metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Pondělí 27. května 2024. Svátek má Valdemar

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

  19:55
Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.
Umělec, který se proslavil po celém světě svými kontroverzními díly, otevírá...

Umělec, který se proslavil po celém světě svými kontroverzními díly, otevírá svou galerii. | foto: Archiv Davida Černého

„Tady všude budou moje věci, které se v Praze nevystavovaly několik let. Některé vůbec. Vydrž, moment. Počkej, mám telefon,“ říká nám ve spěchu známý výtvarník a sochař David Černý. Jsme v Musoleu, v galerii, kde bude vystavovat všechna svá díla a která v sobotu 1. dubna otevře brány. Musoleum vzniká v památkově chráněné varně bývalého lihovaru na pražském Zlíchově, tedy v malé pražské čtvrti, jednu zastávku od smíchovského nádraží.

Slavná i méně známá díla kontroverzního umělce
Ještě začátkem 20. století tady hlavní roli hrál průmysl. Smíchov byl do roku 1922 samostatným městem s desítkami komínů. Kromě obřích továren, jako byla Ringhofferova strojírna nebo ČKD Tatra, tu byly stovky drobných provozů. Smíchov teď prochází obrovskou proměnou. Jako jeden z mnoha dílků celé stavebnice proměny je také areál bývalého zlíchovského lihovaru. „Naše studio projektovalo celý tento komplex. Se šéfem developerské firmy jsme se bavili, co udělat s touhle památkově chráněnou budovou. Je to krásná industriální stavba a dělat z ní kanceláře nebo byty by byla škoda, byť se s výstavbou bytů počítalo. Ještě před krizí jsme se rozhodli, že tady uděláme výstavní projekt. Dohodli jsme se, že tady bude moje permanentní výstava. To byla dohoda před třemi lety. Jenže bohužel přišel covid a potom krize s Putinem, takže se situace zkomplikovala. Ta rekonstrukce stála třikrát tolik, než se počítalo. Leč i tak jsme se rozhodli, že to dotáheneme do konce,“ říká deníku Metro k nové dominantě této oblasti výtvarník Černý.

Vedle citlivě zrekonstruované galerie tady developer má v plánu postavit obří foodmarket s kavárnami, bistry a obchůdky. A zdejší komín, který tu po lihovaru ještě zbyl, bude vyhlídkou. Nahoru návštěvníky jeho vnitřkem vyvezou speciální kapsle. Ve varně, která se pod názvem Musoleum v sobotu otevře, návštěvníci uvidí třeba pistole z roku 1990, fakáče a další méně známá díla kontroverzního umělce. „Budou kompletně zrekonstruované. Mám tady spoustu věcí, které jsem kdysi dělal. Něco je nové, něco je zrekonstruované,“ říká Černý. Po fasádě Musolea už leze i jeho mimino. Je jedno z těch, které nechal před 23 lety umístit na žižkovské věži. Zajímavostí je také bar, který vznikl z původních sudů na líh.

Galerie je součástí velkého projektu, který bude odkazovat na minulost Smíchova. Domy kolem budou v industriálním duchu. Jeden bude ozdoben obrovskou a šest pater vysokou lahví, plnou zeleně. Připomínat bude slávu lihovaru.

Radlická lávka. Deník Metro pošťouchl úřady
„Chtěl bych tady Radlickou lávku, propojila by galerii s MeetFactory,“ ukazuje nám Černý svůj nápad. Nýtovaná lávka, která je už jednou z mála takových staveb v Praze, stojí nad smíchovským nádražím a propojuje Radlice a Smíchov, půjde na podzim k zemi. Černý tvrdí, že už je domluvený s developerem, který na nádraží staví nový projekt.

„Zdemontují ji, zabalí a odvezou. Všechno je domluveno,“ tvrdí. A zároveň si stěžuje na nečinnost takové záchrany na adresu úřadů. „Je to s nimi hrozné, člověk lítá od dveří ke dveřím, všichni říkají, to je super, ale to vám musí povolit vedle,“ říká Černý.

Deník Metro začal bombardovat příslušné instituce. Byla to anabáze. „Určitě bychom o takové věci jednali. Primární rozhodnutí jde však za vlastníkem objektu,“ sděluje tisková mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová. Stejně tak Technická správa komunikací. „My se o lávku staráme, demolicí by pro nás práce skončila,“ říká její tisková mluvčí Barbora Lišková.

Deník Metro se obrátil také na pražský magistrát, který je vlastníkem lávky. „Od pana Černého nemáme žádnou takovou žádost. Každopádně se jedná o zajímavý nápad, a rádi se za město s panem Černým potkáme a prodiskutujeme možné řešení,“ odpověděl náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib na dotaz, zdali by se takto lávka dala zachránit a mohla by splnit funkci propojení dvou kulturních míst – Musolea a MeetFactory, které dělí vlaková trať.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek

Skládat v touze vytvořit hit je cesta do pekel, říká hudebník Michal Prokop

vydáno 27. května 2024  5:00

Není čas ztrácet čas, jako by si řekl Michal Prokop, když si plánoval aktivity na letošní rok. Na jaře se pustil do nahrávání své desáté řadové desky a od...  celý článek

O osudu Liberty stále není jasno, komplikuje se i jednání o kolektivní smlouvě

vydáno 27. května 2024  13:52,  aktualizováno  14:24

Pět měsíců po přerušení provozu ve společnosti Liberty Ostrava stále není jasno o jejím dalším osudu. Firma sice připravila restrukturalizační plán, ale...  celý článek

Muže viní, že spolubydlícímu rozmlátil hlavu a bodal ho. Je to absurdní, tvrdí

vydáno 27. května 2024  14:22

Třináct let vězení požaduje státní zástupce pro Martina Krutého obžalovaného z předloňské vraždy 47letého Mariána G. Oběť s ním bydlela na ubytovně s ve...  celý článek