metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa 22. května 2024. Svátek má Emil

Potrubní pošta v Krnově je rychlejší než světoví sprinteři, v Česku je první

  13:22
Rychlostí sprintera Usaina Bolta ode dneška míří vzorky krve, moči či mozkomíšního moku z jednotlivých oddělení krnovské nemocnice do její centrální laboratoře. Unikátní přepravní systém zkumavky nejen přemísťuje, ale také třídí.

Systém Tempus600, který využívají nemocnice v Německu, Norsku a v dalších zemích, vzorky sám třídí podle toho, co obsahují a k jakému rozboru míří.

Podobné zařízení zatím nemá žádná jiná nemocnice v Česku. „Dosud to fungovalo tak, že se na každém oddělení vždy nabralo více vzorků a zdravotník s nimi šel pěšky do laboratoře. Jen cesta tam a zpět mu trvala až patnáct minut. Následně si vzorky ručně převzali laboranti, kteří je třídili a připravovali k rozborům,“ nastínil ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec.

Z minut na sekundy

Nový systém nahradí hned dvojí práci. Zdravotníci z oddělení ARO, neurologie, interny a dětského oddělení vsunou vzorky ve zkumavkách do speciálního stojanu, odkud jedna po druhé pod tlakem vzduchu putují dva a půl centimetru širokým potrubím, jež vede koridory propojujícími jednotlivé pavilony zdravotnického zařízení.

Z každé stanice vede vlastní trasa, potrubí se proto nikde v nemocnici zbytečně nekříží. Na konci trasy zkumavky dorazí do centrálního sběrače, který naskenuje a zkontroluje jejich čárové kódy, roztřídí je, odvíčkuje a podle priority připraví k jednotlivým rozborům.

„Ráno míváme pět až sedm odběrů, během dne pak další doordinované odběry a několikrát za den děláme odběry i u příjmů z ambulance,“ uvedla staniční sestra neurologického oddělení Silvie Machálková s tím, že donáška každé várky zkumavek trvá zhruba deset minut.

Ty se teď mění v sekundy. Z interny, která je centrální laboratoři nejblíže, vzorky k laborantkám dorazí za 12 sekund, z nejvzdálenějšího dětského oddělení dokonce jen za 23 sekund. Do centrální laboratoře je to přes 250 metrů koridorem a po schodech. Vzorek tuto vzdálenost urazí za dobu, která se podobá rychlosti sprintera Usaina Bolta.

Krnovská nemocniční laboratoř denně odbaví devět set až tisíc vzorků. „Maximální kapacita transportního systému Tempus je dvanáct set vzorků za hodinu,“ uvedla zástupkyně dodavatelské společnosti Sarstedt Helena Bitomská.

Do Krnova, kde dnes odstartoval pilotní projekt provozu unikátního systému, se sjeli zástupci českých i slovenských nemocnic.

Krnovskou nemocnici nový systém přišel na 15,5 milionů korun včetně DPH. Dotačně jej 8,3 miliony podpořil Moravskoslezský kraj.

Cesta jednoho vzorku trvá 12 sekund

Dopravním systémem Tempus600 je nyní možné z libovolného místa v nemocnici dopravit jakýkoliv vzorek ve zkumavce do centrální laboratoře. Instalace systému přitom trvala tři týdny a nijak neomezila běžný provoz nemocnice.

Tempus600 je systém určený pro obsluhu jediným dotekem, je velice rychlý a snadno ovladatelný všemi zaměstnanci nemocnice. V průměru nejméně 75 procent odesílaných informací tímto potrubním systémem jsou krevní vzorky.

Systém tvoří speciální 25 milimetrů široké trubky, které vedou mezi dvěma body a nikde se nekříží. Vzorky jsou transportovány z jednotlivých oddělení nemocnice do laboratoře během několika sekund. Jeho kapacita je 1 250 vzorků za hodinu.

Transportní systém malých klinických vzorků v krnovské nemocnici má nyní čtyři linky. S laboratoří je propojen pavilon dětského oddělení, pavilon neurologického oddělení, interní oddělení a ARO oddělení.

„V nejbližších letech chceme systém rozšířit o další čtyři linky. S laboratoří chceme propojit onkologický stacionář, kde na základě rychlých rozborů vzorků budeme vědět, zda onkologicky nemocnému pacientovi podávat cytostatika. Svůj význam bude mít transportní systém v rámci nového urgentního příjmu. Stejně tak najde své opodstatnění na oddělení chirurgie a na plicním oddělení,“ dodal ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

  • Nejčtenější

Polonahé komiksové retro playmate jsou znova v kurzu. Fandům se plní sny

15. května 2024  4:11

Zlatá šedesátá léta a Batman tak, jak ho neznáte? Česká nakladatelství se kromě aktuálních hitů...

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na...

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

17. května 2024

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní...

V Trutnově od června začnou ordinovat dva noví praktičtí lékaři

22. května 2024  12:13

Druhé největší město v Královéhradeckém kraji, třicetitisícový Trutnov, sníží dopady nedostatku...

Dálnici D2 před Brnem uzavřela nehoda osobního a nákladního vozu

22. května 2024  12:12

Dálnici D2 uzavřela dnes před polednem na 4. kilometru ve směru na Brno nehoda nákladního a...

V parkovacím domě vedle nákupního centra v H.Králové hořelo, škoda milion Kč

21. května 2024  13:59

V parkovacím domě vedle Obchodního centra (OC) Aupark v Hradci Králové u vlakového nádraží dnes...

Inspirace, nebo plagiát? Architekt zažaloval starostu kvůli zastávce

22. května 2024  13:32

Přes tři miliony korun žádal u Krajského soudu v Hradci Králové po starostovi Hořic na Jičínsku...