metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Ze Žita dvorním skladatelem. Landa píše hymnu pro oslavy Karla IV.

  14:51
Výročí narození Karla IV. připomenou v metropoli velkolepé akce. Národní oslavy 700. let od narození Otce vlasti přijdou stát možná až na 250 milionů korun, řada akcí plánovaných na příští rok se odehraje právě v hlavním městě.

V domě U Zlatého prstenu, kousek od Staroměstského náměstí, vznikne nová expozice Karla IV., město plánuje opravit kostel na Karlově, který císař vybudoval, ale konat se budou i akce mnohem nenápadnější.

A tohle všechno se bude možná dít v rytmu znělky, kterou složí kontroverzní zpěvák. „Oslovil jsem Daniela Landu. Chci přiblížit oslavy i jiné části populace, než se obvykle podobných akcí účastní,“ vysvětluje radní pro kulturu Jan Wolf.

Oslavy by ale podle Wolfa neměly být jen v rytmu rocku, tematické představení se chystá také v Divadle Spejbla a Hurvínka nebo v planetáriu.

Zakladatel a mecenáš Karel IV.

Podle radního neexistuje v Česku žádná expozice věnovaná Karlu IV. Do nového Muzea Lucemburků proto zapůjčí své exponáty až čtyři desítky institucí ze všech čtrnácti krajů i ze zahraničí.

„Expozice má představit Karla IV. jako zakladatele a mecenáše,“ řekl Jan Royt, prorektor Univerzity Karlovy, která chystá k výročí také vlastní akce.

Univerzita spolu s Hradem do Prahy také zve potomky Lucemburků, příslušníky panovnických rodin z Lucemburska, Španělska, Británie, Lichtenštejnska nebo Habsburků.

Organizátoři slibují, že se návštěvníci možná dočkají i některých historických překvapení.

Kromě muzea bude Praha organizovat například také korunovační slavnosti, připravuje se i otevření novoměstských kostelů. K oslavám se připojí další instituce zřizované Prahou, jako jsou turisticky přístupné věže.

Další akce budou probíhat pod záštitou ministerstva kultury. Korunovační klenoty přislíbil na Hradě mimořádně vystavit prezident Miloš Zeman.

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

vydáno 23. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  24.4 17:22

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se nikdo nezranil. Podle policie jednadvacetiletý...  celý článek