metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
Volební lístky | foto: ČTK

Z volebních lístků jsou obří plachty. Jak volit, aby váš hlas nepropadnul?

  16:55
V pátek ve čtrnáct hodin se otvírají volební místnosti a lehké to mít rozhodně nebudeme. V komunálních volbách totiž budeme vybírat z rekordních 165 stran a hnutí, v Senátu ze 47. Metro.cz vám přináší volebního průvodce.

Především ve velkých městech budou občané volit hned natřikrát: do Senátu, do zastupitelstva obce i do zastupitelstva konkrétní městské části obce. Některé obce navíc využili data voleb pro svá místní referenda. Do Senátu stačí vhodit jeden lístek, v kroužkování zastupitelů se ale skrývá zrada.

Tři způsoby hlasování

Oficiální návod pro hlasování v komunálních volbách nabízí tři způsoby:

  1. Křížkem označíte pouze jednu volební stranu. Tím dáte hlas všem jejím kandidátům v pořadí, jak jsou uvedeni na kandidátce.
  2. Neoznačujete křížky konkrétní stranu, ale jednotlivé kandidáty, třeba i z více partají. Maximálně jich můžete zaškrtnout tolik, kolik má daná obec zastupitelů (třeba v Praze maximálně 65).
  3. Oba výše uvedené způsoby lze kombinovat. Dáte hlas konkrétní straně a pak hlasy kandidátům z více stran. Tím je dán hlas jednotlivým označeným kandidátům, z označené strany jdou hlasy jejím lidem podle pořadí, ve kterém na kandidátce jsou. Volební lístek pak dáte do šedé obálky a vhodíte do urny

Zrada v křížkování

Odborníci ale upozorňují, že ve skutečnosti systém křížků funguje jinak. „Hlas pro některého z kandidátů je v první řadě hlasem pro stranu, na jejíž listině tento člověk kandiduje,“ upozorňuje politolog Tomáš Lebeda. Přeskočit lídry jednotlivých kandidátek je tak skoro nemožné. Aby se vámi preferovaný kandidát mohl posunout směrem vzhůru, musí podle Lebedy získat o deset procent víc hlasů, než jaký je průměrný počet hlasů na jeho listině.

Jeden ze sedmadvaceti

Hlasovací lístky pro volby do Senátu jsou vytištěny pro každého kandidáta samostatně. Vyberete tedy svého favorita, lístek vložíte za plentou do žluté obálky a vhodíte do urny. Hotovo!

Kdo a kde může hlasovat

Senátory mohou volit pouze čeští státní příslušníci. Pokud jste si vybavili voličský průkaz, hlasovat můžete v kterémkoli volebním okrsku, v cizině například na ambasádě. Ve volbách do zastupitelstev obcí lze hlasovat pouze v místě trvalého bydliště. Hlasovat ale mohou také cizinci, kteří se prokážou povolením k pobytu. Krajský soud v Brně v září rozhodl, že občané z jiných zemí EU, kteří u nás mají přechodný pobyt, smějí svým hlasem ovlivnit složení městské rady. Dříve mohli volit pouze cizinci z Evropské unie s trvalým pobytem u nás.

Sorry, vy volit nemůžete

To, že vám musí být nejméně 18 let, je snad jasné. Volit ale nebudete ani tehdy, neprokážete-li se občankou nebo cestovním pasem.

Hlas neplatí, když...

  1. Neoznačíte-li na lístku ani jednoho kandidáta či stranu, váš hlas je neplatný.
  2. Zrovna tak, když je lístek poškozený, zakroužkujete (u komunálek) více stran nebo větší počet kandidátů, než má zastupitelstvo mít, nebo když (u senátních voleb dáte do obálky více lístků.
  3. Hlas také propadá, když do urny vhodíte lístek bez obálky. Zapomenete-li si lístky doma (nebo jste je do schránky vůbec nedostali), nové vám dají u voleb komisaři.

Vítězi voleb jsou...

A kdy se vlastně dozvíme výsledky? Volební místnosti se uzavřou v sobotu ve 14 hodin a hned začne sčítání. Nové senátory bychom měli znát už navečer. Výsledky komunálek ve velkých městech budou ale známy nejspíš až v neděli ráno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek