metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Autobus bude dělat kliky v centru Prahy. Můžete se k němu přidat

  14:23
V neděli se na Staroměstském náměstí v Praze představí klikající autobus výtvarníka Davida Černého. Akce s názvem Deset kliků za deset medailí bude součástí maratonu Mattoni Grand Prix. Výjimku pro povolení vjezdu červeného double deckeru vystavila radnice Prahy 1.

"Praha 1 nebude bránit, aby byl autobus na náměstí vystaven, nebude bránit povolení vjezdu. Autobus bude navezen v pátek a odvezen v neděli," řekla dnes mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Firma Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše, který autobus od výtvarníka odkoupil, chystá v neděli na náměstí setkání sportovních fanoušků s olympioniky. Od 15.00 chce také zorganizovat happening, kdy veřejnost bude na počest výsledků olympioniků a získaných deseti medailí dělat deset kliků společně se slavnostně odhaleným klikujícím autobusem.

Součástí akce bude i přivítání českých paralympioniků a oslava jejich londýnských úspěchů a také předání výtěžku dražby holínek oštěpařky Barbory Špotákové. V doprovodném programu vystoupí kapely Marcel Band a Mandrage.

Umělec s vystavením autobusu v centru nesouhlasí

Výtvarník Černý ale považuje vystavení autobusu na Staroměstském náměstí za dehonestující pro všechny účastníky projektu. "Staroměstské náměstí je dnes bohužel místo pro lidové taškařice, ruské turisty a oslavování hokejistů," řekl nedávno výtvarník.

Původně stál autobus po dobu olympijských her před Českým domem v londýnském Islingtonu. Babiš za něj údajně zaplatil devět milionů korun a chce jej umístit před sídlo Agrofertu.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek