metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela

Další 2 fotografie v galerii
Dům zvaný Maršmeloun má vyrůst těsně u Anežského kláštera, který je národní kulturní památkou. | foto: Občanský monitoring, facebookMetro.cz

ANKETA: Je maršmeloun nesmysl nebo obohatí architekturu v centru?

  6:19,  aktualizováno  11:19
Novostavba přezdívaná maršmeloun, která má vyrůst v historickém centru Prahy, dostala minulý týden stavební povolení. Zda tolik diskutovaná stavba vznikne, však zatím není jisté. Magistrátní stavební odbor totiž zároveň vydal i rozhodnutí o přezkumu územního rozhodnutí k této stavbě. Deník Metro zjišťoval, jak projekt líbí.

Projekt vyvolává bouřlivé emoce. Ministerstvo kultury nyní rozhoduje o stížnosti občanských iniciativ, které proti plánované stavbě u Anežského kláštera brojí. Budova v uplynulých měsících vyvolala protesty stovek lidí. Zastánci projektu pro změnu tvrdí, že chtějí centrum metropole obohatit o kvalitní architekturu. „Každá nová budova v historickém městě má problémy. To je normální,“ řekl již dříve jednatel společnosti Praga Progetti e Investimenti Francesco Augusto Razetto, který je investorem stavby.

Pavel Maurer, gurmán:
Bydlím v Troji, a proto z vlastní zkušenosti vím, že stavby, které v Praze ale i v celé České republice vznikají, odporují zdravému rozumu. Ti co je povolují, buďto vůbec nepřemýšlejí, nebo tu funguje klasická korupce, kdo dá víc, ten staví. Měla by se u nás jasně zavést principiální regulace, která by podobným nesmyslům zabránila. Když se projedete na kole po Belgii či Holandsku, je vám jasné, že by se tam nic podobného stát nemohlo. Tam totiž dbají nejen na peníze, ale také na celkový ráz krajiny.

Vlastimil Horváth, zpěvák:
Když si představím šestipatrovou barevnou stavbu v historickém centru Prahy, která s takovým prostředím vůbec nekoresponduje, je to jako pěst na oko. Rozhodně s tím nesouhlasím. Praha má bohatou historii a budova tohoto typu ji může trvale narušit. Tohle by se u nás rozhodně stávat nemělo.

Jakub Kohák, herec a režisér:
Tento konkrétní návrh budovy neznám, proto bych nerad dělal neuvážené soudy. Někdy je nová budova v historickém centru přínosem, někdy je tomu právě naopak. V historii tomu bylo tak vždycky, že se Češi bouřili proti něčemu novému, aby se pak za dalších sto let ukázalo, že to nebylo špatné. Těžko říct.

Marek Ztracený, zpěvák:
Jsem zastáncem toho, že by místa, kde dýchá atmosféra minulosti, jako je historické centrum, neměla měnit a mělo by to být ošetřeno zákonem. Ještě nepochopitelnější se to pro mě stává ve chvíli, kdy se jedná o komerční projekt. Sice nejsem takový negativní typ člověka, který by si myslel, že je u nás v republice všechno podplacené, ale je pravda, že se u nás v Klatovech postavili hned vedle historické věže obrovský dvacetimetrový nápis OBI, který zakrývá jak výhled, tak se celkově mlátí s okolím. To je pro mě naprosto nepochopitelné.

Vladimir 518, rapper:
O tomhle problému vím a jsem už z toho celkově docela otrávený. Na jednu stranu jsem proti všemu tomu občanskému aktivismu proti novostavbám, na druhou stranu mě nepřesvědčil ani ten barák. Takže jsem teď v podstatě bez názoru.

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek