„Ano, stalo se to omylem, paní učitelka zkrátila dobu na vypracování testů o deset minut. Místo sedmdesáti minut měli žáci na testy jen šedesát minut,“ přiznává Zdeněk Bergman, ředitel Gymnázia Teplice.
Jde o obyčejnou lidskou chybu. Podle ředitele gymnázia kantorka zazmatkovala, když řada dětí ze skupiny začala vyplněné archy odevzdávat v předstihu a celý čas ani nevyužila. Škola nyní dává dohromady seznam dětí, které budou chtít test opakovat. Je v kontaktu s jejich rodiči.
„Syn bude chtít přijímací zkoušky určitě opakovat. Ocitl se ve stresu a některé otázky, na něž si věřil a rozvrhl čas, nevypracoval,“ uvádí otec chlapce z Teplicka, který test z matematiky nestihl vypracovat a na opakované přijímačky opět přijde.
„Z té skupiny to ale nebudou všichni,“ dodává ředitel Zdeněk Bergman.
Náhradní termín přijímaček bude ve dnech 29. a 30. dubna. Testy na něj Cermat připravil, protože v tomto termínu by se k přijímacím zkouškám dostavily děti, které byly v pátek 12. a v pondělí 15. dubna například nemocné.
Jak moc jsou si podobné džem a polička? Přečtěte si, co bylo v přijímačkách |
Podle zjištění redakce MF DNES je případ z teplického gymnázia ojedinělý. Zatím žádné další pochybení nezaznamenal Ústecký kraj, který je zřizovatelem i teplického gymnázia, a o obdobných problémech nemá poznatky ani Cermat.
„V tuto chvíli by k opakování přijímacích zkoušek jinde dojít nemělo, na úřadě ani není žádné odvolání, ale je ještě brzy, ta očekáváme po zveřejnění výsledků,“ uvedla Magdalena Fraňková, mluvčí Ústeckého kraje.
O podobném pochybení jako v Teplicích neví ani Jana Patáková, mluvčí Cermatu. Konkrétně teplický případ zná jen ze sociálních sítí.
„Řešení je v rukou dané školy. Prostor ještě je, zatím nejsou uzavřené ani hromadné náhradní termíny (29. a 30. dubna). Všem dětem se bude počítat vždy lepší výsledek z obou testů. Je tedy možnost, že se rozhodnou na náhradní termín nepřijít, protože si věří, že první test napsaly velmi dobře. Ale tu možnost (opakování testu) dostat v tomto případě musí,“ sdělila.