metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

  17:48
Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už ve čtvrtek v 19 hodin se busta začne znovu otáčet. U kinetického díla Davida Černého se chystá světelná show.
Hlava je jednou z dalších turistických atrakcí v Praze.

Hlava je jednou z dalších turistických atrakcí v Praze. | foto: CPI PROPERTY GROUP

Generální oprava unikátního díla trvala celkem pět měsíců. „Nezbytným servisním zásahem prošlo všech jeho dvaačtyřicet rotujících pater. Naši technici vyměnili samotný otočný mechanismus každého patra. Ten je vybaven modernějším technickým řešením, které zajistí vyšší životnost a snadnější údržbu celého díla,“ říká Alex Černý, výkonný ředitel společnosti DEUS Automation, jež opravu realizovala. Pražané i návštěvníci metropole se tak opět mohou těšit na patnáctiminutové otáčení sochy, které nastává každou celou hodinu. V mezičase pak bude možné pozorovat sérii drobných pohybů jednotlivých dílců, jakýchsi nenápadných zavrtění.

Pohyblivá hlava Franze Kafky patří mezi nejvyhledávanější veřejně přístupná umělecká díla v Praze. „Po pěti letech mechanika začala odcházet s návaznostmi na celou strukturu. A protože hrozilo daleko fatálnější poškození, majitel nakonec souhlasil s radikální výměnou komponentů. Za což jsem velice rád, bohužel to stálo mnohonásobně vyšší investici,“ říká pro deník Metro výtvarník a autor kinetického díla David Černý. Opravy přirovnává k opravám letadel. „Je to komplexní mechanismus, v provozu v podstatě nonstop. Jsou tam velké síly, opotřebení, vliv počasí. Je nutný pravidelný servis. Je to podobné jako u letadel, některé díly se musí vyměnit, některé mají cyklickou životnost. Hlavně se musí dodržovat servisní intervaly,“ přibližuje náročnost péče o takové umění Černý.

Hlava věhlasného spisovatele Franze Kafky se nachází před obchodním centrem Quadrio, kde byla slavnostně odhalena 31. října 2014. Jedná se o jedinečný umělecký výtvor spojující moderní mechanické technologie a tradiční českou řemeslnou zručnost. Stávající konstrukce využívá řešení známé z průmyslové automatizace a robotizace – uvnitř sochy se nachází 42 servopohonů a téměř kilometr kabelů. Zajímavostí je, že se nerezové panely otáčejí nezávisle na sobě, díky čemuž mohou kolemjdoucí obdivovat tvář proslulého spisovatele v rozmanitých grimasách.

Černého hlava Franze Kafky není jediné dílo, které můžete v Praze vidět. Jeho jedním z posledních děl je socha Lilith na domě Fragment v Karlíně. Nedávno také otevřel svou galerii na Smíchově v památkové chráněné varně bývalého lihovaru. Černý bude návratu hlavy na piazzettu obchodního domu Quadrio na Národní třídě přítomen. „Jsem na to zvědavý. Budeme tam s mým týmem z Musolea. Bude tam stánek s knížkami a triky a já tam budu chvíli podepisovat,“ uzavírá pro deník Metro autor kontroverzních děl David Černý.

Oblíbená místa

  • Praha má řadu míst, která přitahují návštěvníky města.
  • K oblíbeným atrakcím Městské knihovny patří zajímavá skulptura pojmenovaná Idiom, takzvaná nekonečná studna, sestavená z mnoha knih a dvou zrcadel. Nachází se naproti hlavním vchodovým dveřím.
  • Dalším tahákem ve veřejném prostoru je také prostranství před Tančícím domem. Turisté využívají optického klamu a o dům se „opírají“.
  • Trochu utajeným tipem je socha Karla IV. u Karlova mostu. Ta v určitém úhlu ukazuje krále a císaře v choulostivé situaci.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek