metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Blížejovem se prohnala blesková povodeň. Místy napršelo až 100 milimetrů

  8:52aktualizováno  15:17
Obec Blížejov na Domažlicku zaplavila v úterý odpoledne blesková povodeň. Voda se do vsi valila z polí, kde roste kukuřice. Dostala se do sklepů několika domů i zařízení pro seniory. V okolí Horšovského Týna napršelo od podvečera zřejmě až 100 milimetrů srážek, uvedl ČHMÚ.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo na Šumavě a v podhůří Českého lesa za 24 hodin až 75 milimetrů srážek. V okolí Horšovského Týna dokonce přes 100 milimetrů. Déšť zvedl i hladiny několika toků.

V Plzeňském kraji přestalo dnes odpoledne po úterních a nočních přívalových deštích pršet. Nejvíce pršelo na Domažlicku, třetí povodňový stupeň stále platí na Radbuze ve Staňkově na Domažlicku. Je to dáno vysokými stavy vody na jejích přítocích.

Dobrovolní hasiči na Domažlicku, ale také na Tachovsku v Českém lese pomáhali s čerpáním vody a úklidem zhruba na stovce míst a stále se objevují další žádosti o pomoc.

„Třetí stupeň povodňové aktivity ve Staňkově stagnuje, je to jen o pár centimetrů (nad horní mezí pro druhý stupeň) a první stupně jsou na přítocích Mže. Dotokem ze všech řek máme první stupeň také na Bílé Hoře na Berounce v Plzni,“ řekl odpoledne ČTK Martin Adamovský z plzeňské pobočky ČHMÚ.

V odpoledních hodinách by hladiny podle něj měly všude klesat. „Místy jsou ještě nějaké přeháňky, ale už by to nemělo být nic zásadního. Srážky ustávají,“ uvedl.

Druhý stupeň povodňové aktivity na Radbuze, který by tam měl brzy nastat, podle meteorologů potrvá do dnešního večera. Než se tam hladina dostane do normální úrovně, tak to ještě pár dnů potrvá, uvedl Adamovský.

Hnědá voda z polí se valila Lazeckým potokem přes Blížejov, vtekla do obou rybníků, které přetekly, a pokračovala dál obcí. Říčka Zubřina, kterou lze jindy podle místních obyvatel přeskočit, se nyní rozlila až do šíře 200 metrů. Voda se dostala do několika domů a dvorů, zasažen byl i domov pro seniory.

Podle starosty Blížejova Jiřího Červenky začalo pršet v úterý kolem páté hodiny odpoledne a průtrž mračen trvala zhruba dvě hodiny. V obci bylo podle něj až půl metru vody.

„Jako první to vyplavilo dům pro seniory a pak se voda tlačila do obce. V roce 2009 to bylo to samé, jenomže v té době ještě domov nestál. Teď to vyplavilo dva domy, voda vtekla do kanalizace, vyházela poklopy od ní a následně se vlila do rybníků, které přetekly, a protože železniční trať je výš než silnice, voda se tam začala hromadit a vznikla laguna. Voda pak vyplavila ještě další dům pod tratí. Zasaženy byly vlastně stejné nemovitosti jako před několika lety,“ popsal MF DNES včerejší sled událostí starosta Blížejova Jiří Červenka.

Starší obyvatelé domu pod tratí se museli přesunout do patra, v přízemí mají nánosy bahna.

Škodu zatím starosta nevyčíslil, půjde ale podle něj na soukromém a obecním majetku do milionů. Vyplavené bylo i víceúčelové hřiště s umělou trávou a bahno mají na hřišti také Sokolové.

V Blížejově už včera zasahovali hasiči, zhruba do půlnoci. S odčerpáváním vody pomáhají také dnes od brzkých ranních hodin. Zatím nedokážou odhadnout, jak dlouho jejich zásah potrvá. Redaktor MF DNES, který je dnes ráno na místě, hlásí, že zde pracuje kolem třiceti hasičů. Dále to jsou pracovníci obce a dobrovolníci.

Hasiči pomáhali například Janě Steinerové, která má vodu a bahno ve sklepě. „Je tu špatně udělaná kanalizace. Už jsem velkou vodu zažila jednou v roce 2009. Na polích je zasetá kukuřice, a to je špatně,“ myslí si žena, které hasiči pomohli vyndat veškeré věci z garáže.

Starosta obce vysvětlil, že po povodni před patnácti lety byla v Blížejově udělaná nová kanalizace. „Vždycky vodu pobrala, až teď ne. Ale taky nebyla na polích zasetá kukuřice, nebo jen na malém kusu. Teď je to poměrně na velkém svahu,“ vysvětlil starosta.

Pole, z něhož voda natekla do obce, patří horšovskotýnské firmě Fadis. „Jednáme s nimi. Ale nám by spíš pomohlo, aby se pod polem vybudoval suchý poldr (nádrž bez vody sloužící k protipovodňové ochraně – pozn. red). V pozemkových úpravách je tam navržený, ale Státní pozemkový úřad ho zatím nepostavil,“ řekl Červenka.

Další z místních obyvatel dodal, že podloží je v Blížejově hodně jílovité. Nezpevněná usazená hornina se podle něj při vydatnějších deštích snadno odplaví.

Rychle se setmělo a Litomyšl zasáhla supercela. Voda a kroupy zaplavily ulice

Voda napáchala škody například v bytě Ireny Halmešové, která žije v domově pro seniory. „Měla jsem v bytě asi třicet čísel vody. Hodně mi pomohli hasiči, kteří přinesli vysavač a vodu vysáli. Ale pod nábytkem mi to zůstalo,“ posteskla si žena.

Její kolegyně Anna Rajtmajerová měla větší štěstí, na pomoc ji přiběhl syn, který okamžitě začal dávat ručníky ke dveřím, a tak se jí voda do bytu nedostala. „Voda se připlavila kolem půl osmé. Nedalo se vůbec nic dělat,“ vzpomínala seniorka. Nikdo nemusel být evakuován.

„Všechny silnice v obci jsou průjezdné, všechno je obyvatelné. Pokud nepřijdou další deště, tak to zvládneme. Přijdou nám pomoct ještě pracovníci krajské správy a údržby silnic. Nejhůře je na tom rodinný dům, u něhož velká voda protrhla zeď. Ve sklepě měli pračky a další spotřebiče, a to je všechno zničené,“ uvedl před polednem starosta obce s 1550 obyvateli.

Lokální přívalové deště a jimi vyvolané záplavy očekávají meteorologové v kraji ještě v pátek. „Hlavně odpoledne budou přeháňky a bouřky. Ta půda už je hodně nasycená, takže se tam dají očekávat menší problémy,“ dodal Adamovský.

Autoři: vb, pol, ČTK
  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Motorkáři vstupují do kin. Hardy s Butlerem se obléknou do kůže a zvou do minulosti

12. června 2024  9:23

Retro gangsterka chce příští čtvrtek nalákat diváky na známé tváře na originální zápletku. Užijete...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými...

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele...

V bytovém domě na Přerovsku vybuchl plyn. Muže s popáleninami odvezl vrtulník

16. června 2024  22:12,  aktualizováno  22:22

V Dřevohosticích na Přerovsku vybuchl v neděli v bytovém domě plyn, podle hasičů skončil muž kvůli...

Letošní festival Moravské divadelní léto zahájil v Olomouci muzikál Sugar

16. června 2024  20:13

Ve Smetanových sadech v Olomouci dnes začal festival Moravské divadelní léto, zahájil jej slavný...

Požár kamionu na D11 způsobil škodu milion Kč a omezil dopravu na Prahu

16. června 2024  19:42

Škodu asi milion korun způsobil dnes ráno požár návěsu kamionu na 59. kilometru dálnice D11 u...

V Opočně odhalili lavičku skladatele Luboše Sluky, podobá se notové osnově

16. června 2024  19:38

Na Kupkově náměstí v Opočně na Rychnovsku dnes odhalili lavičku hudebního skladatele Luboše Sluky....