájmů,“ komentovala nevpuštění právníků Tameh do sálu mluvčí Liberty Kateřina Zajíčková. „V čem spočívá konflikt zájmů, je právní otázka, na kterou nyní nemohu odpovědět,“ dodala.

Liberty propouští další lidi. Často se to dozvědí pár dní předem, kritizují odboráři

Rovněž o tom věřitelé hlasovali. „I v případě vyloučení Tamehu k tomu dala souhlas valná většina věřitelů,“ řekl za Liberty Ivo Štěrba.

Podle zástupců Tamehu však Liberty s hlasováním o svém restrukturalizačním plánu manipulovala. „Tameh jako dotčený věřitel hlasoval proti restrukturalizačnímu plánu Liberty Ostrava, a jelikož Tameh jako největší věřitel Liberty Ostrava drží přes čtyřicet procent dotčených pohledávek, není výsledek přes devadesát procent matematicky možný,“ uvedl zástupce Tamehu Patrik Schober.

Nejen Liberty. Krize drtí všechny moravskoslezské hutní společnosti

Dodal, že Tameh postup při hlasování a metodiku výpočtu hlasů věřitelů nechá podrobit veškerému dostupnému přezkumu. „Tameh tedy vznese námitku k soudu proti tomuto restrukturalizačnímu plánu. Trváme na tom, že Liberty Ostrava manipulovala s hlasováním o svém restrukturalizačním plánu za účelem vyloučení největšího věřitele,“ nastínil.

„Navrhovaný plán vyvolává vážné obavy, zejména kvůli nejistotě ohledně emisních povolenek, nejasnému finančnímu plánu a nereálné době instalace nového energetického komplexu. Rozpory se sanačním projektem dále zpochybňují proveditelnost celé restrukturalizace,“ uzavřel Schober.

Reakci Liberty redakce iDNES.cz zjišťuje.

Spor Liberty a Tamehu má podle rozhodnutí soudu sledovat restrukturalizační správce a o jeho průběhu informovat. „Restrukturalizační správce má příští týden předložit zprávu o vylučování Tamehu, ten na její zpracování bude také potřebovat nějaký čas. A ten potřebují i soudci na prostudování všech těchto informací,“ doplnil Igor Krajdl.

22. února 2024

Restrukturalizační plán museli zástupci ostravské huti vypracovat poté, co soud na sklonku loňského roku požádali o vyhlášení moratoria vůči věřitelům. A přestože ti plán podle prvních informací v drtivé většině přijali, na konečné výsledky si ale všichni zainteresovaní budou muset ještě nějaký čas počkat.

Ani souhlas většiny hlasujících ve výsledku nemusí znamenat schválení restrukturalizačního plánu. „Určitě není automatické, že jej soud schválí, musí se přezkoumat, zda jsou splněny zákonné limity,“ uvedl mluvčí Krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl.

Liberty nenechala největšího věřitele hlasovat, Tameh se chce bránit u soudu

Zástupci Liberty musejí současně řešit další problém, protože není jisté, zda dostanou emisní povolenky. „Provozovatel požádal o změnu alokace, protože v roce 2023 došlo ke změně provozu, který může mít za následek změnu rozdělování povolenek. Pracovníci ministerstva životního prostředí nyní řízení přerušili, dokud provozovatel neprokáže, zda obnoví provoz,“ řekla Veronika Krejčí, tisková mluvčí ministerstva životního prostředí.

Autoři: Darek Štalmach, žah, ČTK
  • Nejčtenější

Nesympatický Sympatizant? Čtyřnásobná porce opotřebovaného Downeyho baví i překvapuje

24. května 2024

STRÁŽCE STREAMU Špionážní minisérie Sympatizant přinášela divákům na obrazovkách platformy max, dřívějšího HBO Max,...

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

28. května 2024

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

22. května 2024

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice...

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky,...

Loňské hospodaření Ústí nad Labem skončilo přebytkem 406 milionů korun

29. května 2024  14:06

Loňské hospodaření krajského města Ústí nad Labem skončilo přebytkem 406 milionů korun. Část peněz...

Mariánské Lázně zahájí opravu zpívající fontány za jejího provozu

29. května 2024  13:55

Mariánské Lázně zahájí opravu zpívající fontány za jejího plného provozu, počátkem června předá...

Třebíč chce zavést milionovou dotaci i pro nové zubaře

29. května 2024  13:50

Třebíč chce zavést dotace pro zubní lékaře kvůli zachování péče. Příští měsíc by o tom mělo...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...