metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Čtvrtek 13. června 2024. Svátek má Antonín

Koloběžka může překážet čtyři hodiny, potom hrozí odtah. Vzniká parkovací mapa

  15:52
Vyznačená místa pro odstavení elektrokoloběžky nebo kola, fotografické potvrzení parkování či zapovězené lokality, kam se naopak nesmí. To jsou některé položky připravované smlouvy o pravidlech mezi Technickou správou komunikací (TSK) a provozovateli sdílených vozítek v Praze. Za jejich porušení se budou dávat pokuty a odtahovat.
Elektrokoloběžky a sdílená kola pohozená před přechodem na Staroměstském...

Elektrokoloběžky a sdílená kola pohozená před přechodem na Staroměstském náměstí v centru Prahy. (3. dubna 2023) | foto: Anastasia Junová, iDNES.cz

Ani po dlouhých letech, kdy sdílené elektrokoloběžky brázdí ulice metropole, nemá jejich parkování jednotná pravidla. Nefunkční memorandum město vypovědělo už před pěti lety a od té doby se jen některým městským částem podařilo s provozovateli nastavit vlastní pravidla.

V důsledku toho platí na různých místech trochu jiný systém. Zmatení jsou z toho hlavně samotní uživatelé, kteří nevědí, kam elektrokoloběžky či kola zaparkovat, a tak je odkládají mimo určená místa.

Celopražské řešení už ale získává konkrétní podobu. Na stole je prvotní návrh smlouvy o parkovacích pravidlech mezi Technickou správou komunikací (TSK) a provozovateli sdílených vozítek. Její podobu na svém jednání v úterý řešili i zastupitelé Prahy 1.

„Smluvní koncept je založen na tom, že provozovatelé budou muset na základě uzavřené smlouvy využívat ve městě přímo vyhrazené lokality k parkování. Pokud toto poruší, budou platit smluvní pokuty za jednotlivé nedodržené přestupky svých klientů,“ přibližuje náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).

Připravovaná celopražská smlouva sjednotí využívání sdílených elektrokoloběžek

Hlavním přínosem smlouvy, jejíž návrh má redakce MF DNES k dispozici, je vznik mapy parkovacích míst, kterou budou všichni zúčastnění teprve ladit.

Její součástí bude i vymezení zakázaných oblastí. Jezdci na půjčených kolech či koloběžkách budou mít povinnost zaparkovat nejen na vyhrazených místech, ale také vyfotografovat místo zastavení a prostřednictvím aplikace v mobilu snímek odeslat konkrétnímu provozovateli ke kontrole.

29. listopadu 2018

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Kapacita stání bude omezená

Parkovací místa navíc budou mít maximální kapacitu, aby už nedocházelo k tomu, že se na jednom místě hromadí desítky kusů sdílených vozítek. Vyhrazená místa si mezi sebou rozdělí provozovatelé a každý z nich bude muset upravit své aplikace tak, aby jezdcům nahlásily, pokud dorazí na zaplněné místo.

Jestliže někdo zaparkuje nesprávně, tedy mimo vymezené stání nebo na místě s naplněnou kapacitou, musí stroj provozovatel odstranit do čtyř hodin, kdy byl naposledy používán.

Zároveň pak musí hříšníkovi uložit pokutu podle svých vlastních podmínek. Tím si vykompenzují náklady na splacení pokuty ve výši sto korun, kterou dostanou od města za porušení smlouvy.

Pokud provozovatelé včas špatně zaparkovaná kola nebo koloběžky neodstraní, může je TSK nechat odtáhnout, což znamená nejen pokutu tisíc korun za každý kus dopravního prostředku, ale i sto korun denně za uskladnění.

„Povinností provozovatelů bude dodávat anonymizovaná data o poloze prostředků do Datové platformy bikesharingu a informace o řádném ukončení jízdy. Datová platforma bude umožňovat kontrolu dodržování pravidel a dodávat přehledové statistiky o využívání sdílené mobility. Další formu kontroly pak bude moci provádět TSK, městské části a městská policie. Podněty může posílat i veřejnost přes aplikaci změňte.to,“ vysvětluje Hřib.

V neposlední řadě pak za parkování kol a koloběžek začnou jejich provozovatelé TSK platit. Smlouva uvádí částky v eurech, v přepočtu by každé stání pro kolo mělo provozovatele stát měsíčně 25 korun a pro elektrokoloběžku 50.

Koloběžky v Praze 1 nekončí, provozovatelé však budou pod větším dozorem

Společnosti, které byznys se sdílenými koly a koloběžkami v Praze provozují, se ke smlouvě stavějí pozitivně.

„Jezdci neparkují úmyslně špatně, vědí, že jim za to od bikesharingu hrozí pokuta – těch jsme jen loni v červnu rozdali přes 500. Často jim ale není jasné, kde zaparkovat. S jednotným systémem budou vědět, že jakmile si půjčí kolo nebo koloběžku, mohou zaparkovat jen na určených parkovacích místech nebo v zónách, kde parkování nevadí,“ říká Václav Petr, generální ředitel společnosti Lime pro Česko a Maďarsko.

„Po kostkách se jezdit nedá“

Městské části budou své připomínky k návrhu prezentovat koncem měsíce. Zatím nejradikálněji se k celé věci staví Praha 1. Zastupitelé v úterý mimo jiné schválili, že budou usilovat o změnu smlouvy, která by de facto umožnila parkování koloběžek v Praze 1 zakázat.

„Naše městská část souhlasí s tím, aby zde parkovala kola, ale ne elektrokoloběžky. Důvodem je, že technicky je jízda na nich po Praze 1 velmi komplikovaná. Většina našich ulic je z kostek, na kterých se jezdit nedá, a proto u nás většina uživatelů koloběžek jezdí po chodníku,“ sděluje radní Prahy 1 pro dopravu Vojtěch Ryvola (dříve ANO).

Autor: Adam Hejduk
  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Bubeneč a Dejvice. To jsou siamská dvojčata pražského severozápadu. Vznikla o nich kniha

7. června 2024  4:17

Podívejte se s deníkem Metro na historické fotky, které neznáte. Vybrali jsme je z této publikace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

V „zemi bez potratů“ točit umějí. Barvy zla je solidní krimi, která si zbytečně nese nálepku

7. června 2024

STRÁŽCE STREAMU Na předních příčkách žebříčků sledovanosti streamovacího giganta Netflix v posledních dnech...

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Pohled branou Černé věže. Miluju Prahu a Metro vybírají nejkrásnější veduty

6. června 2024

Podívejte se na obrázek. Tento výhled na Prahu je vám pravděpodobně povědomý. Pánové Lorenz Jansha...

Moc bouráte, vytýkají v Brně řidičům MHD. I proto jim zakázali rádio

13. června 2024

Devět cestujících loni skončilo v nemocnici, když se poblíž brněnské zastávky Krematorium srazily...

ČT: Kauza vraždy Anežky Hrůzové před 125 lety se znovu otevírat nebude

12. června 2024  21:33

Kauzu vraždy Anežky Hrůzové starou 125 let jihlavské státní zastupitelství opět odmítlo otevřít....

Strakonice měly loni přebytek 90 milionů korun, původně plánovaly schodek

12. června 2024  19:14

Strakonice loni hospodařily s přebytkem zhruba 90 milionů korun, původně plánovaly schodek 82,4...