metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Úterý 21. května 2024. Svátek má Monika

Do Experimentária otrokovické průmyslovky jezdí školáci z celé republiky

  10:22
Experimentárium, projekt otrokovické střední průmyslové školy, funguje už deset let. Láká děti a mladé lidi k zájmu o přírodovědné obory a techniku. Dokáže pro ně odhalit fyzikální jevy v běžných činnostech nebo věcech, které znají. Otevřené je všem školám v zemi, využít ho však mohou i firmy.

Maximální rychlost je tři a půl metru za sekundu, průměrná šest celých tři desetiny, hlásí velkoplošná obrazovka nad dorazem běžecké dráhy. Student, který do něj právě v plné rychlosti narazil, k ní honem obrací oči a skupinka spolužáků jeho výkon ocení.

Laický pozorovatel na první pohled pozná, že udržel rychlost slona, stejně jako běžci před ním. I když je obrázek zvířete tím nejméně podstatným údajem z celé obrazovky, upoutá jako první. Spolehlivě. Studenty Střední průmyslové školy Otrokovice už tolik nerozptyluje, soustředí se na číselné údaje, které kromě zmíněných časů nabízejí třeba také maximální zrychlení v různých fázích pohybu. Snímají ho čidla podél dráhy.

„Z výsledných dat můžeme sestavit graf závislosti dráhy na čase nebo závislosti rychlosti na čase. Také se na tom dá demonstrovat princip úsekového měření na silnicích,“ vysvětluje ředitel školy Libor Basel, jak široké využití ve výuce dráha má.

Zařízení je součástí Experimentária, které škola začala budovat před deseti lety. Základní myšlenkou bylo přilákat děti a mladé lidi k technice a přírodovědným oborům. Dnes zabírá celou jednu budovu areálu školy, od suterénu až do třetího patra. Běžecká dráha je zatím nejnovějším přírůstkem, přesněji řečeno – dráha tady byla, ale teď je nová a modernější. Umí toho víc. Další zařízení, které škola plánuje pořídit, bude 3D pískoviště.

„Je v něm speciální písek, ze kterého se dají stavět třeba přehrady nebo tunely, ty se mohou plnit tekutinou a snímat kamerami. Vznikají tak modely staveb, na kterých můžeme demonstrovat řadu jevů,“ popisuje Basel.

Zrovna prochází kolem hvězdárny – černého nafukovacího stanu. Venku u něj hučí ventilátor, uvnitř projektor na stěny promítá letící roj Perseid. Zrovna tak to však může být jiný vesmírný úkaz, podmořský svět nebo třeba snímky buněčných struktur.

Od plavební komory po elektronový mikroskop

Žáci školy se v Experimentáriu běžně učí, zároveň je ovšem otevřené všem školám, včetně mateřských. Pro ty nejmenší mají speciální stavebnice nebo koberec, na kterém mohou stavět mosty z kostek. „Běhají mezi nimi ve stavařských přilbách,“ popisuje s úsměvem manažerka Experimentária Libuše Jandoušová.

Starší školáci tady mohou pochopit základní fyzikální principy nakloněné roviny či kladky, ale také zjistit, jak funguje elektromagnetický jeřáb, jak se zapojuje ovládání chytrého domu, pochopit fungování plavebních komor nebo vyzkoušet trenažéry jízdy v autě a na motorce. Budoucí instalatéři mají k dispozici panely, na kterých zapojují rozvody vody nebo třeba rekuperaci vzduchu. Automechanikům simulují závady na autě, další panely představují principy hydrauliky.

Pro veřejnost Experimentárium přístupné není, školy mohou návštěvu pojmout jako výlet nebo si objednat konkrétní pracoviště. Otrokovická průmyslovka dala k dispozici čtyři desítky souborů s pracovními listy pro různě staré žáky. „Záleží jen na nich, jak to pojmou, vždycky jim ale připravíme, o co mají zájem, a je jim k dispozici náš pedagog,“ líčí ředitel.

Nabízí se také pracoviště s elektronovým mikroskopem, které využívají i firmy. A zdejší studenti chemických oborů se díky němu zapojí do projektu ČVUT, který zkoumá, jak speciální vlákna přidaná do betonu změní jeho vlastnosti.

Za deset let provozu zařízení zásadně vyrostlo. Protože je skutečnou součástí školy, putují sem investice, které škola získá na vybavení pro výuku. Třeba zmíněná čidla podél běžecké dráhy se dají snadno vyjmout a použít úplně jinak a na jiném místě. Instalatéři, autoelektrikáři a žáci dalších oborů jsou tady doma a třeba chemické laboratoře, i když jsou v jiné části školy, patří do prohlídek Experimentária rovněž.

Tehdy na začátku byl přitom jen příslib dotace na pořízení ionosepu, přístroje na analýzu iontů, kyselin a zásad pro chemickou laboratoř, a jedna prázdná budova školy. Jenomže to byl zároveň nápad, který měl potenciál udělat na jednom místě skvěle vybavené centrum technického a přírodovědného vyučování, otevřené všem školám ve Zlínském kraji.

V Experimentáriu děti nadchnou pro techniku. Mohou vše osahat i zkoušet

Původní plán je však dávno překonaný. Žáků základních škol se tady protočilo zhruba 18 a půl tisíce, středoškoláků přes dva tisíce, včetně dvou stovek zahraničních. Na začátku škola postupně nakupovala jeden přístroj za druhým, dnes firmy samy nabízejí svá zařízení a Experimentárium využívají k výuce odborné školy z celé republiky. Otrokovická průmyslovka jim totiž může nabídnout i stravování, ubytování nebo sportovní halu. Kromě škol ze Zlínského kraje jezdí pravidelně třeba školy z Plzně, Českých Budějovic nebo Prahy.

„Za provoz Experimentária nevybíráme žádné vstupné, školy se objednají, my jim připravíme, co potřebují. Když přijíždějí z větší dálky, mohou zůstat přes noc, spojit to s návštěvou Zlína,“ vypráví Basel. A v poslední době už se otrokovická průmyslovka, která je zároveň univerzitní školou zlínské Univerzity T. Bati, dostává i do povědomí dalších univerzit nebo zahraničních škol.

  • Nejčtenější

Devětkrát týdně? V páru „souložíme“ podstatně častěji. Češi prozradili vše o sexu

14. května 2024

Většina lidí v české kotlině je se svým sexuálním životem spokojená. Dává přednost partnerským...

Polonahé komiksové retro playmate jsou znova v kurzu. Fandům se plní sny

15. května 2024  4:11

Zlatá šedesátá léta a Batman tak, jak ho neznáte? Česká nakladatelství se kromě aktuálních hitů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Fotr na tripu: Život na celém světě je v podstatě stejný. O Jižní Koreji nevíme vůbec nic

13. května 2024  15:56

Bývalý dabér, cestovatel, redaktor a jedna z hlavních tváří pořadů Autosalon i Fotr na tripu. Tím...

Vystupte z auta a počítejte. Ať nemusejí zasahovat „opilci z Kobry“. O zácpách rozhodují i tři kostky

14. května 2024  5:29

Pravidlo „tří kostek“. Tak jsme spolu s jedním řidičem tramvají pojmenovali opatření, které může...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně...

SPD vítá migranty, hlásá znojemská opozice. Výmyslem vyděsila část obyvatel

21. května 2024  6:12

Před volbami je všechno možné. Veřejnou debatu v druhém největším jihomoravském městě Znojmě v...

Kabelka, kterou si sestavíte sami, existuje. Tentokrát jsme to zkusili za vás

21. května 2024  6:09

Vybrat správnou kabelku může být výzva. Záleží jen na tom, jak se k tomu postavíte. Můžete si ji i...

Na Jesenicku schází podzemní voda. Hory tam vytvářejí srážkový stín

21. května 2024  5:42

Zatímco jinde v Olomouckém kraji se stavy podzemní vody ještě drží ještě na normálu, nebo v lepším...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...