metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Hotel Hilton. | foto: wikipedia.orgMetro.cz

Albánec soudu vzkázal, že se svému krajanovi, kterého v Praze pobodal, již omluvil

  13:24
Městský soud dnes začal projednávat kauzu pobodání kosovského Albánce před hotelem Hilton, které podle obžaloby spáchal na podzim roku 2013 krajan napadeného Shpejtim Salihu. Ten se stíhán jako uprchlý. Po svém však advokátovi poslal prohlášení, podle nějž se nikde neskrývá a žije v Kosovu. S pobodaným si prý doma vše vyřídili omluvou podle albánských tradic. Za pokus vraždy muži hrozí až 18 let vězení.

Incident se stal 5. října 2013 necelou hodinu po půlnoci na parkovišti před hotelem Hilton v Pobřežní ulici v Praze 8. Státní zástupce tvrdí, že Salihu tam po předchozí hádce napadl svého o deset let staršího známého a pobodal ho ostrým nástrojem, pravděpodobně nožem. Mimo jiné mu při tom přeťal tepnu a žílu v lýtkovém svalu. Navíc se ho pokusil dvakrát bodnout do hrudníku.

Dvaatřicetiletý Salihu se dnes na dálku přiznal k tomu, že muže přezdívaného Džerza bodl do nohy. Údajně se ale pouze bránil, Džerza na něj měl dlouhodobě spadeno. „Lidi z albánské komunity mi říkali, že mě chce zabít za to, že jsem ho pomlouval. Viděl jsem ho dvakrát nebo třikrát, nic jsem o něm nevěděl. On mě sháněl, ale já jsem se mu stále vyhýbal,“ vzkázal prostřednictvím notářsky ověřeného písemného vyjádření.

V den konfliktu Salihu zašel se svým českým známým do baru v Hiltonu a po cestě na toaletu náhodou potkal Džerzu. „Hned, jak mě uviděl, podíval se na mě ošklivě,“ popsal. Šel údajně za Džerzou všechno si vyříkat a ten ho přátelsky vyzval, ať si jdou popovídat ven. Na parkovišti před hotelem se podle vyjádření tón jeho řeči změnil a začal Salihovi vyhrožovat. Několikrát ho udeřil pěstí a sevřel mu krk.

„Myslel jsem, že mě chce zabít. V levé kapse kabátu jsem měl nůž, který u sebe nosím, protože to je dárek od kamaráda,“ vylíčil Salihu svou verzi události. Džerzu bodl do nohy, údajně, aby mu zabránil v dalším útoku.

Obžaloba uvádí, že po útoku pachatel utekl z místa činu neznámo kam. Pobodaný cizinec si zvládl přivolat pomoc a záchranka ho pak převezla do nemocnice. Bez ošetření mohl kvůli ztrátě krve zemřít.

Salihu tvrdí, že důvodem jeho odchodu z Česka nebylo to, aby se skryl před spravedlností. Bál se prý pomsty Džerzy a jeho známých. „V Kosovu jsme to spolu vyřešili podle albánských tradic. Omluvil jsem se jemu i jeho rodině,“ uzavřel. Omluvu za způsobené nepříjemnosti dnes vzkázal také hotelu a české policii.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek