metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Soud (ilustrační foto) | foto: freeimages

Kosovský Albánec Salihu dostal za pobodání svého krajana pětiletý trest

  11:00
Pražský vrchní soud dnes poslal kosovského Albánce Shpejtima Salihu za pobodání jeho krajana před pražským hotelem Hilton na pět let vězení. Albánec se soudu nezúčastnil, byl stíhán jako uprchlý. Verdikt je pravomocný, lze se proti němu pouze dovolat k Nejvyššímu soudu.

Odvolací senát Salihuovi výrazně snížil desetiletý trest, který mu v červenci uložil pražský městský soud. Na rozdíl od prvoinstančního soudu totiž mužův skutek neposoudil jako pokus o vraždu. Zároveň ale neuznal ani argumenty v jeho odvolání, podle nichž se pouze bránil.

Incident se stal 5. října 2013 po půlnoci na parkovišti před hotelem Hilton v Praze 8. Salihu muže bodal do nohou a pokusil se ho také zranit na hrudníku. Dvaačtyřicetiletý muž, přezdívaný Džerza, skončil v nemocnici. Bez lékařské pomoci mu hrozilo vykrvácení.

Salihu se soudu na dálku přiznal v psaném prohlášení. Údajně se ale pouze bránil, neboť Džerza na něj měl podle jeho názoru dlouhodobě spadeno. Salihu měl informace od lidí z albánské komunity, že ho kvůli pomluvě chce zabít.

Muži vyřešili konflikt v Kosovu podle albánských tradic. Salihu se údajně omluvil. Podobně se vyjádřil přes svého advokáta pro český soud a policii. Stejně hovořil před prvoinstančním pražským městským soudem i poškozený.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek