metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Domácí dialýza ženě zachránila život. V Otrokovicích vzniklo speciální centrum

  14:02
Na poliklinice v Otrokovicích se otevírá první Centrum domácí dialýzy v Česku. Bude přijímat zájemce ze širokého okolí. O léčbu závažných problémů s ledvinami v prostředí domova či pečovatelských domů je podle odborníků čím dál větší zájem. Pacienti si tuto metodu chválí.

Na dialýzu do Uherského Hradiště začala jezdit v roce 2010 a rok poté podstoupila transplantaci ledviny od zemřelého dárce. Po dvanácti letech ale ledvina dosloužila a osmapadesátiletá Dana Habartová ze Slavkova potřebovala další. Jenže doktoři jí poté našli nádor na původních ledvinách a na další rok absolvovala operaci plic kvůli dalšímu nezhoubnému nádoru.

Právě v době, kdy čekala na transplantaci, začala Habartová s domácí dialýzou. Jde o čištění krve pomocí přístroje, za nímž musí pacienti jezdit do nemocnic nebo do dialyzačních středisek.

Dnešním trendem je ale přesun dialýzy do domácího prostředí a pečovatelských domů. „Zpětně jsem moc ráda, že jsem s domácí dialýzou začala,“ říká Habartová, která má pět dětí a osm vnoučat.

„Můj motiv byli hlavně vnoučci. Často mi nebylo dobře a nemohla jsem s nimi skoro být. Teď je to výrazně lepší. Technicky se časem z ošetření stala rutina a když jsem si s něčím nevěděla rady, sestřičky byly vždy na telefonu,“ popisuje.

Dialýza v obýváku. Jednodušší léčba je dostupná i ve Zlínském kraji

Loni na podzim Habartová absolvovala druhou transplantaci ledviny, kterou jí darovala její nejstarší dcera Adéla Kočicová. „Nebylo o čem přemýšlet. Maminka je náš anděl, ráda jsem to pro ni udělala,“ usmívá se Kočicová.

První centrum svého druhu v zemi

Pacienti v kraji s onemocněním ledvin, kteří na dialýzu již chodí nebo se chystají s ní v blízké době začít, teď mají možnost využít nové středisko. Centrum domácí dialýzy vzniklo na poliklinice v Otrokovicích a je první svého druhu v zemi. Spolupracuje také se zlínskou nemocnicí, pacienty si mezi sebou předávají.

„Mezi pacienty vidíme o domácí dialýzu rostoucí zájem,“ uvedl Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum, která za otevřením centra stojí. „Chceme se zaměřit na zájemce z širokého okolí a Otrokovice se z logistického hlediska nabízely. V tomto regionu je navíc počet pacientů léčících se v domácím prostředí zatím relativně nízký.“

Hodiny na dialýze jsou o něco příjemnější, nemocnice opravily oddělení

Lékař nového centra s daným člověkem probere jeho zdravotní stav a po dalších vyšetřeních mu doporučí typ domácí dialýzy či to, zda je pro něj vůbec vhodná.

„Obě metody domácí dialýzy jsou pro pacienty medicínsky šetrnější, umožňují jim plánovat si ošetření tak, jak potřebují a bez dojíždění. Navíc domácí dialýza nevyžaduje žádné stavební úpravy a ošetřující lékař vidí výsledky každého ošetření prakticky online,“ popsala vedoucí lékařka nově vzniklého centra Markéta Kratochvilová, která je zároveň primářkou dialyzačního střediska v Uherském Brodě.

V budově otrokovické polikliniky otevírají první tuzemské středisko domácích dialýz. (květen 2024)

Právě časová úspora a celkový komfort jsou hlavní výhodou. Na dialyzační středisko musí pacienti jezdit zhruba třikrát týdně a a stráví tam asi pět hodin. Domácí dialýzu dělají čtyřikrát až pětkrát týdně, ale v kratším intervalu.

„Kratší a častější dialýzy jsou pro pacienty fyziologičtější, je významně sníženo zatížení srdce a je zde řada dalších benefitů včetně možnosti mírnějších dietních opatření,“ upozornila Kratochvilová.

V nemocnici jsem trávil celé dny, říká pacient

Své o tom ví jedenasedmdesátiletý Andrej Bilec z Napajedel, který byl prvním pacientem otrokovického centra. Ledviny mu selhaly v srpnu 2021, poté chodil na pravidelnou hemodialýzu a po operaci obou srdečních chlopní v pražském IKEM se přidaly další zdravotní komplikace.

„Jezdil jsem na dialýzu do nemocnice třikrát týdně, v sanitce nás bývalo víc a strávil jsem tak kolikrát celý den. Míval jsem horečky či zimnici a druhý den po dialýze to pak pokračovalo. Šest dnů v týdnů jsem byl výrazně omezený,“ vybavuje si Bilec, který před rokem začal s domácí břišní dialýzou.

„Večer se napojím na přístroj a ráno zase odpojím. I obsluhu jsem se naučil bez problémů. Dá se říci, že mi domácí břišní dialýza doslova zachránila život, psychicky je to nesrovnatelné,“ doplnil.

Mezi pacienty je o domácí dialýzu rostoucí zájem. (květen 2024)

Podobná slova volí Habartová. „Pokud je někdo vhodný pro domácí dialýzu, určitě mu ji doporučuji. Není se čeho bát,“ řekla.

Dialyzační péče je pro život pacientů se selháním ledvin nezbytná. Principem dialýzy je čištění krve, které u nemocného nahrazuje činnost nefunkčních ledvin. Pomáhá odstranit z těla odpadní látky a přebytečné tekutiny, což jinak obstarávají zdravé ledviny.

V současné době v domácím prostředí v Česku podstupuje dialýzu více než sto pacientů, jejich počet by ale měl výrazně růst. Před dvěma roky potřebovalo dialyzační péči celkem přes jedenáct tisíc lidí z celé republiky. Průměrný věk, ve kterém pacienti s touto léčbou začínají, se zvýšil na 68 let.

31. března 2024

Autor: Petr Skácel
  • Nejčtenější

Skotská stalkerka žaluje Netflix. Požaduje tři miliardy korun za to, že jí zničili život

11. června 2024  5:11

Baby Reindeer, v českém znění Sobík, je sedmidílný seriál z produkce Netflixu, který se liší od...

Motorkáři vstupují do kin. Hardy s Butlerem se obléknou do kůže a zvou do minulosti

12. června 2024  9:23

Retro gangsterka chce příští čtvrtek nalákat diváky na známé tváře na originální zápletku. Užijete...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Bubeneč a Dejvice. To jsou siamská dvojčata pražského severozápadu. Vznikla o nich kniha

7. června 2024  4:17

Podívejte se s deníkem Metro na historické fotky, které neznáte. Vybrali jsme je z této publikace...

V „zemi bez potratů“ točit umějí. Barvy zla je solidní krimi, která si zbytečně nese nálepku

7. června 2024

STRÁŽCE STREAMU Na předních příčkách žebříčků sledovanosti streamovacího giganta Netflix v posledních dnech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Český lev utrpěl nejbrutálnější zářez přesně před 90 lety. Šlo o víc než fotbal

10. června 2024

Musíme vyhrát. Za každou cenu. Zde v Římě. Právě dnes. S těmito myšlenkami usedal do hlediště...

Starostové pro Liberecký kraj představili kandidáty do zastupitelstva i Senátu

14. června 2024  16:18

Kampaň před krajskými a senátními volbami dnes na Malé Skále na Jablonecku zahájili Starostové pro...

Na Kroměřížsku pátrají po seniorce s Alzheimerem, může být v ohrožení života

14. června 2024  17:52

Policie pátrá po sedmdesátileté Elišce Kotasové ze Záhlinic, místní části Hulína na Kroměřížsku....

Správci plzeňských rybníků se chystají na sezonu, sekali pobřežní vegetaci

14. června 2024  16:04

Na koupací sezonu se připravují správci plzeňských rybníků. Po několika suchých letech a nedostatku...

Řetězová cesta na Sněžku ve směru od Slezského domu bude od soboty jednosměrná

14. června 2024  15:52

Od soboty 15. června platí jednosměrný provoz na červeně značené řetězové turistické cestě na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!