metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Lídři kandidátek v Plzeňském kraji by uvítali více míst na gymnáziích a lyceích

  6:00
ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Prioritami Plzeňského kraje ve středním školství pro roky 2024 až 2028 je podle schváleného dlouhodobého záměru zvyšování kapacit zdravotnických oborů, lyceí a strojírenských a elektrotechnických specializací. ČTK to řekla vedoucí odboru školství Jaroslava Havlíčková. Z vyjádření lídrů kandidátek do podzimních krajských voleb pro ČTK vyplynulo, že by chtěli prosadit více tříd na gymnáziích a lyceích, o které je největší zájem. U technických oborů chtějí více spolupracovat s podniky při tvorbě studijních plánů reagujících na pracovní trh a při výuce, kterou by měli posílit odborníci. Současně chtějí zamezit tomu, aby žáci odcházeli z devátých tříd bez dalšího vzdělání do montoven. Kraj nyní vede koalice ANO, STAN a Piráti.

Podle Havlíčkové je na středních školách (SŠ) v regionu dost míst, každoročně asi 7200, a vycházejících žáků je přibližně 5600. Na poptávku po gymnáziích a lyceích kraj letos reagoval otevřením čtyřletého gymnázia ve Stříbře a plánuje zvýšit kapacity technických lyceí. Současně zmínila, že v kraji podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ubývá obyvatel s nižším než maturitním vzděláním a roste počet absolventů s maturitou a absolventů vyšších a vysokých škol. "K největšímu zvýšení podílu došlo u vysokoškolského vzdělání," řekla.

ANO se bude snažit v příštích čtyřech letech uzpůsobit nabídku SŠ nejen poptávce žáků, ale především trhu práce. "V našem kraji je míst na školách dost, jejich počet převyšuje počet uchazečů. Nechceme bezhlavě navyšovat kapacity gymnázií, protože by to v konečném důsledku znamenalo snížení jejich kvality," uvedl lídr kandidátky ANO Kamal Farhan. Hnutí podle něj chce podporovat rozšíření lyceí, která nabízí všeobecné vzdělání v kombinaci s odborným, a propagovat odborné i učňovské vzdělávání.

Podle koalice Spolu je počet míst na gymnáziích dostatečný i díky tomu, že kraj jejich počty navyšoval. "Ale gymnázium je pořád výběrovou školou a to, že se tam nedostane každý, by mělo být normální," uvedl lídr společné kandidátky ODS a TOP 09 Jan Šašek (ODS). Podle něj by měla nabídka reagovat i na poptávku firem v regionu. "Kraj musí mít ale kvalitní školství také pro řemesla, která jako společnost potřebujeme, a musíme se na ně více zaměřit," uvedl a doplnil, že by se mělo více posilovat i propojování studentů s praxí. Kraj by měl podle Šaška také vylepšit internáty pro středoškoláky, které jsou podle něj v "žalostném stavu".

Také podle Pirátů je míst na SŠ v regionu dostatek. "Snažíme se aktualizovat samotné obory i náplň studijních programů, aby byli studenti co nejlépe použitelní v praxi," řekl hejtman a lídr kandidátky Pirátů Rudolf Špoták. Kraj se podle něj snaží posílit vzdělanost v kraji minimálně přesvědčováním rodičů, aby se jejich děti, hlavně na Tachovsku, hlásili na střední školy a učiliště a dokončovali je. "Je těžké odolat, když tam někdo se základním vzděláním dostane průměrný plat v Česku. Musíme udržet děti ve škole co nejdéle," uvedl.

Podle jedničky kandidátky SPD Marie Pošarové se ale zhoršuje finanční situace rodičů a každý není schopen dítě na škole udržet. "Takže jim často nic jiného nezbývá, než jít do těch montoven," řekla. Řešení vidí ve stipendiích na SŠ. Rozšiřování gymnázií nepodporuje, stát podle ní potřebuje techniky, fyziky a řemeslníky, přičemž podpora technického vzdělání z kraje i státu by neměla jít směrem k velkým zahraničním koncernům, ale k menším a středním českým firmám a k řemeslníkům.

Podle hnutí STAN, které jde do voleb s podporou Zelených, je třeba posílit všeobecné vzdělávání. "Ale nezřizovat nové školy, ale rozšiřovat gymnázia podle kapacit budov, případně přístavbami o jednu dvě třídy, protože tři roky budou ještě silné populační ročníky," uvedl lídr kandidátky STAN a hejtmanův náměstek Pavel Čížek. Všeobecné vzdělávání by posiloval také na lyceích a odborných SŠ. "Dnes je totiž těžké říci, na co přesně vzdělávat, protože se všechno mění. Takže všeobecně vzdělaný člověk bude umět zadávat umělé inteligenci inteligentní dotazy, aby s ní mohl pracovat ve všech oborech," uvedl.

Lídr SOCDEM Václav Šimánek nechce budovat nové školy, ale je pro zvyšování nebo snižování počtu tříd v těch současných. "Je nutné pracovat s demografickou křivkou. Víme, kolik se letos narodilo dětí a že za 15 let půjdou na střední školu. A podle toho se to musí dlouhodobě modelovat. Zatím se to tak neděje," uvedl a doplnil, že cílem kraje musí být i školy, které budou vyhledávané. Je třeba podle něj dbát na jejich kvalitu, čímž se posílí vzdělanost v regionu. Zároveň je třeba přesně znát poptávku zaměstnavatelů.

Také volební uskupení PRO náš kraj, v němž se spojilo PRO Plzeň, KDU-ČSL, Svobodní a Agrární demokratická strana, se kloní k uspokojení poptávky po všeobecném středním vzdělání, zejména po gymnáziích, prostřednictvím zvýšení počtu tříd. "Nicméně z analýz provedených Regionální rozvojovou agenturou jasně vyplývá, že poptávka mezi budoucími zaměstnavateli je naopak hlavně po studentech technických škol. Je důležité nalézt rovnováhu mezi nabídkou všeobecně zaměřených a technických škol," řekl lídr kandidátky Jiří Klečka. Doporučuje zaměřit se na otevření nových škol s všeobecným středním vzděláním v místech, které nejsou v dostupné vzdálenosti od Plzně.

Podle lídra KSČM Jiřího Valenty kraj podporuje technické vzdělávání, především učňovské, ale zájem veřejnosti tomu neodpovídá. "Kvalitní 'přípravku' na vysokou školu už dnes splňují také školy technické, což by se mělo rodičům efektivně prezentovat. Kraj by měl citlivě zvažovat otevírání dalších studijních oborů, hlavně podle společenské potřebnosti, a bedlivě zkoumat jejich kvalitu a podle toho stanovovat kvóty," řekl. Popularizovat obory by podle Valenty pomohly také investice do vybavení a modernizace škol.

Střední školy v Plzeňském kraji:

Typ školy (zřizovatel: Plzeňský kraj) Kapacita míst 2024 Počet přihlášek 2024 (škola uvedena jako první volba) Převis Kapacita míst 2020 Počet přihlášek 2020

Čtyřletá gymnázia 575 639 není evidován 430 914

Šestiletá gymnázia 180 413 není evidován 175 513

Osmiletá gymnázia 474 917 není evidován 385 1409

Lycea 450 480 není evidován 265 619

Střední odborné školy 3579 3490 není evidován 2963 4518

Střední odborná učiliště 2981 1986 není evidován 3057 3096

zdroj: Plzeňský kraj

(rok 2020 - čerpáno z aplikace KEVIs, tabulka obsahuje data z 1. kola přijímacího řízení na SŠ zřizované krajem v denní formě studia, rok 2024 - čerpáno z tabulky Dipsy od CERMAT, data obsahují součty všech zřizovatelů u požadovaných druhů studia v denní formě, převis kraj neuvedl, protože bylo podáváno více přihlášek a žáci nastoupí jen na jeden obor)

Vzdělanostní struktura Plzeňského kraje:

2011 2021

Počet obyvatel kraje nad 15 let 489.796 487.997

Z toho VŠ vzdělání 51.355 70.888

SŠ vzdělání včetně vyučení (bez maturity) 169.438 162.010

SŠ vzdělání úplné (s maturitou) a vyšší odborné (včetně nástavbového) 151.052 159.726

Základní vzdělání 88.330 64.163

bez vzdělání 1991 3037

zdroj: ČSÚ

Autor: ČTK
  • Nejčtenější

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus....

Velká sláva na kraji Prahy. Petrovice mají trolejbusovou linku. Jezdí v úterý a v dubnu

18. června 2024  13:50

V klidné a úzké Ampérově ulici v pražských Petrovicích narazíte na několik sloupků s jízdním řádem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Motorkáři vstupují do kin. Hardy s Butlerem se obléknou do kůže a zvou do minulosti

12. června 2024  9:23

Retro gangsterka chce příští čtvrtek nalákat diváky na známé tváře na originální zápletku. Užijete...

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

19. června 2024

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat...

Při srážce dvou osobních aut u Měnína na Brněnsku zemřela jedna žena

20. června 2024  5:59

Při srážce dvou osobních aut u Měnína na Brněnsku ve středu odpoledne zemřela jedna žena. Další tři...

Noční bouřky zasáhly nejvíc Ostravsko, zoo po smršti dnes neotevře

20. června 2024  7:22,  aktualizováno  7:55

Středeční velmi silná bouřka, která zasáhla Moravskoslezský kraj, způsobila nejvíce problémů na...

Prezident v Ústeckém kraji navštíví ghetto, jednat bude i o době pouhelné

20. června 2024  6:02

Prezident Petr Pavel dnes pokračuje v návštěvě Ústeckého kraje. Setká se s regionálními politiky,...