metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Plzeňská filharmonie odehraje příští rok více koncertů, věnuje se i vzdělávání

  13:11
ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Více koncertů ve standardních koncertních řadách i více mimořádných koncertů v Plzeňském kraji a celé ČR nabídne v koncertní sezoně 2023/2024 Plzeňská filharmonie. Klasické abonentní řady ovlivní ještě závěr Roku české hudby, zazní ale i díla světových skladatelů, s filharmoniky vystoupí přední čeští i zahraniční sólisté a dirigenti. Kromě koncertní činnosti v ČR, nahrávání a vystupování v zahraničí se filharmonie výrazně zaměřuje i na vzdělávání všech generací posluchačů. Nabídne tradiční programy pro děti a mládež a nově také hudební dílny pro seniory, řekla dnes novinářům ředitelka filharmonie Lenka Kavalová.

"Do nové sezony se ještě promítne Rok české hudby, který půjde do svého finále. Rok bude zohledňovat i výročí deseti let od titulu Plzeň - Evropské hlavní město kultury, město Plzeň oslaví 730 let od svého založení, Smetanovské dny oslaví 45 let od svého vzniku, 200. výročí narození bude mít například skladatel Johann Strauss a budeme zohledňovat i další výročí," řekla Kavalová.

Lákadlem programu bude podle ní například zahajovací koncert klasické koncertní sezony 10. října v Měšťanské besedě, kde zazní Triumfální symfonie Bedřicha Smetany nebo Rapsodie pro orchestr Taras Bulba Leoše Janáčka. "Ze Smetanovy Triumfální se hraje většinou jen 3. věta, my ji uvedeme celou, takovou příležitost posluchači nemívají často," poznamenal šéfdirigent Čuhei Iwasaki. Pozval také na únorový koncert Co rád poslouchá šéfdirigent, pro který vybral svá oblíbená díla od Aarona Coplanda, Dmitrije Šostakovič a Ervína Schulhoffa, na Dvořákovu 6. symfonii, Bachův koncert pro cembalo a smyčce, na Sukovu symfonii Asrael, Čajkovského 5. symfonii nebo na světovou premiéru symfonie současného skladatele Jiřího Bezděka Edison.

V chrámové řadě čekají posluchače koncerty v katedrále sv. Bartoloměje a ve Velké synagoze. V katedrále zazní Vivaldiho Čtvero ročních dob, hudba významného barokního skladatele Jana Dismase Zelenky a Requiem Gabriela Faurého. Ve Velké synagoze zahraje oficiální orchestr dánského letectva The Prince of Denmark Air Force Band. Multižánrová řada Crossover nabídne Jazzové Vánoce, propojení cimbálové muziky s filharmonií nebo hudbu z filmů s Jamesem Bondem.

Předehrou nové sezony bude zářijový open air koncert Smetanova noc - smetanová moc na nádvoří Prazdroje. Dobová show ve stylu 19. století se bude zabývat tématem imaginárního setkání Smetany a sládka Josefa Grolla, který v roce 1842, v době Smetanových plzeňských studií, uvařil první várku plzeňského piva

Koncertní těleso s více než 70 hráči nabízí šest koncertních řad. Klasické řady Diamant a Platina mají osm a devět koncertů s cenami abonmá 2640 a 2970 korun. V minulé sezoně to bylo 2100 a 2700 korun, řada Diamant ale přidala jeden koncert. V mezižánrové řadě Crossover budou tři koncerty s abonentkou za 1800 korun. Chrámová řada se rozšíří ze tří na čtyři koncerty s abonentkou za 1320 korun, za 2200 korun lze koupit abonentku na deset koncertů komorního Kruhu přátel hudby. Dva pořady má dětská řada Duha s abonentkou za 550 korun.

Podle mluvčího filharmonie Michala Čejny Karbana se v současné sezoně prodalo asi 1000 abonentek, což je stejně jako před pandemií koronaviru. V nové sezoně vyjde průměrná cena na koncert při zakoupení abonentky na 319 korun, při koupi jednotlivého vstupného to bude v průměru 643 korun.

Letošní rozpočet filharmonie je přes 72 milionů, z toho pokryjí dotace zhruba tři čtvrtiny. Plzeň dala na chod instituce 31,6 milionu Kč, Plzeňský kraj 18 milionů a ministerstvo kultury přes čtyři miliony korun. Soubor dostal také dotace na pořádání festivalu Smetanovské dny, na akci Smetanova noc, na posledním jednání plzeňské zastupitelstvo schválilo také 1,5 milionu korun na nákup nástrojů.

Autor: ČTK
  • Nejčtenější

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus....

Velká sláva na kraji Prahy. Petrovice mají trolejbusovou linku. Jezdí v úterý a v dubnu

18. června 2024  13:50

V klidné a úzké Ampérově ulici v pražských Petrovicích narazíte na několik sloupků s jízdním řádem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

19. června 2024

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat...

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

19. června 2024

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech....

Trutnovský drak dorazil do Brna, nadšenci tak připomněli starou pověst

22. června 2024  20:10

Šestimetrový kovový drak, který jinak zdobí radnici v Trutnově, dnes dovršil dvoutýdenní pouť do...

Do amfiteátru hukvaldské obory se po 39 letech vrátila opera Káťa Kabanová

22. června 2024  19:03

Do amfiteátru hukvaldské obory se dnes po 39 letech vrátila opera Leoše Janáčka Káťa Kabanová....

Inscenace ve vile Stiassni dává nahlédnout do myšlenek i soukromí Benešových

22. června 2024  17:35

Do myšlenek i soukromí československého prezidenta Edvarda Beneše a jeho manželky Hany dává...