metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Úterý 21. května 2024. Svátek má Monika

Kempy v Plzeňském kraji čekají v létě větší zájem českých turistů, nezdražovaly

  6:00
ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Majitelé a provozovatelé kempů v Plzeňském kraji očekávají v letní sezoně větší poptávku českých turistů, hlavně rodin, než v minulých letech. Vyšší zájem je sice stále o chatky a sruby, ale od loňska se lidé hodně vracejí ke stanování jako levné a atraktivní dovolené, zejména pro děti. Po loňském desetiprocentním zdražení zůstávají ceny za ubytování stejné, vyplývá z ankety ČTK.

"Jsme připraveni, sezona bude dobrá. Kempy v republice budou letos obsazené. Už od pátku tu máme desítky ultramaratonců," uvedl Vladimír Šabek, majitel 5,5hektarového kempu La Rocca v Konstantinových Lázních na Tachovsku s 50 chatkami, 72 místy pro karavany a minimálně 200 pro stany. Podle něj Češi budou více jezdit po republice, protože třeba Chorvatsko a další země bývalé Jugoslávie výrazně zdražily. Navíc za cestu tam autem by zaplatili opět víc, protože vzrostly ceny pohonných hmot a dálničních poplatků. Hodně Čechů už si koupilo karavany, řekl.

Kemp letos koupil další dva mobilní domy, kterých má 12, a rekonstruoval sruby, chaty a beachvolejbalové hřiště.

Do kempu La Rocca jezdí hlavně rodiny s dětmi, cizinců minimum. "Prázdniny ve srubech, mobilních domech a chatách už máme z 90 procent obsazené," řekl Šabek. Nezdražil ubytování, ani místa na karavan a stan. "Přestože rostou ceny všeho - pozemky, energie, daně, služby, platy zaměstnanců, vzdušného od obce," dodal. Velký stan pro tři a více lidí, automobil a volný vstup do bazénu stojí stejně jako karavan 300 korun na noc.

Od loňska jezdí podle Šabka výrazně více lidí se stany než v minulých letech. "Je to jedna z nejlacinějších dovolených," uvedl. Celkově očekává minimálně stejně hostů jako loni, ale předpokládá pokračující propad tržeb v restauraci a ve stáncích, protože lidé na jídle hodně šetří. "Kdybych je tady nemusel mít jako službu, tak je okamžitě zavřu a nechám jenom ubytování," dodal.

Rozlehlý šumavský kemp Annín 1 na Sušicku u řeky Otavy s 200 lůžky v 64 chatkách a více než 200 místy na stany rekonstruoval všech 12 bungalovů, terasu restaurace a sociální zařízení a má nový jídelníček. "Chtěli jsme otevřít už v pátek, ale sněžilo a bylo kolem nuly. Oficiálně tedy zahájíme až ve středu. Pokud bude počasí, sezona bude velmi dobrá. Je vidět, že i vodáků už letos jezdí více," řekla provozovatelka Jitka Burešová. Doufá, že se nepokazí počasí jako loni na přelomu července a srpna, kdy jezdí nejvíce lidí.

Všechny bungalovy, které si mohou lidé objednávat jen na týdenní turnusy, už jsou na léto obsazené, rezervací na chaty už je také hodně, na karavany a stany je kemp nebere. "Do stanů teď lidé jezdí na kratší dobu, za deset dní objedou tři místa. A jezdí i na prodloužené víkendy od čtvrtka do neděle," uvedla. Kemp letos ceny nezvyšoval. Ubytování v chatce střední úrovně stojí 300 korun na osobu a noc, lepší srub je o stokorunu dražší. "Větší stan, auto, dvě osoby, voda v umývárně a poplatek obci přijde na 400 korun za noc," dodala. Kemp se snaží nabízet dobré ceny v restauraci, hotová jídla tam jsou od 150 korun. Také Burešová potvrdila, že lidé v restauraci a kiosku už tolik neutrácejí. "Do kiosku chodí jen pro nejnutnější věci - pečivo, mléko, máslo, ale nekupují nic navíc," uvedla.

Kemp Keramika u přehrady Hracholusky na Plzeňsku, největší letní rekreační oblasti v kraji, je v hlavních letních termínech na červenec a srpen téměř vyprodaný. Orientuje se na středně příjmové rodiny s dětmi. Ceny letos také nezvýšil. "Stále se vzdaluje možnost, aby větší rodiny mohly trávit zahraniční dovolenou, a to kvůli jejich vysokým cenám a kvůli současným nákladům lidí na bydlení," řekl majitel Vladimír Čech. Předpokládá lepší sezonu než loni, protože Češi mají hlouběji do kapsy a třeba Chorvatsko výrazně zdražilo. Ubytování v kempu si lidé rezervují i rok dopředu, konkrétně z loňské sezony měl kemp přes 30 procent rezervací.

"Letošní jaro bylo ve znamení vysokých investic, a to zejména do nové čistírny odpadních vod, kanalizace, nových teras a na všechny chaty jsme umístili solární panely," řekl Čech. V kempu je 35 chatek a desítky míst pro karavany a stejně pro stany.

Podle něj jezdí do kempu asi desetina cizinců, hodně Ukrajinců, zejména matek s dětmi. "Ukrajinská klientela v kempech, hlavně mimo sezonu, využívá hodně víkendy k rodinným setkáním. Uprchlíci už tu začínají žít normální životy a k tomu patří jejich vztah k rodině. Velice často se schází o víkendech. A mají to hodně postavené na jídle a dětech," dodal. Kemp otevřel už o Velikonocích, kdy měl téměř plno.

Autor: ČTK
  • Nejčtenější

Devětkrát týdně? V páru „souložíme“ podstatně častěji. Češi prozradili vše o sexu

14. května 2024

Většina lidí v české kotlině je se svým sexuálním životem spokojená. Dává přednost partnerským...

Polonahé komiksové retro playmate jsou znova v kurzu. Fandům se plní sny

15. května 2024  4:11

Zlatá šedesátá léta a Batman tak, jak ho neznáte? Česká nakladatelství se kromě aktuálních hitů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Fotr na tripu: Život na celém světě je v podstatě stejný. O Jižní Koreji nevíme vůbec nic

13. května 2024  15:56

Bývalý dabér, cestovatel, redaktor a jedna z hlavních tváří pořadů Autosalon i Fotr na tripu. Tím...

Vystupte z auta a počítejte. Ať nemusejí zasahovat „opilci z Kobry“. O zácpách rozhodují i tři kostky

14. května 2024  5:29

Pravidlo „tří kostek“. Tak jsme spolu s jedním řidičem tramvají pojmenovali opatření, které může...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně...

SPD vítá migranty, hlásá znojemská opozice. Výmyslem vyděsila část obyvatel

21. května 2024  6:12

Před volbami je všechno možné. Veřejnou debatu v druhém největším jihomoravském městě Znojmě v...

Kabelka, kterou si sestavíte sami, existuje. Tentokrát jsme to zkusili za vás

21. května 2024  6:09

Vybrat správnou kabelku může být výzva. Záleží jen na tom, jak se k tomu postavíte. Můžete si ji i...

Na Jesenicku schází podzemní voda. Hory tam vytvářejí srážkový stín

21. května 2024  5:42

Zatímco jinde v Olomouckém kraji se stavy podzemní vody ještě drží ještě na normálu, nebo v lepším...