metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

V Pardubicích se začnou rychle rozšiřovat zóny placeného parkování

  11:42
Doba, kdy se dalo v širším centru Pardubic odstavit auto zadarmo, končí. Obvody zvýší počet ulic, kde se bude platit. Jako první je na řadě okolí nemocnice.

Je to otázka pouze pár let a za parkování budou řidiči platit po téměř celých Pardubicích. Momentálně potřebují roční předplatné nebo lístek za oknem jen v samém centru města, ale ještě letos budou platit i kolem nemocnice.

Město Pardubice už plánuje koupit 30 nových parkovacích automatů. Přes polovinu jich využije právě ve zbytku prvního městského obvodu, kde se zatím za odstavení auta neplatí. To se změní od října, kdy radní zavedou na dalších místech parkovné. Povinné bude pro rezidenty i návštěvníky.

„Parkovací zóna se rozšíří zhruba po Štrossovu ulici. Kvůli tomu nás i ostatně sami občané oslovovali. Ti, co bydlí v okolí nemocnice, nemají kde parkovat, protože pacienti a zaměstnanci tam odstavují auta. Oni sami volají po tom, aby se to tam zpoplatnilo,“ řekl ČTK starosta Filip Šťastný (ANO).

Už za minulého vedení radnice upozorňovala, že postupně zavede regulované parkování do dalších čtvrtí a že tam zřídí hrazené rezidentní i návštěvnické parkování.

„Změna bude viditelná, auta už nebudou parkovat v nejbližším okruhu centra města, nárazníková zóna neplaceného stání se posune za hranice obvodu, nicméně i ostatní obvody plánují zpoplatnění, respektive magistrát,“ řekl starosta Šťastný.

Politik naráží třeba na to, že omezit parkování přespolních chce v uličkách kolem nemocnice i radnice čtvrtého městského obvodu Pardubičky. Starosta Jan Procházka (ANO) ostatně takovou strategii už oznámil před rokem.

Parkovné se bude kvůli fandům platit i v neděli. Chtějí to lidé, namítá město

„Už jsem se domluvil se zástupci magistrátu, že od května 2025 zavedeme v ulicích na východ od Kyjevské ulice rezidentní parkování, tak aby tam nemohli stát návštěvníci nemocnice. Vím, že ten problém přesunu na krajský úřad, ale musím ochránit své občany. Kraj jako zřizovatel nemocnice by měl zajistit v bývalé Tesle výstavbu parkovacího domu,“ řekl starosta Procházka.

Změny v neprospěch lidí z jiných částí města či odjinud se nejspíše brzy zavedou i na sídlišti Závodu míru v prvním městském obvodě. Tam chtějí občany ochránit před tlakem fanoušků mířících na fotbal či hokej. „Odbor dopravy tímto záměrem reaguje na četné stížnosti občanů rezidentů, kteří během víkendů nemohou v lokalitách u třídy Míru a sídliště Závodu míru zaparkovat z důvodu sportovních a kulturních akcí v enteria areně a na Stadionu Arnošta Košťála,“ uvedl náměstek primátora Jan Hrabal ( ANO).

Časem se bude platit i na sídlišti

Pokud změna projde schvalovacím kolečkem na radnici, tak se bude na sídlišti ležícím v centru Pardubic platit za parkování na ulici každý den od 6 do 22 hodin, tedy včetně sobot a nedělí. Což však zkomplikuje a prodraží lidem třeba návštěvy příbuzných.

Navíc politici chystají zavedení rezidentního parkování i na největších sídlištích. Například v Polabinách je situace v některých ulicích hlavně odpoledne tak zoufalá, že lidé z tamních domů se asi poplatku bránit nebudou.

„Připravíme zadání, dopravní odborníci nám s tím pomohou, rezidentní parkování v dalších lokalitách chceme zavést ještě v tomto volebním období,“ řekl Hrabal.

Ke změně v okolí nemocnice, která má začít platit od 1. října, potřebuje město další parkovací automaty. Nová zařízení instalovalo v roce 2021, umožnila platit parkovné platební kartou a mobilní aplikací. Povinně řidiči začali zadávat SPZ vozidla. Za 85 přístrojů radnice vydala 18,5 milionu korun.

U firmy měla radnice opci na dalších 30 automatů, které teď koupí za stejnou cenu jako před lety. Město za ně vydá kolem 6,5 milionu korun. „Město kupuje 30 automatů, z toho 17 automatů použije do rozšíření regulovaného parkování v centru města. Další použije do budoucna. Automaty jsou díky opci za cenu z roku 2021, jsou o třetinu levnější, než jsou teď. Přístroje nezastarají a mohou být v městské rezervě,“ řekl vedoucí odboru dopravy Jiří Zubák.

  • Nejčtenější

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus....

Velká sláva na kraji Prahy. Petrovice mají trolejbusovou linku. Jezdí v úterý a v dubnu

18. června 2024  13:50

V klidné a úzké Ampérově ulici v pražských Petrovicích narazíte na několik sloupků s jízdním řádem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

19. června 2024

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat...

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

19. června 2024

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech....

Do amfiteátru hukvaldské obory se po 39 letech vrátila opera Káťa Kabanová

22. června 2024  19:03

Do amfiteátru hukvaldské obory se dnes po 39 letech vrátila opera Leoše Janáčka Káťa Kabanová....

Inscenace ve vile Stiassni dává nahlédnout do myšlenek i soukromí Benešových

22. června 2024  17:35

Do myšlenek i soukromí československého prezidenta Edvarda Beneše a jeho manželky Hany dává...

OBRAZEM: Po zámeckém rybníce v Holešově se proháněla raketa i Maxipes Fík

22. června 2024  19:02

Oblíbený rodinný hudební festival Holešovská Regata v pátek a sobotu zaplnil areál zámeckého parku....