metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

V zoo rozkvetly rododendrony

  8:00
Více než 7 000 rododendronů a azalek je k vidění v Zoologické zahradě a botanickém parku v Ostravě, kde letos rozkvetly tyto vřesovištní keře o celý měsíc dřív než obvykle. „Vysazeno jich máme více než 600 druhů a kultivarů, což je jedna z největších sbírek ve střední Evropě,“ upozornila mluvčí zoo Šárka Nováková. Dospělí za vstup do zoo zaplatí 160 a dítě 100 korun.
Rododendron

Hradec nad Moravicí

Otevírání jara v podzámčí
Prohlídka technotrasy Weisshuhnův kanál, návštěvy zámeckých interiérů, letové ukázky dravců, ale i vystoupení Dechového orchestru Hradec nad Moravicí a kapely Kamarádi jsou připraveny pro všechny, kdo přijdou dnes otevřít jaro v Hradci nad Moravicí. Vítání jara zahájí v 9.00 hodin dechový orchestr, pak se zájemci vydají na některou z pěti připravených turistických tras. „Pokud se lidé rozhodnou pro komentovanou technotrasu, doporučuji zajistit si na ni místo předem,“ upozornila organizátorka akce Zuzana Liliana Machurová.

Bravantice

Zámek po letech znovu vítá pocestné
Do desítky let neudržovaného zámku mohou letos vstoupit návštěvníci, kteří o víkendu zavítají do Bravantic na Novojičínsku. V zámku, jehož nejstarší část bývala vodní tvrzí s dodnes patrným vodním příkopem, se konají komentované prohlídky, a to dnes i zítra ve 14.00. „Prostory, na nichž se podepsal čas, mají své neopakovatelné kouzlo,“ řekla jedna z průvodkyň Lenka Gulašiová. „Zámek jsme zpřístupnili teprve v roce 2021, takže zájemci u nás nejenže vidí to nové, ale i to, co nás ještě čeká. I proto je třeba se na prohlídky objednat,“ dodala Gulašiová s tím, že vstupné je dobrovolné.

Jistebník

Galerijní ulice představuje stovky fotografií
Unikátní Galerijní ulici si mohou v Jistebníku prohlédnout turisté, kteří se vydají do těchto míst v Poodří na Novojičínsku pěšky, na kole či jiným dopravním prostředkem. Galerijní se ulice jmenuje proto, že po její téměř 300metrové délce mohou lidé vidět velkoformátové fotografie umístěné na plotech a domech. Zdarma jsou tu k vidění fotky historické, ale i ty, jež zachycují aktivity Galerijního spolku.

Krnov

Chystá se jarmark ke Dni Země
Den Země si dnes připomenou lidé na Tradičním jarmarku v Krnově. Po několika letech se na náměstí vrátí i edukační show Smokeman, která návštěvníkům pomocí her a pokusů ukáže, jak dokáže nesprávné topení ovlivnit kvalitu vzduchu ve městě. Chybět nebudou ani prodejci rukodělných výrobků i občerstvení a prostor dostanou i organizace, které se o životní prostředí starají a zajímají.

Příbor

V muzeu ožijí archaické technologie
Jak si lidé kdysi pletli papuče, ale i další postupy archaické rukodělné výroby uvidí lidé dnes od 18.00 do 24.00 v Centru tradičních technologií Příbor. „Máme tři expozice, které lidem ukazují, jak se kdysi vyráběly věci pro domácnost. A teď jim to předvedeme i na starých strojích,“ řekla organizátorka Petra Vidomusová. Zatímco děti do 6 let mají vstup zdarma, starší zaplatí 40 korun.

Mosty u Jablunkova

Film připomene historii pevnosti
Opevnění horského průsmyku Velké Šance na Jablunkovsku mohou o víkendu navštívit milovníci vojenské historie. „Pokud lidé přijedou v sobotu, mohou se zdarma projít nejen pozůstatky zákopů z 16. až 19. století, ale od 10.00 do 15.00 mohou zhlédnout i film o historii opevnění,“ řekl Petr Kolčárek z Návštěvnického centra opevnění Šance, kde se platí dobrovolné vstupné.

Autor:
  • Nejčtenější

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus....

Velká sláva na kraji Prahy. Petrovice mají trolejbusovou linku. Jezdí v úterý a v dubnu

18. června 2024  13:50

V klidné a úzké Ampérově ulici v pražských Petrovicích narazíte na několik sloupků s jízdním řádem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Motorkáři vstupují do kin. Hardy s Butlerem se obléknou do kůže a zvou do minulosti

12. června 2024  9:23

Retro gangsterka chce příští čtvrtek nalákat diváky na známé tváře na originální zápletku. Užijete...

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

19. června 2024

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...