metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Klobouky se vzpamatovávají z bleskové povodně, druhé za krátkou dobu

  9:32aktualizováno  16:52
Zničený ekopark, vypuštěný bazén, ucpaná kanalizace, desítky zaplavených sklepů. Blesková povodeň v pondělí večer ochromila Valašské Klobouky na Zlínsku. Ve městě sčítají škody a obávají se, že by se situace mohla opakovat.

Přívalové deště v Kloboukách udeřily přesně po týdnu. Tentokrát voda napáchala ještě větší škody.

„Výrazně byla znovu zasažená lokalita Luční, která byla dočasně neprůjezdná. V ulicích Cyrilometodějská, Jana Nerudy i v místních částech došlo k zatopení sklepů rodinných domů,“ popsala mluvčí Valašských Klobouk Lenka Zvonková.

Voda zaplavila ekopark Trhovisko, radnice musela kvůli dešťům odčerpat vodu z městského koupaliště. Podle starosty Josefa Bělašky musí následky povodně řešit desítky lidí. „Voda se dostala do sklepů, ale naštěstí nemusíme řešit narušenou statiku domů,“ zmínil starosta.

Ve městě zasedla povodňová a byl vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity. Na místě pomáhalo více než dvacet jednotek hasičů, pracovali až do nočních hodin.

Rychlé vodě neuniknete, zní z obcí, které „vyplachují“ bleskové povodně

„Když jsme včera viděli ta mračna, tak jsme se báli. Ale ten silný déšť přišel během chvilky, to nás ani nenapadlo, že to bude tak rychlé,“ popsala jedna z obyvatelek Valašských Klobouk. Do sklepa v jejím domě nateklo asi šedesát centimetrů vody, auto stihli odvézt na bezpečnější místo.

„Bylo to podobné, jako před týdnem, ale teď to bylo horší. Voda k nám šla shora od louky a potom z kanálů,“ vylíčila.

V úterý pokračovaly úklidové práce a sčítání škod. „Všichni byli v terénu. Bylo potřeba vyčistit komunikace, chodníky a kanalizační vpusti. Na místě bude také pracovat těžká technika,“ hlásil během dopoledne Bělaška.

Podle reportérky iDNES.cz už po poledni pracovní ruch ve městě postupně ustával. V akci byla stále ještě technika, ulicemi jezdil vůz pracovníků vodovodů a kanalizací, kteří kontrolovali, zdali nejsou kanály ucpané. Ulice a chodníky už byly vyčištěné.

Ve spolupráci s valašskomeziříčskými a zlínskými hasiči město také zapůjčilo lidem vysoušeče do domácností.

Povodeň se nevyhnula ani prostorům městského muzea. „V zadní části muzea je galerie a starý sklep, kde teď máme deset centimetrů vody. Není to ale voda, která by sem zatekla, ale spodní voda,“ informoval před polednem ředitel muzea Petr Odehnal.

Škody se budou teprve sčítat, ale zdá se, že budou vysoké. Povodeň totiž výrazně zasáhla například ekopark Trhovisko. „Místo stezky bosých nohou, kterou jsme tam měli, tam zůstala stezka mokrých nohou,“ řekl s nadsázkou starosta. „Všechno je tam zničené.“

Potíže způsobily vodou nasáklé louky

Problémy musí řešit i na městském venkovním bazénu. „Po dohodě s Hasičským záchranným sborem Zlínského kraje jsme přistoupili k preventivnímu odčerpání vody z městského koupaliště, které bylo tentokrát celé zaplavené,“ uvedl starosta.

Ve městě zasedla povodňová komise. Připravovaly se například pytle s pískem. A lidé ve městě s obavami sledují předpovědi počasí. „Aktuálně to vypadá dobře, ale kdyby něco podobného mělo přijít zase za týden, tak to bude špatné,“ připustil starosta.

Voda na dálnici i zaplavené školní šatny. Na Zlínsku stále uklízejí po bouřce

Valašské Klobouky přitom problémy s povodněmi tak často neřeší. Nyní se ale sešlo více příčin. „Problém byl, že v poslední době pršelo intenzivně a dlouhodobě. Jsme obklopeni kopci a loukami, které byly naprosto nasáklé vodou. Cokoliv tam pak dopadne, okamžitě steče dolů,“ přiblížil Bělaška.

Voda se z luk valila v takové intenzitě, že ji nemohly zachytit ani retenční nádrže. Rozvodnila pak menší potoky a zaplavila silnice a chodníky.

Hasiči v pondělí zasahovali v celém regionu. V jednu chvíli řešili i více než 60 událostí současně. „Nejvíce v Luhačovicích, Valašských Kloboukách a okolí, Biskupicích, Hluku, Slavičíně. Jednalo se především o zaplavené silnice vodou a nánosy bahna, ucpané kanály nebo propusti či zaplavené sklepy a místy i zahrady,“ popsal mluvčí krajských hasičů David Martinec.

Autoři: oh, fuk
  • Nejčtenější

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus....

Velká sláva na kraji Prahy. Petrovice mají trolejbusovou linku. Jezdí v úterý a v dubnu

18. června 2024  13:50

V klidné a úzké Ampérově ulici v pražských Petrovicích narazíte na několik sloupků s jízdním řádem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

19. června 2024

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat...

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

21. června 2024

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...