metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Až v sobotu zazní fanfáry, Pražský hrad se zdarma otevře lidem

  6:00
Sídlo českých králů otevírá po zimě své brány. V sobotu budou při příležitosti zahájení letní sezony zdarma otevřeny nejvýznamnější objekty Pražského hradu, do kterých je jinak vstup možný jen s platnou vstupenkou. Zahájení sezony v návštěvnických objektech doplní zajímavý doprovodný program. „Hrad pro návštěvníky v 10 hodin otevřou tři panovníci, kteří vývoj Hradu výrazně ovlivnili – Karel IV., Rudolf II. a Marie Terezie,“ popisuje mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

Další 3 fotografie v galerii
Průvod na Pražském hradě | foto: SPH

Na slavnostním otevírání Pražského hradu nebudou chybět ani historické osobnosti v kostýmech z fundusu Barrandovských ateliérů. Své příběhy budou vyprávět Karel IV. a jeho čtyři manželky, Marie Terezie v doprovodu svých patnácti dětí i císař Rudolf II. se svou sestrou a­ milenkou, hraběnkou Stradovou.

„Barrandovské kostýmy se skvěle hodí k majestátu Pražského hradu,“ říká ředitel odboru turistického ruchu Správy Pražského hradu František Kadlec, který je zároveň představitelem Rudolfa II. Kostýmy vznikaly v­ barrandovských dílnách několik dní. „Ruční výroba dobových kostýmů zabere podle náročnosti od 150 do 300 hodin práce, vždy záleží na konkrétním zpracování. Například výroba koruny Karla IV. trvala téměř sedmdesát hodin,“ vysvětluje náročnost přípravy vedoucí fundusu Věra Krátká.

Nejstarší klášter v Čechách s¬bazilikou sv. Jiří sloužil jako knížecí pohřebiště. Na snímku je tumba Vratislava I.

V okamžiku své vraždy se světec údajně držel tohoto klepadla. Karel IV. ho dal připevnit na dveře kaple ve sv. Vítu.

Kostýmy půjčené z Barrandova ozdobí zahájení turistické sezony již podruhé. Letošní novinkou je možnost navštívit fotokostymérnu umístěnou v prostoru II. nádvoří Pražského hradu. Zde si budou zájemci moci kostým nejen vyzkoušet, ale také se v něm vyfotografovat. „Vytištěnou fotografii si mohou rovnou odnést na památku,“ láká čtenáře Metra Krátká. Pokud se návštěvníkům barrandovské kousky zalíbí, mohou si je později půjčit přímo ve fundusu. „Většinu kostýmů si může u ­nás každý kdykoliv zapůjčit. Samozřejmě, pokud má štěstí a­ kostým není zrovna pronajat na natáčení,“ uzavírá Krátká.

Doprovodný program

Kromě zpřístupněných objektů se návštěvníci mohou těšit i na bohatý doprovodný program.

 • 10.00 slavnostní otevření brány Gigantů na I. nádvoří
 • Bránu otevřou za zvuku fanfár dvě desítky kostýmovaných historických postav.
 • 10.00–10.20 průvod Hradem
 • Průvod povedou bubeníci skupiny Tambour a historické postavy; v okamžiku, kdy se průvod dostane na III. nádvoří, rozezní se katedrální zvony. Trasa povede přes I., II. a III. nádvoří, podél katedrály k její Zlaté bráně. Po krátkém zastavení před Zlatou branou přesun k pódiu před Novým královským palácem.
 • 10.30 (12.30 a 14.00) divadlo na III. nádvoří
 • Představení „Vstup do hloubi dějin, poutníče“. Vzrušující a­vtipný dialog mezi císařskými celebritami, které v průběhu století měnily podobu Pražského hradu: Karlem IV., Rudolfem II. a Marií Terezií a jejich velmi početným doprovodem.
 • 11.05 (pak 13.45 a 15.40) orchestrální hudba
 • Koncert Hudby Hradní stráže.
 • 11.40 (13.20 a 15.10) tanec
 • Vystoupení souboru historických tanců Ambrosia.
 • 12.10 (13.00 a 14.30) zpěv
 • Vystoupení pěveckých sborů Bezharmonie a Pueri Gaudentes.
 • 11.00–16.00 Program v Nejvyšším purkrabství
 • vystoupení hudební skupiny Krleš, skupiny historického šermu Kadeti či kejklířů Wagabunds Collective, ohňová show In Flamenus.
Autoři: Robert Oppelt, Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek