metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Úterý 21. května 2024. Svátek má Monika

Kromě dne volna může fungovat jako motivace k darování krve i párek

  10:32
Výhody jako nižší daně či den volna bývají hlavním důvodem, proč darovat krev. Párek navíc může pak být motivem výběru, kde lidé krev darují. „Za půllitr krve královská hostina v ÚVN!“ sdílí Jolana S. fotku párku s pořádnou porcí hořčice a naoko naštvané komentáře dalších dárců na sociální síti na sebe nenechají čekat. „U nás dostáváme jen kafe a sušenku!“ píší.
Párek k snídani. Pohoštění v ÚVN využil také dárce, který má za sebou přes 25 odběrů krve. | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

O pár dní později se podobná fotografie objevuje znovu. „Pokud máte taky daleko do výplaty, mám pro vás skvělý tip. Za necelý litr plazmy vám v Thomayerovce dají tuhle královskou snídani,“ doporučuje pro změnu Jan K. S třemi nožičkami párků dokonce vítězí. Komentující tak podle svých vyjádření zvažují příště darovat krev ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN).

Transfuzní stanice v Praze mají nával, dárce láká i volno či sleva na dani

Lidé by si přitom neměli vybírat, kam půjdou darovat krev či plazmu, na základě štědrosti pohoštění. „Dárce by měl zachovávat věrnost svému transfuznímu oddělení, aby u jeho odběrů mohla být dodržena půlroční karanténa plazmy, (poté dárce lékaři opět vyšetří, než se smí jeho plazma použít, pozn. red.),“ vysvětluje Tereza Romanová, mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV).

Pohoštění nesestavují nutriční specialisté dárcům na míru. „Smyslem je doplnění tekutin a pozdržení dárce po odběru na místě a v klidu, tedy včasné řešení případné nežádoucí reakce po odběru v rámci našeho oddělení,“ objasňuje primář Transfuzního oddělení FTN Petr Turek. Ztráta energie nebo živin při odběru není podle něho významná a normálně se stravující člověk ji snadno vykompenzuje během dne.

Dárcovství je čestné

Záchrana života jako motivace pro darování krve by však do transfuzních oddělení přivedla jen málokoho. Přímá finanční úhrada za odběr ale také není možná. „Vidina přímé platby za odběr by do řad dárců přivedla jedince, který je z tohoto důvodu ochoten zatajit důležité údaje o sobě, svém chování a zdravotním stavu,“ vysvětluje Miroslava Jirůtková z Českého červeného kříže (ČČK).

Transfuzní centrum v Ostravě svolává dárce, nutně potřebuje více krve

Podporovat čestné dárcovství se tak snaží nemocnice, pojišťovny i stát. „Objem ani složení občerstvení nikdo přesně nedefinoval a záleží tedy na každém transfuzním oddělení, jak své občerstvení pojme,“ vysvětluje Jirůtová. Jídlo, stejně jako vitaminy, jsou podle ní slučitelné s bezpříspěvkovým dárcovstvím krve. Ač se většinou servírují párky, na výběr bývá také bezmasé občerstvení. Ve FTN dostane dárce před odběrem čaj nebo kávu, půl litru vody a sušenku.

„Po odběru si může dát kávu, čaj nebo šťávu a obvykle párek, ale může si vybrat i vegetariánské či veganské občerstvení, jako sýry, jogurt, ovocnou přesnídávku a na cestu domů si vzít sušenku a čokoládu,“ jmenuje Turek s tím, že hodnota potravin je asi 120 korun. Dárci tady dále dostanou vitaminy či jiné drobnosti od zdravotních pojišťoven.

Na co přispívají pojišťovny dárcům

Všeobecná zdravotní pojišťovna

● Za aspoň jeden letošní odběr mohou aktivní dárci získat příspěvek tři tisíce korun na rehabilitační/rekondiční aktivity, které nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění, např.: masáže, sauna, plavání, jóga/pilates, solná jeskyně, kryokomora, otužování, atd.
● Za dva letošní odběry mohou lidé čerpat další příspěvek tisíc korun na dentální hygienu.
● Celkem si aktivní dárce může zažádat o čtyři tisíce korun.
● Neaktivní dárce (je držitelem pamětního listu ocenění za 10 bezplatných odběrů) může získat příspěvek ve výši 500 korun na masáže, saunu, plavání, jóga/pilates, atd.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra

● Za pět odběrů plné krve lze získat 5 000 korun na lázeňskou léčebně rehabilitační péči či vybrat z alternativních možností za až 2 000 korun.
● Za dva odběry je 250 korun na vitamíny a minerály pro regeneraci těla.

Vojenská zdravotní pojišťovna

● Za každý 3. odběr až 500 korun.
● Za 10 odběrů 500 korun.
● Za 20 odběrů 1 000 korun.
● Za 40 odběrů 1 500 korun.
● Za kostní dřeň 5 000 korun.
● Lze využít na optiku či laserovou operaci očí. Nelze použít na estetické služby, péči o zuby, pohybové aktivity, masáže, saunu, atd

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) chystá dárcům občerstvení rovněž v podobě párku, případně sýru, pečiva, kávy, horalky či tatranky. „Při třech odběrech krve obdrží dárce železité víno, při třech odběrech plazmy balení kávy,“ dodává mluvčí ÚVN Jitka Zinke s tím, že i zde je vše financováno prostředky nemocnice.

Ve FNKV dárce dostává poukázku na tamní občerstvení, které si může sám vybrat. „Buď v hodnotě 90, nebo 120 korun v závislosti na typu odběru,“ doplňuje mluvčí FNKV Tereza Romanová.

Přestože si co do pestrosti občerstvení jednotlivé pražské nemocnice u dárců domněle konkurují, není tomu tak. „Ve skutečnosti si vzájemně vypomáháme. Pokud akutně potřebujeme krev skupiny, které máme málo, stačí zvednout telefon,“ uvádí na pravou míru domněnky Jan Loužil z pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Výhody na daních i volno

Jirůtková připomíná, že zákoník práce i zákon o služebním poměru respektují celospolečenský význam dárcovství krve a umožňují, aby se lidé mohli k odběrům dostavit v pracovní době. „Přesněji, aby dárci krve bylo poskytnuto pracovní volno s náhradou mzdy na cestu k odběru, odběr samotný i zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby,“ přibližuje.

Jsi něčí typ? Transfuzní stanice láká dárce krve na valentýnské seznámení

Před závěrem roku také tradičně stávají před transfuzními odděleními fronty dárců krve i plazmy. Ti si totiž mohou od základu daně odečíst dar na zdravotnické účely.

„Hodnota jednoho odběru se cení na tři tisíce korun. Podmínkou je, že dárce nedostal finanční úhradu výdajů spojených s odběrem s výjimkou úhrady prokázaných cestovních nákladů,“ přibližuje Michal Rychtera z oddělení daně z příjmu fyzických osob finančního úřadu pro hlavní město Prahu. Svůj nárok dárce prokazuje potvrzením příjemce daru, které přiloží k přiznání nebo předloží zaměstnavateli. Toto potvrzení se vydává na konci roku.

  • Nejčtenější

Devětkrát týdně? V páru „souložíme“ podstatně častěji. Češi prozradili vše o sexu

14. května 2024

Většina lidí v české kotlině je se svým sexuálním životem spokojená. Dává přednost partnerským...

Polonahé komiksové retro playmate jsou znova v kurzu. Fandům se plní sny

15. května 2024  4:11

Zlatá šedesátá léta a Batman tak, jak ho neznáte? Česká nakladatelství se kromě aktuálních hitů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Fotr na tripu: Život na celém světě je v podstatě stejný. O Jižní Koreji nevíme vůbec nic

13. května 2024  15:56

Bývalý dabér, cestovatel, redaktor a jedna z hlavních tváří pořadů Autosalon i Fotr na tripu. Tím...

Vystupte z auta a počítejte. Ať nemusejí zasahovat „opilci z Kobry“. O zácpách rozhodují i tři kostky

14. května 2024  5:29

Pravidlo „tří kostek“. Tak jsme spolu s jedním řidičem tramvají pojmenovali opatření, které může...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně...

Na Jesenicku schází podzemní voda. Hory tam vytvářejí srážkový stín

21. května 2024  5:42

Zatímco jinde v Olomouckém kraji se stavy podzemní vody ještě drží ještě na normálu, nebo v lepším...

Poděbrady připravují přestavbu bývalé kotelny na Žižkově na komunitní centrum

21. května 2024

Poděbrady na Nymbursku připravují přestavbu nevyužívané kotelny v Kunštátské ulici na Žižkově na...

Prezident Pavel s manželkou dnes zahájí dvoudenní návštěvu Pardubického kraje

21. května 2024

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou zahájí dvoudenní návštěvu Pardubického kraje. Dnes se setká s...

Policisté pátrají po čtrnáctileté dívce z Pardubicka

20. května 2024  22:45

Policisté pátrají po čtrnáctileté Valérii Gadžorové z Pardubicka. Na webu zveřejnili její...