metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Už teď se bojíme ven, čílí se odpůrci centra pro bezdomovce. Primátor ho hájí

  10:52
Asi dvě stovky lidí dorazily v úterý do areálu bývalé měnírny v teplické čtvrti Trnovany, kde chce město zřídit nízkoprahové centrum pro bezdomovce. Protože záměr vyvolává mezi lidmi negativní ohlasy, uspořádalo město diskusi s občany. Lidé dál podepisují petici proti centru, jsou jich už tisíce.

„Aktuálně máme 4 248 podpisů a stále přibývají další. Dnes jsme petici předali městu a čekáme, jak se k tomu vedení Teplic postaví. Uvidíme, zda tyto tisíce podpisů vezmou v potaz a co s tím udělají. Nejsme totiž jen skupina domkařů, ale už je to velká část města. Zastupujeme velký počet lidí, kteří zde zřízení nízkoprahového centra pro bezdomovce nechtějí,“ uvedla Tereza Howard Drexler, jedna z iniciátorek petice, která bydlí v domku nedaleko bývalé měnírny.

Záměrem přestavět zchátralý objekt v Riegrově ulici na zázemí pro sociální služby se teplická radnice zabývá od roku 2022. Projekt, jehož náklady se pohybují okolo 30 milionů korun, však provázejí neshody i uvnitř koalice. Zastupitelstvo sice záměr v únoru schválilo, avšak třeba náměstek primátora Hynek Hanza (ODS) jej podpořit odmítl.

Také řada místních se vůči projektu staví negativně. Bojí se zejména možného navýšení kriminality v už tak problémové čtvrti. Radnice proto na prezentaci projektu svolala diskusní setkání.

„Chceme si vyslechnout vaše názory a podněty, se kterými budeme dále pracovat, Jsem si vědom, že ne všichni, kdo tu jste, s projektem souhlasíte. Chápu to a respektuji, že máte určité obavy a je na nás, abychom tyto obavy následně rozptýlili. Já osobně tento projekt podporuji a stojím za ním. Myslím si, že je to velká příležitost, jak zkvalitnit zázemí pro sociální služby a zvýšit jejich kapacitu,“ řekl lidem v rámci setkání primátor Jiří Štábl (ANO).

Přítomní při následné diskusi, která byla plná překřikování, navrhovali, aby na místě vzniklo třeba centrum pro seniory. Taková centra už však, jak zaznělo z úst magistrátní úřednice, město má.

Ptali se také, jak město zajistí, aby v sociálním centru určeném pro různé skupiny obyvatel nedocházelo k nebezpečným kontaktům mezi lidmi pod vlivem omamných látek, bezdomovci a maminkami s dětmi, když do objektu vede jen jeden vchod.

„V současné době máme příslib od majitelů vedlejšího pozemku, že bude možné vybudovat druhý vstup právě z tohoto směru. Do části, kde by mělo být nízkoprahové denní centrum po lidi bez přístřeší, by tedy mohl být zcela samostatný vstup,“ odpověděl primátor.

Podle něj nejsou na místě ani obavy z možného zvýšení kriminality. „I když není důvod předpokládat, že zde naroste nebezpečnost kvůli tomu, jaké zde budou sociální služby, přesto s městskou policií řešíme umístění kamerového bodu i následnou organizaci hlídek strážníků v tomto místě,“ vysvětlil.

Přitáhne opilce ze záchytky, bojí se lidé

Tepličané dlouhodobě řeší záchytku, na kterou jsou přiváženi opilci z celého Ústeckého kraje. Mezi nimi je řada bezdomovců, kteří pak podle místních v Teplicích zůstávají. Bojí se proto, že plánované centrum je přitáhne do Trnovan.

Podle Barbory Bočkové z neziskové organizace Květina se počet lidí odvezených na teplickou záchytku pohybuje okolo 120 za měsíc. „Z toho asi jednu čtvrtinu tvoří osoby bez přístřeší. Polovina z nich je z Teplic, další velká část je z Děčína a Šluknovského výběžku. Každý, kdo opouští záchytku, dostane doporučení, aby navštívil sociální službu, která mu pomůže vyřídit dávku mimořádné okamžité pomoci na cestu zpátky,“ uvedla Bočková s tím, že v terénu nárůst bezdomovců v souvislosti se zbudováním záchytky nepozoruje.

Tepličané se bouří proti centru pro bezdomovce, město ho plánuje vedle vilek

Bezdomovci z jiných měst, kteří by v Teplicích zůstali, by totiž byli zcela odříznuti od jakéhokoli sociálního systému, protože trvalý pobyt mají jinde.

Přesvědčit místní, aby se k centru nestavěli negativně, se městu nicméně patrně nepodaří. „Všichni chápeme, že pomoc bezdomovcům je potřeba, ale zároveň nerozumíme tomu, proč je chcete umístit právě sem. Experti na bezpečnost navíc upozorňují, že umístit všechny problematické lidi do jednoho místa, je špatné. Trnovany jsou navíc jednou z nejhorších částí Teplic. V noci se bojíme vycházet ven. Stává se tu hodně různých přepadení. Nedávno nám dokonce přes plot přepadl zfetovaný člověk. Jsou tu prostitutky, nedaleko je smetiště, a město s tím nic nedělá. Jak můžeme vědět, že právě tady město bezpečnost zajistí,“ rozčílil se během setkání obyvatel, jenž bydlí za rohem.

  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Bubeneč a Dejvice. To jsou siamská dvojčata pražského severozápadu. Vznikla o nich kniha

7. června 2024  4:17

Podívejte se s deníkem Metro na historické fotky, které neznáte. Vybrali jsme je z této publikace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

V „zemi bez potratů“ točit umějí. Barvy zla je solidní krimi, která si zbytečně nese nálepku

7. června 2024

STRÁŽCE STREAMU Na předních příčkách žebříčků sledovanosti streamovacího giganta Netflix v posledních dnech...

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Pohled branou Černé věže. Miluju Prahu a Metro vybírají nejkrásnější veduty

6. června 2024

Podívejte se na obrázek. Tento výhled na Prahu je vám pravděpodobně povědomý. Pánové Lorenz Jansha...

Strakonice měly loni přebytek 90 milionů korun, původně plánovaly schodek

12. června 2024  19:14

Strakonice loni hospodařily s přebytkem zhruba 90 milionů korun, původně plánovaly schodek 82,4...

Při nehodě osobních aut na Rokycansku se odpoledne zranili tři lidé

12. června 2024  19:02

Tři lidé utrpěli dnes odpoledne zranění při dopravní nehodě dvou osobních aut na křižovatce mezi...

Dvůr Králové prodá ŘSD za 41,5 mil. Kč 17 ha pozemků pro stavbu dálnice D11

12. června 2024  18:07

Město Dvůr Králové nad Labem prodá státnímu podniku Ředitelství silnic a dálnic 17 hektarů pozemků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!