metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Chrudim chce více podzemních parkovišť, další chystá i developer

  15:52
Pro města přeplněná auty je ideální budovat k novým bytům i podzemní parkování. Je to však drahé a nepříliš časté řešení. Příklad Chrudimi ale ukazuje, že to jde. U náměstí je v podzemí 96 parkovacích míst. Pod úrovní vozovky vznikne 87 stání na sídlišti Na Rozhledně, šest desítek míst chce město pod zemí u sportovní haly.

Další 3 fotografie v galerii
Když se lidé vrátí z práce domů, auta ucpou parkoviště. Takhle to vypadá na sídlišti U Stadionu. | foto: David Půlpán

Před patnácti lety otevřel chrudimský developer Milan Kušta pod obchodně-bytovým centrem Balustráda u Resselova náměstí v Chrudimi parkovací automat pro 96 vozů, který si v podzemí přehazuje auta, přesouvá je výtahem, zasouvá do „regálů“ a zase je z nich na požádání vytahuje.

„Ekonomicky se to nevyplatilo, podzemní parkování ale bylo součástí projektu, který byl rentabilní. Parkoviště je zde v podstatě plné,“ uvedl Kušta, který v Chrudimi vybudoval stovky bytů. Dodal, že problém někdy způsobí řidiči, když nezabrzdí auto a to sjede z plošiny. Systém po letech také trpí poruchami.

„Technologie budeme muset vyměnit, počítám s investicí kolem 15 milionů korun. Parkování zrenovujeme na bázi novějších spolehlivějších technologií, rekonstrukci plánujeme v horizontu několika let,“ uvedl Kušta.

Politici v Chrudimi věří, že podzemní parkoviště jsou tím nejlepším lékem pro ulice přeplněné auty. Ale ať už šlo o městem plánované parkoviště v podzemí u hotelu Bohemia, na sídlišti U Stadionu či na Moravově zahradě, není z toho zatím nic.

Cena za parkovací místo je problém

„Prosadit vybudování parkování v podzemí je těžké, je to dané velkou disproporcí mezi cenou parkovacího místa v podzemí a parkováním na terénu. Než by dal někdo stovky tisíc za parkovací stání pod zemí, tak raději bude kroužit kolem baráku, až třeba na trávníku někde zaparkuje,“ řekl starosta Chrudimi František Pilný (ANO).

A pak jsou tu další problémy, polozapuštěné parkování na sídlišti U Stadionu lidé odmítli při veřejném projednání, nechtěli, aby se do zeleného sídliště zatahovala další doprava. Stavba parkování v podzemí slíbené soukromým investorem u hotelu Bohemia se zadrhla kvůli vyšetřování dotačního podvodu během rekonstrukce hotelu, které skončilo podmíněnými tresty a ztrátou dotace Evropské unie. Projekt na Moravově zahradě město před dvěma roky vzdalo.

„Realizace projektu nás vyjde na 800 milionů. Musíme se sami sebe upřímně zeptat: Je vůbec schopen se tento projekt někdy narodit?“ řekl tehdy místostarosta Chrudimi Petr Lichtenberg (Chrudimáci).

A tak nakonec další velký parkovací dům pod zemí chystá opět Milan Kušta. Před stavbou bytovek na sídlišti Na Rozhledně nechá prostor vybagrovat a vybuduje parkoviště s 87 parkovacími místy.

„Podzemní parkování je skvělé řešení, jsem jednoznačně pro,“ řekl Pilný. „Myslím si, že to je pro okresní město velikosti Chrudimi unikát,“ řekl Kušta.

Za jedno místo zájemci podle něj zaplatí „nižší stovky tisíc korun“. Dohodl se s městem, že na povrchu postaví další parkoviště pro 35 lidí. Plán se nelíbí místním obyvatelům, bojí se, že v parkovacím domě si místo řada lidí nekoupí a budou nechávat své vozy na povrchu. A situace s parkováním se tak podstatně zhorší.

Pravdou je, že Kušta nepodmiňuje prodej bytu tím, aby si jeho noví majitelé pořídili i parkovací místo. Stání, která neprodá novým vlastníkům bytů, nabídne další zájemcům. Vadou na kráse chystaného parkoviště je fakt, že do podzemí nebude vjezd ze sousední Průmyslové ulice, ale cesta k němu povede přes sídliště.

K vybudování parkování v podzemí v Chrudimi má v tuto chvíli blízko konečně i samospráva. Ta chce vedle nyní rekonstruované sportovní haly postavit parkovací dům s asi 180 místy, přičemž 60 z nich by bylo v podzemí.

„Podzemí bude obsluhováno autovýtahem, nebude to vhodné místo pro veřejné parkoviště. Myslím si, že bychom proto tato parkovací místa mohli nabídnout těm, kteří si chtějí vybudovat v centru nové byty například formou půdní vestavby, ale nemají jak si zajistit ve středu města příslušné parkovací místo,“ uvedl Pilný.

  • Nejčtenější

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus....

Velká sláva na kraji Prahy. Petrovice mají trolejbusovou linku. Jezdí v úterý a v dubnu

18. června 2024  13:50

V klidné a úzké Ampérově ulici v pražských Petrovicích narazíte na několik sloupků s jízdním řádem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

19. června 2024

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat...

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

19. června 2024

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech....

Do amfiteátru hukvaldské obory se po 39 letech vrátila opera Káťa Kabanová

22. června 2024  19:03

Do amfiteátru hukvaldské obory se dnes po 39 letech vrátila opera Leoše Janáčka Káťa Kabanová....

Inscenace ve vile Stiassni dává nahlédnout do myšlenek i soukromí Benešových

22. června 2024  17:35

Do myšlenek i soukromí československého prezidenta Edvarda Beneše a jeho manželky Hany dává...

OBRAZEM: Po zámeckém rybníce v Holešově se proháněla raketa i Maxipes Fík

22. června 2024  19:02

Oblíbený rodinný hudební festival Holešovská Regata v pátek a sobotu zaplnil areál zámeckého parku....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!