metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie
Primátor Hudeček vyvěsil ukrajinskou vlajku na budovu magistrátu. | foto: MHMP

Bezvládí na magistrátu? Radní budou po volbách bez kontroly

  9:00
Zatímco s volbami zastupitelstvo města zaniká, současná rada funguje až do jmenování rady nové. To vzbuzuje obavy, co ta může v mezidobí napáchat.

Nebudou moci nakládat s městským majetkem ani vyhlašovat zakázky nad padesát milionů. Na druhou stranu budou mít současní radní, kteří budou fungovat až do doby, než noví zastupitelé zvolí radou novou, poměrně volnou ruku. „Mohou kdykoliv svolávat orgány pražských organizací a měnit je. Rada může také obsadit posty ředitelů, kteří jsou v podstatě nevyhoditelní,“ přibližuje šéf kontrolního výboru zastupitelstva Petr Dolínek (ČSSD) s tím, že v současnosti má pražský magistrát sedm odborů bez řádných šéfů.

Nouza: Tendry na ředitele jsou v pořádku, vybere je nová rada

„Jednak je to v rozporu se zákonem, jednak asi každý uzná, že pověřený ředitel je jistě povolnější než ten řádně jmenovaný,“ dodává Dolínkův kolega z výboru Lubomír Ledl. Ten rovněž usiluje na kandidátce komunistů o znovuzvolení a obává se období po volbách, kdy se nikdo nebude moci radě dívat pod prsty. Povolební vyjednávání prý mohou být složitá a zdlouhavá. Ledl to odhaduje na dva a více měsíců, kdy budou mít špatné manýry na magistrátu zelenou.

Podle současného náměstka primátora Jiřího Nouzy (TOP 09) je ale úkolem rady po rozpuštění zastupitelstva udržovat v mezidobí chod Prahy a schvalovat investiční záměry. Personální změny v pražských organizací se ale prý nechystají. „Myslím si, že výběrová řízená na ředitele odborů mají být vypsány, schvalovat je ale má až nová rada,“ řekl deníku Metro náměstek Nouza. Výběrová řízení na ředitele odborů jsou vypsána do 24. října, stejně jako tendr na post ředitele magistrátu. To v současné době – také z pověření – zastává Radovan Košťál.

Jednobarevná rada

Současná desetičlenná rada je složená výhradně ze zástupců TOP 09. Co ji ještě čeká?

  • Radní se třeba budou zabývat přihláškami na nové ředitele odborů včetně mocného šéfa magistrátu.
  • V současné době nemají své ředitele tyto odbory: služeb, legislativní, ochrany IT systémů, informatiky, strategických investic a technické vybavenosti.
  • Podle mluvčí magistrátu Petry Hrubé se poslední rada před volbami bude zabývat už jen menšími věcmi – včera třeba prověřením kácení v Belgické ulici.
  • Na programu včerejší rady bylo ještě udělení partnerství u akcí pro děti a mládež nebo schválení některých zakázek malého rozsahu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek