Výšlap z Bystřice pod Hostýnem na Svatý Hostýn na Kroměřížsku po roce opět připomene památku sběratele a vydavatele moravských lidových písní Františka Sušila a jeho rozsáhlé dílo. Uskuteční se v sobotu 1. června, řekl dnes ČTK Tomáš Hradil z pořádajícího spolku Kulturák. Sraz účastníků bude ve 13:30 v Sušilově ulici u domku, v němž sběratel před 156 lety zemřel.
S osmitisícovou Bystřicí pod Hostýnem je podle organizátorů spojeno hned několik osobností a Sušil patří mezi nejvýznamnější z nich. "Chceme připomenout jeho neskutečné dílo a to, co vykonal pro následující generace. Vykonáváme ale i sami pouť, takže pro každého z nás to má také osobní význam," uvedl Hradil.
Rodištěm Sušila, vlasteneckého katolického kněze, básníka, překladatele a především sběratele a vydavatele moravských lidových písní, byl Nový Rousínov, dnešní Rousínov na Vyškovsku. Narodil se v roce 1804. Konec života jej zastihl na jaře 1868 právě v Bystřici pod Hostýnem. "Na sklonku svého života byl František Sušil sužován tuberkulózou. Tušil, že už to není dobré, tak se rozhodl, že si ještě naposledy vyjde na Hostýnek. Tam už ale nikdy nedošel. Ulehl v domku své neteře v Bystřici pod Hostýnem a tam po dvou až třech týdnech skonal," uvedl Hradil.
Happening připomínající Sušilovu památku se uskuteční pošesté. O hudební doprovod se cestou na Svatý Hostýn postará Slovácký krúžek z Brna a ženský sbor Čečera ze Starého Hrozenkova na Uherskohradišťsku. "Vstupné je dobrovolné. Vybíráme je pomocí zpěvníčků, které rozdáme poutníkům, kteří nám přispějí nějakou částkou, tuším, že to bude 50 korun. Soubory, které přijedou, mají za úkol nám poslat tři čtyři písně ze svého sušilovského repertoáru. Na zastaveních cestou si je mohou všichni díky zpěvníčku zazpívat," řekl Hradil.
Loni zařadili pořadatelé do programu poprvé také hudeckou noc. Nechybí v něm ani tentokrát. Na veřejném tábořišti na Hostýně při ní vystoupí několik muzik a souborů. "Kolem 19:00 rozděláváme oheň. U vatry potom muzikanti spustí písně se sušilovskou tematikou, což potrvá až někdy do půlnoci," doplnil Hradil.
Lidové písně začal Sušil sbírat ještě jako student. Vrcholem jeho úsilí byla sbírka nazvaná Moravské národní písně s nápěvy do textu vřaděnými. Do ní zařadil jen písně, které sám zapsal nebo si dodatečně ověřil. Sbírka vycházela nejprve sešitově, knižně byla vydána v roce 1860. Obsahuje 2361 písní ze všech moravských regionů v širokém žánrovém rejstříku. Bohatě jsou v ní zastoupené legendy, balady a milostné písně.