metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Jesenický ráj cyklistů pobaví náročné kolaře stejně jako kochající se pohodáře

  6:22
Pokud se chystáte do Jeseníků na kola a chcete najít inspiraci pro vaše výlety, určitě byste neměli přehlédnout zdejší značku YEScyklo. Sdružení cestovního ruchu vytvořilo v Jeseníkách a okolí řadu atraktivních cyklistických tras. Vyberou si všichni cyklisté, od těch, kteří toho moc nenajezdí, až po „fajnšmekry“.

Všechny okruhy jsou v Jeseníkách tematicky zaměřené, takže se můžete projet kolem hradů a zámků, vykoupat se v lomech, navštívit zlatokopecké údolí. Trasy jsou v přírodě označeny cykloturistickým značením Klubu českých turistů.

Velké převýšení

Bukovice, Bukový vrch a Bukový kopec, tato všechna místa můžete spatřit při průjezdu této téměř 22 kilometrů dlouhé náročné trasy s velkým převýšením.

Trasa: Velké Losiny (zámek) – Křižovatka (Velkolosinské pralinky) – Račinka (bus) – Pekařov – Studenec (vlek) – Pekařovský vrch (rozcestí) – Pekařovská cesta – Pod Jelení skalkou – Bukovice – Pod Lískovcem – Velké Losiny (Bukovická) – Velké Losiny (lázně) – Velké Losiny (zámek)

Čarodějnický okruh

Na téměř 16 kilometrech středně těžkého okruhu se můžete vydat po stopách čarodějnic. Začněte v Městském muzeu ve Zlatých Horách a pokračujte do Glucholaz, kde v průběhu procesů zemřelo na hranici 21 lidí.

Trasa: Zlaté Hory (u hřiště) – Jarnoltowek (CZ-PL hranice) – Kostel sv. apoštola Bartoloměje – Skowronków – Glucholazy (hřbitov) – Glucholazy Zdrój – Pozdroze pod Przednia Kopa – Hraniční přechod Zlaté Hory – Zlaté Hory (u hřiště)

Dětský okruh

Cyklistická trasa dlouhá 11 kilometrů je už podle názvu stvořená pro děti. Vede obcí Bělá pod Pradědem po vedlejší klidné cestě a přilehlými lesy. Těšit se můžete na odpočinková místa s krásným výhledem na hřebeny Jeseníků i na odpočinková místa se zábavným programem.

Trasa: Bělá v pohybu (Adolfovice kino) cyklotrasa 6210 – Bělá pod Pradědem (Obecní úřad) cyklotrasa červená – Pod Domašovským kopcem cyklotrasa bílá – V mlýnkách cyklotrasa zelená – Bělá v pohybu (Adolfovice kino)

Kolštejnský okruh

Pokud se vydáte ze Starého Města směrem na Brannou, dostanete se na náhorní plošinu, odkud jsou pěkné výhledy na celé Jeseníky. Trasa je dlouhá 23 kilometrů a je středně obtížná. Během cesty můžete navštívit zámek nebo pivovar v Branné či muzeum ve Starém Městě věnované zdejšímu opevnění.

Trasa: Staré Město pod Sněžníkem (náměstí) – Šléglov – Vikantice – Branná (náměstí, bus) – Branná (hřbitov) – Branná (silniční průtah) – Kutný vrch (sedlo) – Malé Vrbno – Adamovské údolí – Velké Vrbno (Chata Olšanka) – Velké Vrbno (lanovka) – Pod Dalimilovou rozhlednou – Pod Starým kopcem – Andělské údolí – U Zotavovny Morava – Staré Město pod Sněžníkem (náměstí).

Králíčkův okruh

Dětský okruh vedoucí kolem pevností z první republiky s pěknými výhledy do krajiny v oblasti Staroměstska. Je snadný, měří 8 kilometrů.

Trasa: Staré Město (Sportovní ulice) – Stříbrnice (okraj, bus) – Stříbrnice (lanovka, bus) – Nad Štěpánovem – Staré Město pod Sněžníkem (ŽST) – Staré Město (Sportovní ulice).

Okruh kolem Dlouhých strání

Náročný horský okruh dlouhý přes 30 km vede kolem přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně a ukáže všechny krásy jesenické přírody. Z hráze horní nádrže jde vidět na všechny důležité vrcholy Jeseníků: Praděd, Králický Sněžník, Červenou Horu, Keprník, Vysokou holi.

Trasa: Areál Kouty – Kouty nad Desnou (most) – Pod Medvědí horou – Dolní nádrž PVE Dlouhé stráně – U Kamenné chaty – Pod Zámčiskem – Pod horní nádrží PVE – Tetřeví chata – Medvědí hora (lanovka) – U obrázku – Tříramenný potok – Loučná nad Desnou (centrum) – Loučná nad Desnou (ŽST) – Rejhotice (bus) – Skiareál Kareš – Kouty nad Desnou ŽST – Kouty nad Desnou (centrum) – Areál Kouty

Cyklobusy vyjedou v květnu

Z Olomouce i s kolem mohou vyrazit oblíbeným cyklobusem do nejvyšších hor na Moravě oproti jiným letům s velkým předstihem. Zatímco loni vyjížděl cyklobus Olomouc – Rýmařov – Jeseník poprvé až začátkem letních prázdnin, letos to bude každou sobotu a neděli už 18. května a bude jezdit až do 29. září.

„Vzhledem k velkému zájmu v minulých letech jsme se rozhodli zahájit provoz oblíbeného cyklobusu už 18. května, aby si milovníci horské cyklistiky Jeseníky pořádně užili,“ sdělila ředitelka Krajského integrovaného systému Olomouckého kraje (KIDSOK) Kateřina Suchánková.

Cyklobus bude vyjíždět z Olomouce vždy v sobotu, neděli a ve svátky v 7:05 hodin, na Ovčárně, kde vystupuje nejvíc bikerů, zastavuje v 9:15. Zpět jede z Jeseníku ve 14:20 hodin. KIDSOK vzhledem k velkému zájmu doporučuje rezervaci pro cestujícího a jeho bicykl nebo elektrokolo na stránkách Arriva.cz.

U každé rezervace kola je nutné mít rezervované místo k sezení pro cestujícího v autobuse (vždy platí jeden cestující = jedno kolo).

Cena za rezervaci jednoho kola pro přepravu v cyklovoze je 23 korun. Zaplacením této částky získáte jízdní doklad na převoz kola a zároveň bude provedena rezervace sedadla v autobuse. Cena jízdenky pro cestujícího se řídí platným tarifem IDSOK.

  • Nejčtenější

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus....

Velká sláva na kraji Prahy. Petrovice mají trolejbusovou linku. Jezdí v úterý a v dubnu

18. června 2024  13:50

V klidné a úzké Ampérově ulici v pražských Petrovicích narazíte na několik sloupků s jízdním řádem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

19. června 2024

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat...

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

21. června 2024

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči...

Lidí přibývá díky migraci. V Kratušíně se poslední dítě narodilo před 14 lety

23. června 2024  9:52

Zatímco v roce 2022 přibylo v Jihočeském kraji rekordní počet obyvatel, zejména kvůli uprchlické...

Hornické Krušnohoří oslaví zápis do UNESCO a chystá návštěvnické centrum

23. června 2024  9:32

Pět let uplyne letos od zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového...

Škoda po požáru průmyslové haly na Zlínsku je zatím vyčíslena na 19 milionů Kč

23. června 2024  7:51

Škoda po sobotním požáru průmyslové haly v Hrobicích na Zlínsku je předběžně vyčíslena na 19...

Do bitevní ukázky k 158. výročí bitvy na Chlumu se zapojí stovky lidí

23. června 2024  7:50

Letošní 158. výročí krvavé bitvy u Hradce Králové z roku 1866 připomenou na přelomu června a...