metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Bezvládí na magistrátu? Radní budou po volbách bez kontroly

  9:00
Zatímco s volbami zastupitelstvo města zaniká, současná rada funguje až do jmenování rady nové. To vzbuzuje obavy, co ta může v mezidobí napáchat.
Primátor Hudeček vyvěsil ukrajinskou vlajku na budovu magistrátu. | foto: MHMP

Nebudou moci nakládat s městským majetkem ani vyhlašovat zakázky nad padesát milionů. Na druhou stranu budou mít současní radní, kteří budou fungovat až do doby, než noví zastupitelé zvolí radou novou, poměrně volnou ruku. „Mohou kdykoliv svolávat orgány pražských organizací a měnit je. Rada může také obsadit posty ředitelů, kteří jsou v podstatě nevyhoditelní,“ přibližuje šéf kontrolního výboru zastupitelstva Petr Dolínek (ČSSD) s tím, že v současnosti má pražský magistrát sedm odborů bez řádných šéfů.

Nouza: Tendry na ředitele jsou v pořádku, vybere je nová rada

„Jednak je to v rozporu se zákonem, jednak asi každý uzná, že pověřený ředitel je jistě povolnější než ten řádně jmenovaný,“ dodává Dolínkův kolega z výboru Lubomír Ledl. Ten rovněž usiluje na kandidátce komunistů o znovuzvolení a obává se období po volbách, kdy se nikdo nebude moci radě dívat pod prsty. Povolební vyjednávání prý mohou být složitá a zdlouhavá. Ledl to odhaduje na dva a více měsíců, kdy budou mít špatné manýry na magistrátu zelenou.

Podle současného náměstka primátora Jiřího Nouzy (TOP 09) je ale úkolem rady po rozpuštění zastupitelstva udržovat v mezidobí chod Prahy a schvalovat investiční záměry. Personální změny v pražských organizací se ale prý nechystají. „Myslím si, že výběrová řízená na ředitele odborů mají být vypsány, schvalovat je ale má až nová rada,“ řekl deníku Metro náměstek Nouza. Výběrová řízení na ředitele odborů jsou vypsána do 24. října, stejně jako tendr na post ředitele magistrátu. To v současné době – také z pověření – zastává Radovan Košťál.

Jednobarevná rada

Současná desetičlenná rada je složená výhradně ze zástupců TOP 09. Co ji ještě čeká?

  • Radní se třeba budou zabývat přihláškami na nové ředitele odborů včetně mocného šéfa magistrátu.
  • V současné době nemají své ředitele tyto odbory: služeb, legislativní, ochrany IT systémů, informatiky, strategických investic a technické vybavenosti.
  • Podle mluvčí magistrátu Petry Hrubé se poslední rada před volbami bude zabývat už jen menšími věcmi – včera třeba prověřením kácení v Belgické ulici.
  • Na programu včerejší rady bylo ještě udělení partnerství u akcí pro děti a mládež nebo schválení některých zakázek malého rozsahu.
Autor: Tomáš Belica Metro.cz

Hlavní zprávy

Opravdu věříme, že v každém z nás dřímá umělec, říká spoluzakladatel projektu ArtMoment

vydáno 19. května 2024  7:00

Během covidu parta tří studentů v Praze rozjela ArtMoment, projekt se zážitkovým malováním. Jejich kurzy už prošly tisíce lidí a vymýšlejí novinky – nyní...  celý článek

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek