metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Úterý 21. května 2024. Svátek má Monika

Kempy v Pardubickém kraji se připravují na sezonu, hosté jezdí od jara

  6:00
ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Kempy v Pardubickém kraji přivítají hosty obvykle na kratší dobu, bývá to většinou na pár dní. Delší pobyty lidé v ubytovacích zařízeních nevyhledávají. Areály se připravují na hlavní sezonu, lidé s oteplením přijíždějí na pobyty od Velikonoc, zjistila v anketě ČTK.

"Lidé si pobyty spíš zkracují, dřív tu byli na týden, teď jsou to tři čtyři dny. Pro nás to není úplně radostné, musí se víckrát prát prádlo, stojí to víc peněz. Ceny za pobyt šly trochu nahoru, vzrostla DPH u ubytování. Letos bohužel nemáme levnou elektřinu, loni jsme ještě měli zafixovanou cenu. Nárůst za ubytování je kolem pěti šesti procent," řekl Jan Kulhánek z Rekreačního areálu po Černým lesem Žamberk.

Žamberecký areál má otevřeno od Velikonoc. Lidé tam jezdí na víkend či svátky, když je pěkné počasí. Na hlavní sezonu je aktuálně kemp z 80 procent obsazený. "Teď děláme běžnou údržbu, sekání zeleně, natírání. Město investuje do sportovního areálu, před několika lety otevřelo tenisovou halu, modernizovalo akvapark," řekl Kulhánek.

Bez půjčovny sportovních potřeb by se kemp v Žamberku neobešel. Má i elektrokola, kola pro děti i dospělé, kolečkové brusle nebo potřeby na míčové hry. "Většinou kola půjčujeme dětem nebo rekreačním cyklistům. Nejvíc jdou na odbyt koloběžky. Elektrokola máme čtyři. Tato kola jsou drahá a půjčovné taky, využívají to občas starší cizinci, když se chtějí někam projet," řekl Kulhánek.

Hlavní sezona na přehradě Seč na Chrudimsku začíná v červnu. Kolem je několik kempů i další služby. Lidé si tam mohou půjčovat šlapadla, lodičky, lodě s motorem, pramice nebo windsurfing. Půjčovna disponuje také paddleboardy.

"Teď je moderní paddleboard. Nevím, jestli je to módní záležitost nebo jestli to bude mít dlouhodobější trvání. Momentálně o to čtyři pět let je zájem," řekl Marek Chmelař z půjčovny.

Týdny před sezonou provozovatelé půjčovny připravují areál, dělají jarní údržbu náčiní, natírají ho, laminují. Pořizují nové baterie, nabíječky pro lodě s motory. "Je toho hodně. Když vidíme, že se oteplilo a lidé začínají volat, tak otevíráme," řekl Chmelař. Ceník půjčovného podle něj zůstane stejný jako loni.

Pardubický kraj nabízí modernější ubytování v kempech i starších chatkách postavených před rokem 1989. Méně tradiční ubytování představuje například stromový dům u Dolní Moravy na Orlickoústecku. Je rezervovaný na měsíce dopředu. Podle jeho majitele je to díky okolnímu vyžití a také neobvyklostí ubytování v lese, které zahrnuje i vířivku a finskou saunu.

"Jsme na Dolní Moravě, kde je pro turisty hrozně moc atrakcí. Trošku jsem tomu nevěřil, že to bude fungovat. Pak jsme se byli na treehousy podívat u Prahy, byli vyprodaní. Lidé preferují klid a soukromí, jsou z hromadných ubytovacích zařízení unavení," řekl Miroslav Šebesta, jednatel společnosti Treehouses Sněžník.

Proměnou prošel kemp Primátor v Litomyšli na Svitavsku, který byl zastaralý. Postupně tam zmizely staré chatky a od roku 2022 tam rostou nové domky, které mají ložnice, koupelnu, televizi, terasu, někde jsou vybavené krbovými kamny nebo mají podlahová vytápění, aby mohly fungovat celoročně. Střechy mají izolaci jako ochranu před teplým i chladným počasím.

"Naplno to tady začíná, když je v červnu Smetanova Litomyšl. Začínali jsme s osmi domky, pak jich bylo 16. Teď jich nabízíme 21 a plánujeme dostavět ještě pět šest domků. K tomu tady jsou glampingové stany," řekl nájemce městského kempu a investor Pavel Wetter.

Podle Wettra jde spíš o ubytování hotelového typu než o kemp. Hosté se v kempu zdrží dvě až tři noci, na delší pobyty jezdí školní a sportovní kolektivy. "Hosté se podívají po Litomyšli a okolí a jedou dál. Kvůli dalšímu vyžití jsme si přibrali pronájem sportovní haly, je tam tenis, squash, bowling, volejbal. Chceme nabízet elektrokola. Jsou kolem cyklostezky. Plánujeme koupit i běžná kola. Udělali jsem kolárnu a chceme ji vybavit," řekl Wetter.

Autor: ČTK
  • Nejčtenější

Devětkrát týdně? V páru „souložíme“ podstatně častěji. Češi prozradili vše o sexu

14. května 2024

Většina lidí v české kotlině je se svým sexuálním životem spokojená. Dává přednost partnerským...

Polonahé komiksové retro playmate jsou znova v kurzu. Fandům se plní sny

15. května 2024  4:11

Zlatá šedesátá léta a Batman tak, jak ho neznáte? Česká nakladatelství se kromě aktuálních hitů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Fotr na tripu: Život na celém světě je v podstatě stejný. O Jižní Koreji nevíme vůbec nic

13. května 2024  15:56

Bývalý dabér, cestovatel, redaktor a jedna z hlavních tváří pořadů Autosalon i Fotr na tripu. Tím...

Vystupte z auta a počítejte. Ať nemusejí zasahovat „opilci z Kobry“. O zácpách rozhodují i tři kostky

14. května 2024  5:29

Pravidlo „tří kostek“. Tak jsme spolu s jedním řidičem tramvají pojmenovali opatření, které může...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně...

Na Jesenicku schází podzemní voda. Hory tam vytvářejí srážkový stín

21. května 2024  5:42

Zatímco jinde v Olomouckém kraji se stavy podzemní vody ještě drží ještě na normálu, nebo v lepším...

Poděbrady připravují přestavbu bývalé kotelny na Žižkově na komunitní centrum

21. května 2024

Poděbrady na Nymbursku připravují přestavbu nevyužívané kotelny v Kunštátské ulici na Žižkově na...

Prezident Pavel s manželkou dnes zahájí dvoudenní návštěvu Pardubického kraje

21. května 2024

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou zahájí dvoudenní návštěvu Pardubického kraje. Dnes se setká s...

Policisté pátrají po čtrnáctileté dívce z Pardubicka

20. května 2024  22:45

Policisté pátrají po čtrnáctileté Valérii Gadžorové z Pardubicka. Na webu zveřejnili její...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...