metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Ze Žita dvorním skladatelem. Landa píše hymnu pro oslavy Karla IV.

  14:51
Výročí narození Karla IV. připomenou v metropoli velkolepé akce. Národní oslavy 700. let od narození Otce vlasti přijdou stát možná až na 250 milionů korun, řada akcí plánovaných na příští rok se odehraje právě v hlavním městě.

Další 3 fotografie v galerii
Daniel Landa | foto: wikipedia.orgMetro.cz

V domě U Zlatého prstenu, kousek od Staroměstského náměstí, vznikne nová expozice Karla IV., město plánuje opravit kostel na Karlově, který císař vybudoval, ale konat se budou i akce mnohem nenápadnější.

A tohle všechno se bude možná dít v rytmu znělky, kterou složí kontroverzní zpěvák. „Oslovil jsem Daniela Landu. Chci přiblížit oslavy i jiné části populace, než se obvykle podobných akcí účastní,“ vysvětluje radní pro kulturu Jan Wolf.

Oslavy by ale podle Wolfa neměly být jen v rytmu rocku, tematické představení se chystá také v Divadle Spejbla a Hurvínka nebo v planetáriu.

Zakladatel a mecenáš Karel IV.

Podle radního neexistuje v Česku žádná expozice věnovaná Karlu IV. Do nového Muzea Lucemburků proto zapůjčí své exponáty až čtyři desítky institucí ze všech čtrnácti krajů i ze zahraničí.

„Expozice má představit Karla IV. jako zakladatele a mecenáše,“ řekl Jan Royt, prorektor Univerzity Karlovy, která chystá k výročí také vlastní akce.

Univerzita spolu s Hradem do Prahy také zve potomky Lucemburků, příslušníky panovnických rodin z Lucemburska, Španělska, Británie, Lichtenštejnska nebo Habsburků.

Organizátoři slibují, že se návštěvníci možná dočkají i některých historických překvapení.

Kromě muzea bude Praha organizovat například také korunovační slavnosti, připravuje se i otevření novoměstských kostelů. K oslavám se připojí další instituce zřizované Prahou, jako jsou turisticky přístupné věže.

Další akce budou probíhat pod záštitou ministerstva kultury. Korunovační klenoty přislíbil na Hradě mimořádně vystavit prezident Miloš Zeman.

 

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Zlínský festival přiveze na tři stovky příběhů pro děti z celého světa

vydáno 29. května 2024  17:12

Ve Zlíně ve čtvrtek začíná nejstarší soutěžní přehlídka filmů pro děti a mládež. 64. ročník Zlín Film Festivalu připomene výročí slavných filmařů, nabídne...  celý článek

Senior nezvládl řízení, s autem sjel ve Vráži do kolejiště. Stál provoz vlaků

vydáno 29. května 2024  16:52

Osobní auto ve středu ve Vráži na Berounsku vyjelo ze silnice a skončilo v kolejišti. Kuriózní nehoda se obešla bez zranění, provoz na trati Praha-Beroun...  celý článek