metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 27 °C

Úterý 25. června 2024. Svátek má Ivan

Rallye podle vlaku. Nezvyklý závod veteránů zpestří den plný páry v Žamberku

  13:52
Neobvyklý závod krásných strojů se v sobotu pojede mezi Hradcem Králové a Žamberkem. Posádky historických vozidel sice na rallye Memoriálu Václava Zapadlíka poměří síly mezi sebou, ale svou jízdu musí co nejlépe sladit se souběžně supícím parním vlakem.

Nultý ročník veteránského závodu s parním vlakem připravili nadšenci z Muzea starých strojů a technologií v areálu bývalé Vonwillerovy továrny v Žamberku, kde se bude konat velký den otevřených dveří.

„Závod je pro historická vozidla vyrobená do roku 1940, a to z toho důvodu, aby auta nebyla mladší než parní lokomotiva Němka, která pojede v čele historického vlaku z Hradce Králové do Žamberka. Cílem cesty bude naše muzeum,“ popsal organizátor závodu Michal Bednář.

Parní lokomotiva 555.0153 Němka

Cestující ve vlaku tak budou mít unikátní možnost uvidět celý závod „z první ruky“. V pravém slova smyslu nepůjde o závod, ale o jízdu pravidelnosti. V praxi to znamená, že posádky historických vozidel musí co nejlépe sladit jízdu s vlakem tak, aby na předem připravené checkpointy nepřijely dříve ani později.

Odjezdy parního vlaku 18.5. 2024

Hradec Králové hl.n. 8:11
Hradec Králové-Slezské Předměstí 9:17
Třebechovice pod Orebem 9:50
Týniště nad Orlicí 10:05
Častolovice 10:20
Kostelec nad Orlicí m.z. 10:28
Doudleby nad Orlicí 11:11
Potštejn 11:21
Litice nad Orlicí 11:56
Žamberk 12:06 (příjezd)

Žamberk 15:05
Letohrad 15:17
Jablonné nad Orlicí 15:30
Těchonín 15:43
Lichkov 15:52
Dolní Lipka 15:58 (příjezd)

Podle naplánované trasy závodu má docházet k setkáním vlaku s historickými vozidly, neboť železniční trať až do Vamberku vede v souběhu s hlavní silnicí.

„Zapeklitost závodu tkví v tom, že nikdo neví, jak přesně se bude historickému vlaku dařit dodržovat jízdní řád. Jestliže posádky historických automobilů a motocyklů přijedou na checkpointy dřív, ale samozřejmě i později než vlak, čekají na ně trestné body,“ dodal Bednář.

Historické rallye, která je zároveň memoriálem geniálního malíře obrazů vonících benzinem, se zúčastní Praga Alfa z roku 1928, Ford Model A Roadster z roku 1931, Citroën Traction Avant z roku 1939, přihlášeny jsou i tři Tatry 57 a další.

Intuice i řidičský um si posádky ověří v cílových úsecích před Žamberkem, kde se trať se silnicí od sebe značně rozbíhá. Dojet například na vlakovou zastávku pod hradem Litice v údolí Divoké Orlice nebude rozhodně triviální.

Start závodu je v železniční stanici Hradec Králové - Slezské předměstí, kde účastníci rallye spolu lokomotivou odstartují v 9.17 hodin. Konec závodu je šest minut po poledni v Žamberku. Dopravu mezi nádražím a Muzeem starých strojů budou zajišťovat autobusy.

Muzeum starých strojů láká nejen na páru

V cílové destinaci na návštěvníky čekají ukázky starých strojů a další historické techniky.

„V sobotu představíme v premiéře čerstvě zrestaurovanou lokomotivu Jung Hilax 8293/1938. Chtěli jsme ozvláštnit provoz na tovární železnici Vonwillerka, takže díky spolupráci s naší restaurátorskou dílnou bude možné vidět zatím nejvzdálenější lokomotivu z dalekého Norska. Má název Urskog a v překladu to znamená prales. V provozu budou pro návštěvníky naše dva vlaky s lokomotivami ČKD B70 a O&K. A samozřejmě bude otevřené naše muzeum,“ řekl zakladatel a předseda Muzea starých strojů Michal Bednář.

Unikátní muzeum s parními stroji, jako jsou třeba parní válce, automobily, lokomobily nebo čerpadla, po letitém úsilí nadšenců a dobrovolníků funguje od letoška v pravidelném návštěvnickém provozu.

V předem daných hodinách probíhají komentované prohlídky každý den kromě pondělí. O letních prázdninách každý den.

  • Nejčtenější

Velká sláva na kraji Prahy. Petrovice mají trolejbusovou linku. Jezdí v úterý a v dubnu

18. června 2024  13:50

V klidné a úzké Ampérově ulici v pražských Petrovicích narazíte na několik sloupků s jízdním řádem...

Kliďte se z cesty. Jede „šlechta na kolečkách“, často opilá a lidé se jí bojí.

25. června 2024  6:50

Elektromobilitu v „malém“ žádný Brusel neinicioval. Přesto se rozvíjí takovým tempem, že už se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Víte, kudy a jak jezdívaly železniční vagony ze Smíchova na Florenc? Neuvěříte

23. června 2024  11:43

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči...

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

19. června 2024

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

24. června 2024  6:09

Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne...

Z letiště se létá sice víc, na dvě místa se však turisté z něj nakonec nedostanou

25. června 2024  20:32

Z letiště v Českých Budějovicích vypraví letos v létě společnost Smartwings více letů než v minulé...

Muzeum v Sušici otevřelo výstavu děl z ručně tvarovaného skla Martina Janeckého

25. června 2024  18:55

Výstavu plastik sklářského výtvarníka Martina Janeckého otevřelo dnes Muzeum Šumavy v Sušici....

Lidovci na Vysočině chtějí v krajských volbách obhájit šest mandátů

25. června 2024  18:41

Plánem KDU-ČSL na Vysočině je obhájit v podzimních krajských volbách alespoň šest současných...

Zoo v Děčíně a v Ústí nad Labem nabídnou za vysvědčení zvýhodněné vstupné

25. června 2024  18:32

Zoologická zahrada v Děčíně nabídne v pátek dětem za vysvědčení vstupné zdarma, v Ústí nad Labem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!