metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Čtvrtek 13. června 2024. Svátek má Antonín

Bojíme se o práci, říkají učitelé. Zastali se ředitelky odvolané kvůli šikaně

  17:22
Vyhrocená situace je na Základní škole v Blovicích na Plzeňsku. Po odvolání ředitelky kvůli brutální šikaně třináctileté dívky a následné petici učitelů, kteří se za ředitelku postavili, se řada z nich bojí o práci.

„Chodíme do práce s bolavými břichy. Všichni se bojí o práci. Začínají se totiž dávat výpovědi. Kdo měl smlouvu na dobu určitou, je v nejistotě. Už to na nás vidí i děti.“ Tak jedna z učitelek popisuje atmosféru v Základní škole v Blovicích.

Odtud totiž rada města nedávno odvolala ředitelku Dagmar Hitkovou kvůli šikaně třináctileté dívky, ale obratem se za ni postavilo 43 ze 60 pedagogických pracovníků. Ti poslali starostovi petici, že nesouhlasí s jejím odvoláním.

Vedení města ale poukazuje na zprávu České školní inspekce (ČŠI), která šikanu ve škole šetřila. Podle inspekce ji škola řešila neefektivně. Bývalé vedení školy s tím ale nesouhlasí.

Policejní vyšetřování šikany, při které mělo docházet k brutálním sexuálním atakům ze strany spolužáků dívky, zatím není u konce.

Strach z vyhazovů

Učitelka také uvedla, že kolegyně, která je na škole 30 let, byla oslovena, jestli nepůjde do předčasného důchodu, že ji ve škole nepotřebují. „Vím také o vytýkacím dopisu pro jednoho učitele. Mysleli jsme si, že dočasné vedení nic tak závažného řešit nebude,“ posteskla si učitelka, která nechce být kvůli strachu o práci jmenována, ale redakce její jméno zná.

Vedení školy nekomunikuje. „S dotazy se obracejte na zřizovatele,“ sdělila spolupracovnice dočasné ředitelky školy redaktorce MF DNES.

Místostarosta Blovic Michal Hodek uvedl, že situace ve škole se zklidnila. „Normálně se tam učí, řešíme ve škole i projekty IT zasíťování, a to s učitelkou, která byla na straně bývalé ředitelky a normálně to funguje. Je to dobře, protože mezi odvoláním a jmenováním nové bylo trochu bezvládí. Máme informace ze školy i formou nestranných pozorovatelů,“ líčí Hodek.

O žádných vytýkacích dopisech prý nic neví, ale dodává, že nová ředitelka pravomoci omezené nemá a výpovědi tedy dávat může. „Nemůžeme garantovat stoprocentní spokojenost, ale že by tam bylo nějaké vzbouření, to nepozorujeme,“ dodává Hodek.

Situaci měla zklidnit panelová diskuse, která po Velikonocích ve škole proběhla. „Padlo tam, že máme zákaz mluvit s médii, a komu se to nelíbí, že může jít. Připadala jsem si jako v 50. letech, protože padlo i to, že vědí, kdo petici učitelů zastávající se bývalé ředitelky Hitkové podepsal, ale nebudou těmto lidem dělat potíže,“ popsala učitelka.

Situaci komentují jen zaujatí rodiče, myslí si jeden z otců

Otec dívky, která chodí na druhý stupeň a který s ohledem na dceru nechtěl být jmenován, sdělil, že ředitelka Hitková se snažila o moderní školu, kde se dětem naslouchá a kde se dětem snaží pomoci. „Šikana tam byla za minulé ředitelky, akorát jsme si v podmínkách, jaké tam vládly, nedovolili něco komentovat, protože se to obracelo proti dětem přes učitele. Proto nás mrzí, že ředitelku vyhodili, a to, co se tam snažila vybudovat, přišlo vniveč,“ sdělil nespokojený otec.

„Je spousta spokojených rodičů, kteří nic neříkají, situaci ve škole komentují blázni, zaujatí rodiče. Když se spokojení rodiče za odvolanou ředitelku nepostaví, nemá šanci na očištění,“ podotkl otec, který zároveň chválí školní poradenské centrum.

„Když tam s dětmi mluvili, dostávali se i na téma ne úplně vhodného chování učitelů k dětem. Týkalo se to těch, kteří je třeba veřejně zesměšňovali před celou třídou, a tím startovali šikanu, na kterou se nabalovala šikana dětí, když učitelé ze třídy o přestávce odešli. Pak dítě šikanované před tím učitelem dorazili,“ dodal.

V Blovicích kvůli šikaně odvolali ředitelku, učit na škole ale zřejmě bude dál

„S dcerou jsem na poradenské pracoviště docházel, dělali z toho zápisy a začali s pedagogy narovnávat jejich chování k dětem. Ti, kteří se nechtěli přizpůsobit tomu, že už není rok 1985, ale 2023 a oni by měli učit trochu jiným stylem, ze školy odešli a situace se zlepšila,“ nastínil otec.

Přechodně jmenovaná ředitelka Jolana Rundová je učitelka, která v ZŠ Blovice učí 35 let. Ta jmenovala nové zástupce, jedním z nich je Růžena Kohoutová – bývalá ředitelka, která šla před dvěma lety do důchodu a teď se do školy vrátila. Stejně tak se vrátila i bývalá zástupkyně Václava Kopecká.

Na novou ředitelku či ředitele ZŠ už bylo vypsáno výběrové řízení. Nabídky mohou přicházet do konce května. Podle Hodka by bylo nejlepší, kdyby do čela přišel nový člověk zvenčí, který by neměl vazby na školu a udělal by ve škole pořádek. „Může se ale přihlásit kdokoli, třeba i z učitelského sboru nebo bývalá ředitelka, ale bude záležet na výběrové komisi,“ sdělil místostarosta.

Tajemník městského úřadu v Blovicích Václav Kybic již dříve uvedl, že pro radu města byla před odvoláním ředitelky stěžejní zpráva ČŠI, která popsala pochybení a také to, že šikana ve škole se projednávala na zhruba šesti posledních zastupitelstvech města.

Výsledek šetření ČŠI

Žákyni si v 5. třídě (školní rok 2021/22) začali během výuky vyzvedávat rodiče, protože nezvládala pobyt ve škole. Během adaptačního kurzu na začátku 6. ročníku měla dívka vážné psychické potíže, což učitelé přičítali stesku po rodičích.

Od 6. třídy byla dívce přidělena asistentka. Potíže ve škole kantoři přičítali strachu ze špatného prospěchu. Podle ČŠI škola celou situaci vyhodnotila špatně a nehledala další možné příčiny jejího chování.

V roce 2022 dívka řekla výchovné poradkyni, že neví a nemůže prozradit důvod svého chování ve škole. Přála si, kdyby ve třídě nebyli žádní kluci, protože piští a jsou hnusní. V druhém pololetí 6. třídy spolužáci měli na dívku narážky, okřikovali ji, byli sprostí a to i přesto, že se tomuto jednání snažili učitelé zabránit.

V září 2023 byla dívka na přání rodičů přesunuta do jiné paralelní třídy. Důvodem bylo to, že i přes třídní intervenci změna v chování spolužáků nenastala. Také poté se spolužáci chovali k dívce špatně, škola proto posílila pedagogický dohled a školačka měla možnost být pod neustálým dohledem dospělé osoby.

V průběhu 5. až 7. ročníku byla ve třídě, kam dívka chodila, uložena řada kázeňských opatření. Podle závěru inspekce škola měla celou řadu indicií, které svědčily o psychické nepohodě žákyně způsobené jinými podněty než obavou o prospěch, ale nepřijala žádná účelná opatření, a to až do září 2023, kdy byla přeřazena do jiné třídy.

Nastavené postupy školy podle inspekce byly neefektivní. Během intervencí se děti odmítaly vyjadřovat k situaci ve třídě.

Poté, co byla dívka v sedmé třídě přeřazena do jiného kolektivu, začaly u žačky mizet potíže, došlo i ke zlepšení jejího prospěchu. Sama řekla, že je v novém kolektivu šťastná.

Zároveň ČŠI nemůže zpětně jednoznačně prokázat, zda existuje nějaký podnět, na který by škola nereagovala. Na prokazatelná oznámení škola reagovala a zabránila jejich opakování. Učitelky, které měly dívku v 5. a 6. třídě, inspekce nevyslechla, protože ve škole již nepracují.

Nelze také zpětně vyhodnotit, v jaké míře informovali rodiče školu o možné šikaně jejich dcery. Rodiče řekli, že se jim dívka nesvěřovala, lhala o šikaně i na terapiích a neměli o šikaně ani o rozsahu problému ponětí. Svěřila se jim až letos v lednu.

  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Bubeneč a Dejvice. To jsou siamská dvojčata pražského severozápadu. Vznikla o nich kniha

7. června 2024  4:17

Podívejte se s deníkem Metro na historické fotky, které neznáte. Vybrali jsme je z této publikace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Motorkáři vstupují do kin. Hardy s Butlerem se obléknou do kůže a zvou do minulosti

12. června 2024  9:23

Retro gangsterka chce příští čtvrtek nalákat diváky na známé tváře na originální zápletku. Užijete...

V „zemi bez potratů“ točit umějí. Barvy zla je solidní krimi, která si zbytečně nese nálepku

7. června 2024

STRÁŽCE STREAMU Na předních příčkách žebříčků sledovanosti streamovacího giganta Netflix v posledních dnech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

Švýcarský architekt Boltshauser poprvé vystavuje na jihu Čech i v Česku

13. června 2024  19:35

Českobudějovický Dům umění dnes otevřel expozici s díly švýcarského architekta Rogera Boltshausera...

V Šumperku začaly Klášterní hudební slavnosti, otevřela jej Má vlast

13. června 2024  19:33

Cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast otevřel dnes v šumperském klášterním kostele...

Skoro 60 obrazů v Klášterech Český Krumlov ukazuje město napříč staletími

13. června 2024  19:20

Galerie Českých Krumlov dnes zahájila výstavu obrazů s názvem Český Krumlov ve staletích. Téměř 60...

Ve Frenštátě pod Radhoštěm začne revitalizace náměstí Míru a Kostelní ulice

13. června 2024  18:23

Město Frenštát pod Radhoštěm na Novojičínsku zahájí v pondělí postupnou revitalizaci náměstí Míru a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!